Яқинда ишчи гуруҳнинг ўтказилган йиғилишда 2020-2030 йилларга мўлжалланган Ўзбекистонда гендер тенгликни таъминлаш стратегияси лойиҳаси муҳокама қилинди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича комиссияси аъзолари, экспертлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Экспертлар ва комиссия аъзолари мазкур стратегия лойиҳаси муддати ва бу борада қайси ташкилотлар масъул бўлиши каби масалалар юзасидан сўз юритишди.
Таъкидланганидек, стратегияга кўра, хотин-қизларнинг иқтисодий ресурслардан, шу жумладан, кўчар ва кўчмас мулк, ер, молиявий кредитлар, жамоатчилик жамғармалари, шунингдек, эркин танланган тадбиркорлик фаолияти турларидан тенг фойдаланиш ҳуқуқи қўллаб-қувватланади. Мамлакатнинг чекка ва узоқ қишлоқ ҳудудлардаги хотин-қизларни муносиб иш билан таъминлаш бўйича дастурлар янада такомиллаштирилади. Аёлларнинг бандлик ва меҳнат бозоридан фойдаланиш ҳуқуқини кенгайтириш учун мактабгача ва бошланғич мактаб таълимининг оммабоплигини оширишга эътибор қаратилади. Уларнинг молиявий билим ва малакаларини ривожлантириш ҳамда кенгайтириш, молиявий институтларнинг барча хизматларидан фойдаланиш имконини яратиш, шу жумладан, банклар ва кредитлар билан ишлаш кўникмалари ошириш, имтиёзли кредитларни жорий этиш устида иш олиб борилади.
Энг муҳими, гендер стратегияни амалга ошириш Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги стратегик мақсадлар контекстида қабул қилинган миллий ва халқаро мажбуриятлар (Пекин Декларацияси ва Ҳаракатлар режаси, Хотин-қизлар ҳуқуқлари камситилишининг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги Конвенция, Барқарор ривожланиш мақсадлари ва бошқалар) ни бажаришга кўмаклашади.
Шунингдек, экспертлар жамиятда гендер тенгликни таъминлаш, хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий, иқтисодий фаоллигини ошириш каби мураккаб масалалар биргина давлат ҳамда жамоат тузилмалари зиммасига юклатилган вазифа эмаслиги, бу борада барчанинг фаол иштирокини кучайтириш муҳимлиги борасида ўз фикр-мулоҳазаларини билдиришди.

В ходе заседания Рабочей группы обсужден проект Стратегии по обеспечению гендерного равенства в Узбекистане, предусмотренный на 2020-2030 годы.
В мероприятии приняли участие члены Комиссии по вопросам обеспечения гендерного равенства Республики Узбекистан, эксперты, представители ННО и работники СМИ.
Участниками заседания и членами Комиссии озвучены вопросы срока реализации проекта Стратегии и ответственных организаций-исполнителей.
Отмечалось, что согласно Стратегии, поддерживаются права женщин по равноправному использованию экономических ресурсов, в частности, движимого и недвижимого имущества, земли, финансовых кредитов, общественных фондов, а также осуществления свободно выбранной предпринимательской деятельности.
Еще больше будет совершенствоваться программа по обеспечению женщин достойной работой в отдаленных районах и сельской местности. Будет уделяться особое внимание расширению радиуса охвата дошкольным и начальным школьным образованием для обеспечения прав занятости и пользования рынком труда.
Намечается провести работу по развитию и расширению финансовых знаний, а также практики, созданию возможностей пользования всеми услугами финансовых институтов, в частности повышению навыков работы с банками и кредитами, внедрению льготных кредитов.
Главное, осуществление Стратегии по обеспечению гендерного равенства в Узбекистане окажет содействие выполнению национальных и международных обязательств (Пекинской декларации и Плана действий, Конвенции по предотвращению всех видов дискриминации прав женщин, Целей устойчивого развития ООН и других), принятых в контексте стратегических целей в сфере обеспечения прав человека в стране.
Экспертами также высказаны мнения о том, что такие сложные вопросы, как обеспечение гендерного равенства в обществе, повышение общественно-политической, экономической активности женщин являются задачами, возложенными не только на государственные и общественные структуры, но и требуют повышения активности каждого человека в этом направлении.
Делегация Узбекистана прибыла в Великобританию, где принимает участие в проходящей в эти дни Международной выставке и фестивале моды «Pure Origin & Pure London 2020», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
11.02.2020Следующее
В нашей стране стало доброй традицией каждый год 9 февраля отдавать почести основателю Узбекской литературы Алишеру Навои.