Президент Чустдаги тўқимачилик корхонасида бўлди
Ёшлар ва хотин-қизларни иш билан таъминлаш - давлатимиз сиёсатининг энг устувор йўналиши. Шу мақсадда шаҳар ва туманларда тўқимачилик мажмуалари ташкил этилмоқда. Чунки бунинг учун хомашё, инфратузилма ва бозор бор.
“Chust textile” корхонаси “Наманган” эркин иқтисодий зонаси ҳудудида ташкил этилган. Фабриканинг иккита комплексида 1 минг 300 киши меҳнат қилмоқда.
Корхона буюртмага қараб, барча турдаги устки ва ички кийимларни ишлаб чиқариши мумкин. 2020 йилда қарийб 2 минг тонна мато ҳамда 5 миллион 200 минг дона тайёр трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқарилиб, Италия, Россия, Қозоғистон ва Тожикистон каби давлатларга 9 миллион доллардан зиёд экспорт қилинган. Жорий йилда экспортни 12 миллион долларга етказиш режалаштирилган.
Президент корхонадаги иш жараёнини, тайёр маҳсулотларни кўздан кечирди.
- Илгари эгилиб пахта экардик, эгилиб терардик, лекин бошқа давлатларни боқардик. Охирги йилларда яратилган имкониятлар туфайли янги корхоналар пайдо бўляпти, тадбиркорлар эмин-эркин ривожланяпти, қайта ишлаш даражаси ошяпти. Кластерлар тузиб, пахтани эгали қилганимиз учун унинг сифати ҳам ўзгараяпти. Пахта сифатли бўлса, тадбиркорга осон бўлади, маҳсулоти сифатли, рақобатбардош бўлади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Яна бир жиҳати, корхона бинолари кўп материаллар сарфланмай, ангар усулида барпо этилган. Натижада қурилишнинг ўзидан 6 миллион доллар иқтисод қилинган.
Давлатимиз раҳбари бунинг маҳсулот таннархига, рақобатбардошлигига таъсирини таъкидлаб, бошқа тўқимачилик мажмуаларини ҳам шундай лойиҳа асосида қуриш бўйича кўрсатма берди.
“Chust textile” лойиҳасининг умумий қиймати қарийб 12 миллион доллар бўлиб, уч босқичга мўлжалланган. Тўлиқ қувватда йилига 5 минг тонна мато, 15 миллион дона тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш мумкин бўлади. Ишчилар сонини 2200 га етказиш режалаштирилган.

Президент посетил текстильное предприятие в Чусте
Обеспечение занятости молодежи и женщин - один из приоритетов государственной политики в Узбекистане. Важным резервом в этой сфере являются создаваемые в городах и районах текстильные комплексы, так как для них имеются достаточно сырья и инфраструктура, их продукция востребована рынком.
Предприятие “Chust textile” организовано в свободной экономической зоне «Наманган». В двух комплексах фабрики работают 1300 человек.
Предприятие на основе заказов способно производить весь спектр верхней и нижней одежды. В 2020 году было произведено около 2 тысяч тонн тканей и 5,2 миллиона единиц готовых трикотажных изделий, в такие страны, как Италия, Россия, Казахстан и Таджикистан, было экспортировано товаров на сумму более 9 миллионов долларов. Ожидается, что в этом году экспорт достигнет 12 миллионов долларов.
Президент ознакомился с технологическим процессом на предприятии, готовой продукцией.
- Раньше мы, согнувшись, сажали и собирали хлопок, но выгоду от этого получали другие страны. Благодаря возможностям, созданным в последние годы, появляются новые предприятия, предприниматели свободно развиваются, растет уровень переработки. За счет формирования кластеров и благодаря хозяйскому подходу меняется и качество хлопка. Если хлопок будет качественным, предпринимателю будет легче, а продукт - качественным и конкурентоспособным, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Примечательно, что сооружения фабрики построены в виде ангаров, без использования большого количества материалов. В результате на одном только строительстве было сэкономлено 6 миллионов долларов.
Отметив влияние этого фактора на себестоимость и конкурентоспособность продукции, глава государства указал на важность использования данного опыта при строительстве других текстильные комплексы.
Общая стоимость проекта "Chust textile" составляет около 12 миллионов долларов США, он будет реализован в три этапа. С полной мощностью предприятие будет производить 5 тысяч тонн ткани и 15 миллионов единиц готовой продукции в год. Планируется увеличить число работников до 2200 человек.