Президент Шавкат Мирзиёев “Жиззах” эркин иқтисодий зонасидаги корхоналар фаолияти билан танишди.
Олдинлари Жиззах вилояти саноат кўрсаткичлари аҳоли жон бошига энг паст бўлган ҳудудлардан бири эди. Бугунги кунда ҳар бир туманга саноат кириб борди.
“Жиззах” эркин иқтисодий зонасида 27 та лойиҳа амалга оширилиб, 5 минг 300 га яқин иш ўрни яратилган. Охирги йилларда унинг фаолияти такомиллаштирилиб, бизнесга қулайлик кенгайтирилди. Ҳозир бу ерда кўп турдаги саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. Улар қаторига 2022 йил октябрда “Iruskon” қандолат корхонаси ҳам қўшилди.
Давлатимиз раҳбари унинг иш жараёнини, маҳсулотларини кўздан кечирди.
Корхонада Россия, Туркия, Германия ва Италия тажрибаси асосида “Deya” бренди билан экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Йиллик қуввати 12 минг тонна. 100 га яқин киши иш билан таъминланган. Келгуси йил иккинчи босқич учун Германия ва Туркиядан яна 5 миллион долларлик ускуналар олиб келиш режалаштирилган. Бунинг натижасида яна 550 нафар янги иш ўрни яратилади.
Иқтисодий зонадаги яна бир корхона - “Master Building Products” масъулияти чекланган жамиятида йилига 3 миллион дона қувур ва фитинг маҳсулотлари, қурилиш материаллари тайёрланади. 600 га яқин иш ўрни яратилган. Давлатимиз раҳбари ушбу маҳсулотлар кўргазмаси билан танишди.
“Global Optical Communication” Ўзбекистон-Жанубий Корея қўшма корхонаси ҳам кўздан кечирилди. Бу ерда йилига 85 минг километрлик оптик толали кабель маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. 115 киши меҳнат қилмоқда.
Президентимиз корхоналарда маҳаллийлаштириш даражасини ошириб, импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича кўрсатмалар берди.
“Жиззах” эркин иқтисодий зонасида яна 14 лойиҳа амалга оширилмоқда. Шундан 5 таси жорий йилда ишга туширилади.

Президент посетил недавно введенные в строй промышленные предприятия в Джизаке
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятий в свободной экономической зоне «Джизак».
Прежде Джизакская область была регионом с одними из самых низких показателей промышленного производства на душу населения. Сегодня промышленность активно развивается в каждом районе области.
На сегодняшний день в экономической зоне реализовано 27 проектов и создано около 5,3 тысячи рабочих мест. В последние годы ее деятельность расширилась и вести бизнес здесь стало еще удобнее. Сейчас предприятия выпускают широкий ассортимент промышленных товаров.
В октябре 2022 года в СЭЗ начало работу кондитерское предприятие «Iruskon». Глава государства осмотрел его технологический процесс и продукцию.
Здесь на основе опыта России, Турции, Германии и Италии изготавливаются кондитерские изделия под брендом "Deya". Годовая мощность – 12 тысяч тонн продукции. Работой обеспечены около 100 человек. Для реализации второго этапа в следующем году планируется привезти дополнительное оборудование стоимостью 5 миллионов долларов из Германии и Турции. В результате будет создано 550 новых рабочих мест.
Еще одно предприятие свободной экономической зоны – общество с ограниченной ответственностью “Master Building Products”. Оно производит 3 миллиона единиц труб, фитингов и строительных материалов в год. Создано около 600 рабочих мест. Глава государства ознакомился с шоу-румом предприятия.
Узбекско-южнокорейское совместное предприятие «Global Optical Communication» способно производить 85 тысяч километров кабельно-проводниковой продукции в год. Здесь трудятся 115 человек.
Президент в ходе посещения предприятий дал рекомендации по повышению уровня локализации, выпуску импортозамещающей и экспортоориентированной продукции.
Сейчас в СЭЗ “Джизак” реализуется еще 14 проектов, 5 из которых будут введены в строй в текущем году.