Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти саммитида иштирок этиш учун Ашхобод шаҳрига келди.
Пойтахт аэропортида давлатимиз раҳбарини Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов кутиб олди. Шундан сўнг мамлакатларимиз етакчилари музокара ўтказдилар.
Суҳбат аввалида Ўзбекистон Президенти Туркманистон раҳбари ва биродар туркман халқини яқинлашиб келаётган миллий байрам – Бетарафлик куни билан самимий қутлади.
Икки томонлама яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Жорий йил октябрь ойида олий даражада эришилган келишувларга мувофиқ савдо-иқтисодий ҳамкорлик борасидаги қўшма лойиҳаларни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Халқаро кун тартиби ва кўп томонлама тузилмалар доирасидаги ҳамкорлик юзасидан фикр алмашилди. Ўзбекистон Президенти Туркманистоннинг ИҲТдаги сермаҳсул раислигини юксак баҳолади ва Ашхобод саммити муваффақиятли ўтишини тилади.
Сўнг тантанали кутиб олиш маросими бўлди. Давлат раҳбарлари фахрий қоровул сафи олдидан ўтдилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 ноябрь куни тонгда Ашхобод шаҳрига жўнаб кетди. У ерда давлатимиз раҳбари Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг таклифига биноан Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг навбатдаги саммитида иштирок этади.
28.11.2021Кейингиси
Ашхобод шаҳрида ўтаётган ИҲТ саммити тадбирлари доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Покистон Ислом Республикаси Президенти Ориф Алвий билан учрашув ўтказди.

В столичном аэропорту главу нашего государства встретил Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов. Далее последовали переговоры лидеров наших стран.
В начале беседы Президент Узбекистана искренне поздравил руководителя Туркменистана и братский туркменский народ с наступающим национальным праздником - Днем нейтралитета.
Были обсуждены актуальные вопросы развития двусторонних отношений добрососедства и стратегического партнерства.
Особое внимание уделено продвижению совместных проектов торгово-экономического сотрудничества в соответствии с договоренностями, достигнутыми на высшем уровне в октябре этого года.
Состоялся также обмен мнениями по международной повестке и взаимодействию в рамках многосторонних структур. Президент Узбекистана высоко оценил плодотворное председательство Туркменистана в ОЭС и пожелал успешного проведения Ашхабадского саммита.
Далее прошла торжественная церемония встречи. Главы государств обошли строй почетного караула.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 ноября утром отбыл в город Ашхабад, где по приглашению Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова примет участие в работе очередного саммита Организации экономического сотрудничества.
В рамках программы мероприятий саммита ОЭС в городе Ашхабаде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Исламской Республики Пакистан Арифом Алви.