Ўзбекистон Президенти хорижий делегациялар раҳбарлари билан учрашди
Будапешт шаҳрида ўтаётган енгил атлетика бўйича жаҳон чемпионати доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қатар Давлати Амири Тамим бин Ҳамад Ол Соний, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, Сербия Республикаси Президенти Александр Вучич ва Татаристон Раиси Рустам Минниханов билан суҳбатлашди.
Икки томонлама амалий ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Шунингдек, етакчилар жаҳон чемпионатининг эркаклар ўртасида 100 метр масофага югуриш бўйича финал баҳсини томоша қилдилар.
Енгил атлетика бўйича XIX жаҳон чемпионати Будапешт шаҳрининг Енгил атлетика миллий марказида 2023 йил 19 август куни бошланган бўлиб, 27 августгача давом этади. Медаллар спортнинг 49 тури бўйича, шу жумладан эркаклар ва аёллар ўртасида 24 тадан йўналишда ҳамда аралаш эстафетада ўйналмоқда. Мусобақаларда 190 дан зиёд мамлакатдан 2 минг нафардан ортиқ спортчи қатнашмоқда.
Чемпионатда Ўзбекистондан 5 нафар атлетимиз спортнинг баландликка сакраш, уч хатлаб сакраш, узунликка сакраш, еттикураш ва марафон каби турларида куч синашмоқда.
Ғолиблар ҳамда олимпия нормативларини бажарган спортчилар 2024 йилда Париж шаҳрида бўлиб ўтадиган Олимпия ўйинларида иштирок этиш ҳуқуқини қўлга киритади.

20 августа на полях проходящего в городе Будапеште чемпионата мира по легкой атлетике Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел беседы с Эмиром Государства Катар Тамимом бин Хамадом Аль Тани, Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым, Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым, Президентом Республики Сербия Александром Вучичем и Главой Татарстана Рустамом Миннихановым.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам двустороннего практического сотрудничества.
Также лидеры наблюдали за финальным забегом мирового первенства на дистанцию 100 метров среди мужчин.
XIX чемпионат мира по легкой атлетике проходит в новом Национальном центре лёгкой атлетики города Будапешта с 19 по 27 августа 2023 года. Медали разыгрываются в 49 видах программы – по 24 вида у мужчин и женщин, а также в смешанной эстафете. В соревнованиях принимают участие свыше 2 000 спортсменов из более 190 стран.
В чемпионате также участвуют пять атлетов из Узбекистана по таким видам спорта, как прыжки в высоту, тройной прыжок, прыжки в длину, семиборье и марафон.
Победители соревнований и спортсмены, выполнившие олимпийские нормативы, получат право на участие в Олимпийских играх 2024 года, которые пройдут в городе Париже.