Бектемир тумани Тошкент шаҳри саноатининг 10 фоизини таъминлайди. Жорий йилнинг ўтган даврида бу ерда саноат маҳсулоти 9 фоизга, хизмат кўрсатиш 8 фоизга, экспорт 11 фоизга ўсган.
Учрашувда туманда янги “ўсиш нуқталари”ни топиш ва аҳоли ҳаётини яхшилаш борасидаги режалар айтиб ўтилди.
Масалан, Бектемир туманига Тошкент вилоятининг Ўртачирчиқ ва Юқоричирчиқ туманларидан жами 1 минг 639 гектар ер ўтказилади. Натижада туман ҳудуди 3 минг 472 гектарга етади. Бунинг ҳисобига янги саноат ва хизмат кўрсатиш объектлари барпо этиш, минглаб иш ўринлари очиш имконияти яратилади.
Яқин уч йилда туманда умумий қиймати 3,3 триллион сўмлик 61 инвестиция лойиҳаси амалга ошириш режалаштирилган. Жумладан, жорий йилда 52 та шундай лойиҳа ишга туширилиб, 2 минг 700 дан зиёд янги иш ўрни яратилиши мўлжалланган.
Туманда ишсизлик даражаси 3,3 фоиз, шу жумладан, аёллар орасида 1,7 фоиз, ёшлар ўртасида 1,5 фоиз экани қайд этилди. Мактабгача таълим муассасалари етишмаслиги, қатор маҳаллаларда ички йўллар ҳолатининг ёмонлиги, коммунал тизимларда ҳам камчиликлар борлиги кўрсатиб ўтилди.
Ёшлар ва хотин-қизлар бандлигини ошириш, камбағалликни камайтириш, уй-жойга муҳтож оилаларга уй ажратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Хизмат кўрсатиш соҳасини кескин ривожлантириш, янги ижтимоий объектлар барпо этиш, коммунал тармоқларни қуриш ва таъмирлаш, уй-жой фондини куз-қиш мавсумига тайёрлаш масалаларига тўхталиб ўтилди.

Бектемирский район обеспечивает 10 процентов промышленного производства города Ташкента. С начала текущего года выпуск промышленных товаров в районе вырос на 9 процентов, оказание услуг - на 8 процентов, экспорт увеличился на 11 процентов.
На встрече обсуждены вопросы поиска новых «точек роста» и улучшения жизни населения района.
К примеру, Бектемирскому району планируется передать 1 639 гектаров из территории Уртачирчикского и Юкоричирчикского районов Ташкентской области. В результате общая площадь района достигнет 3 472 гектаров. Благодаря этому появится возможность создания новых производств и объектов обслуживания, тысяч рабочих мест.
В ближайшие три года в районе планируется реализовать 61 инвестиционный проект на сумму 3,3 триллиона сумов. В частности, в этом году будет запущено 52 инвестпроекта с созданием более 2,7 тысячи рабочих мест.
Уровень безработицы в районе составляет 3,3 процента, в том числе 1,7 процента среди женщин и 1,5 процента среди молодежи. Указано на нехватку дошкольных образовательных учреждений, плохое состояние дорог в ряде махаллей, недостатки в работе коммунальных сетей.
Даны поручения по повышению занятости молодежи и женщин, сокращению бедности и обеспечению жильем нуждающихся семей.
Рассмотрены вопросы интенсивного развития сферы услуг, строительства новых социальных объектов, возведения и ремонта коммунальных сетей, подготовки жилищного фонда к осенне-зимнему сезону.
Глава государства побеседовал с председателями махаллей, лидерами молодежи.
Шавкат Мирзиёев в центре «Cooperation LAB» в Бектемирском районе провел совещание по вопросам расширения промышленной кооперации и локализации в регионах.
21.08.2020Следующее
После встречи с активом Бектемирского района глава государства осмотрел специальные автомобили, которые планируется производить в Узбекистане.