Давлатимиз раҳбари Сирдарё вилоятининг Оқолтин туманидаги “Янги Тошкент” маҳалласини бориб кўрди.
Бу ерда 130 та коттеж таъмирланиб, коммуникация тармоқлари тикланган. Янги маҳалла гузари, савдо ва маиший хизмат шохобчалари, кутубхона, спорт мажмуаси, ички йўллар қурилган.
Президент Шавкат Мирзиёев қурилиш ва ободонлаштириш ишларини кўздан кечирди. Аҳоли билан суҳбатлашди.
- Бу ерга келганимда вазият жуда ачинарли эди. Бу менинг уйим, жигарларим, фарзандларим, деб юрагимдан ўтказдим. Пул топиш, ташкил қилиш осон бўлгани йўқ. Худога шукр, ҳаммаси ортда қолди. Бу уйлар сизларга буюрсин. Энди бу ободликни асраб, яхши яшаб, яхши тўйлар қилинглар. Ўзи менинг энг катта мақсадим - ёшларни бахтли кўриш, - деди давлатимиз раҳбари.
Маҳаллада “Нафис либослар” тикувчилик корхонаси ҳам ташкил этилди. Унда 50 нафардан зиёд хотин-қиз иш бошлади. Президентимиз улар билан суҳбатлашди.
- Хотин-қизларга эътиборни янада кучайтирамиз. Аёлни рози қилолсак, жамиятимиз файзли бўлади, ҳамма режаларимизни амалга ошира оламиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Корхона келгуси йили тўлиқ қувватга чиққач, йилига 500 минг дона маҳсулот ишлаб чиқарилади. Уларнинг бир қисмини экспорт қилиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари оилавий поликлиникага кириб, соғлиқни сақлаш ходимлари билан суҳбатлашди. Тиббиёт билан спорт ҳамоҳанглигини кучайтириб, одамларни соғлом турмуш тарзига одатлантириш, аҳолининг умрини узайтириш масалалари юзасидан сўз юритилди.
- Кўп юриш билан тўғри овқатланиш маданиятини йўлга қўйиб олсак, тиббиётдаги 30-40 фоиз масалани ҳал қилган бўламиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бу борадаги тарғиботни кенгайтириш, рағбатлантириш механизмларини ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Сирдарё вилоятига сафарини давом эттирар экан, давлатимиз раҳбари Оқолтин тумани “Нурафшон орзу бўстони” фермер хўжалиги даласида бўлиб, пахта ҳосилини кўздан кечирди.

Глава государства посетил махаллю «Янги Тошкент» в Акалтынском районе Сырдарьинской области.
Здесь отремонтировано 130 коттеджей, восстановлены инженерно-коммуникационные сети. Построены новый махаллинский гузар, пункты торговли и бытового обслуживания, библиотека, спортивный комплекс, внутренние дороги.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проделанной работой, поговорил с местными жителями.
- Когда я приезжал сюда в прошлый раз, ситуация была очень плачевной. Переживал так, будто пострадали мой дом, мои близкие, мои дети. Найти денег, организовать работу было не совсем просто. Слава Богу, все позади. Пусть эти дома послужат вам во благо! Желаю, чтобы вы здесь жили в достатке и проводили свадьбы. Моя самая большая цель - видеть нашу молодежь счастливой, - сказал глава государства.
Кроме того, в махалле организовано швейное предприятие «Нафис либослар». Здесь начали работать более 50 женщин и девушек. Президент побеседовал с коллективом.
- Мы усилим внимание к женщинам на порядок. От их счастья зависит процветание нашей страны, реализация всех наших планов, - заявил Шавкат Мирзиёев.
Когда предприятие выйдет на полную мощность, оно будет способно производить 500 тысяч единиц продукции в год. Часть товаров планируется экспортировать.
Глава государства посетил семейную поликлинику и побеседовал с медицинскими работниками. Обсуждены вопросы расширения участия медицины в формировании здорового и способствующего долголетию образа жизни, популяризации физической активности.
- Если будем пропагандировать пользу от ходьбы и культуру правильного питания, то решим 30-40 процентов проблем в медицине, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по усилению разъяснительной работы в этом направлении, разработке механизмов стимулирования.
Продолжая поездку в Сырдарьинскую область, глава государства посетил поле фермерского хозяйства «Нурафшон орзу бустони» в Акалтынском районе, осмотрел урожай хлопка.