Давлатимиз раҳбари Фарғона вилояти Бағдод туманидаги Хитой маҳалласида бўлиб, аҳоли турмуши билан яқиндан танишди.
Бу ерда 2 минг 800 нафарга яқин аҳоли яшайди. Одамлар томорқадан унумли фойдаланади. Аёллар тикувчилик билан шуғулланади. Чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик рўзғорларга барака киритган.
Ўндан ортиқ савдо дўконлари, мебелсозлик корхонаси, сартарошхона, тикувчилик ва ҳунармандчилик устахоналарида аҳоли иш билан банд. Шунингдек, ёшларнинг спорт билан шуғулланиши учун яхши шароит бор. Маҳаллада охирги икки йилда бирорта жиноят содир этилмаган.
Давлатимиз раҳбари шу ерлик Абдуғаффор Ҳалилов хонадонида бўлиб, маҳалла вакиллари билан суҳбатлашди.
- Бугун келиб, Фарғонадаги ривожланишни, маҳаллалардаги шароитни кўриб хурсанд бўлдим, - деди Шавкат Мирзиёев. - Ислоҳотларни ҳар бир инсон ўз ҳаётида ҳис қилиши учун ҳамма ишларни қуйи тизимда ташкил этяпмиз. Фарғона вилоятида 1062 та маҳалла бор. Улардаги муаммоларни, муҳтож оилаларнинг талаб-истакларини жойида ҳал этиб, одамларни рози қилиш зарур. Барча раҳбарлар дунёқарашини ўзгартириб, халқимизга муносиб бўлиб, меҳнат қилиши керак.
Самимий суҳбатда нуронийлар сўнгги йилларда маҳалла қиёфаси яхшилангани, «Очиқ бюджет» ташаббуси орқали кўчалар обод бўлганини айтди. Хусусан, 5 километр ички йўлга асфальт ётқизилган. Электр тармоқлари ва трансформатор янгиланган.
Президент суҳбатда билдирилган фикрларни қўллаб-қувватлаб, маҳалла идорасини таъмирлаш, мактаб учун қўшимча бино қуриш бўйича кўрсатмалар берди. Ёшларни ўқитиш ва ҳунар ўргатиш, бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш муҳимлиги ҳақида сўз юритилди.
Президент Шавкат Мирзиёев аҳоли ҳаёти, ҳудудлар иқтисодиёти билан танишиш мақсадида 27 июль куни Фарғона вилоятига келди.
27.07.2023Кейингиси
“Қўқон” эркин иқтисодий зонасида ўнлаб корхоналар самарали фаолият юритмоқда. Яқинда бу ерда “BNBM Building Materials Central Asia” корхонаси очилди.

Глава нашего государства посетил махаллю Хитой Багдадского района Ферганской области и ознакомился с бытом жителей.
Здесь проживают около 2,8 тысячи человек. Местные жители эффективно пользуются свои приусадебные участки. Женщины зарабатывают швейным делом. Хорошо развиты животноводство, птицеводство, рыбоводство.
В махалле действуют более десяти магазинов, мебельное предприятие, парикмахерская, швейная и ремесленническая мастерские. Есть хорошие условия для занятия молодежью спортом. За последние два года в махалле не было зафиксировано ни одного преступления.
Глава нашего государства посетил дом Абдугаффора Халилова и искренне побеседовал с представителями махалли.
- Очень рад быть здесь, своими глазами видеть, как идет развитие Ферганы, какие условия есть в махалле, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Мы организуем всю работу снизу, чтобы каждый мог ощутить реформы в своей жизни. В Ферганской области насчитывается 1062 махалли. Их проблемы, запросы нуждающихся семей необходимо решать здесь, на месте, так люди будут нами довольны. Всем руководителям следует изменить свое мировоззрение и упорно работать, чтобы достойно служить нашему народу.
Представители старшего поколения рассказали, как изменился облик махалли в последние годы, о том, что в рамках программы "Открытый бюджет" была благоустроена инфраструктура. В частности, были покрыты асфальтом 5 километров внутренних дорог, обновлены электросети и трансформатор.
Президент поддержал предложения о ремонте здания махаллинского схода, строительстве дополнительного корпуса для школы, дал соответствующие указания. Говорилось о важности получения молодежью образования и овладения профессией, содержательной организации ее досуга.
Президент Шавкат Мирзиёев для ознакомления с проводимой работой по повышению благосостояния населения и развитию экономики 27 июля прибыл в Ферганскую область.
27.07.2023Следующее
В свободной экономической зоне “Коканд” эффективно действуют десятки производств. Недавно здесь открылось предприятие “BNBM Building Materials Central Asia”.