Президент ёшлар билан самимий мулоқот қилди
- Мен қаерга бормайин, кўпроқ ёшлар билан учрашишга ҳаракат қиламан. Тараққиёт стратегиямизда, ҳудудий дастурларда катта мақсадлар қўйганмиз. Агар давлат ташкилотлари, барча даражадаги раҳбарлар ёшлар масалалари билан мукаммал шуғулланмас экан, бу марраларга эришиб бўлмайди, - деди Президент.
Навоийлик ёшлар иқтидорли, ҳамма соҳаларда фаол. Бу йил олий ўқув юртларига кириш бўйича республикада биринчи ўринни эгаллашди. Халқаро фан олимпиадалари, нуфузли мусобақалар ғолибларининг ҳам кўпчилиги Навоийдан.
Жорий йилда уюшмаган ёшлар ўртасида тадбиркорликни ривожлантириш учун 50 миллиард сўм маблағ берилиб, 13 минг 700 нафар йигит-қиз ўз йўлини топган. 1 минг 600 гектар экин майдони ажратилиб, 6 мингдан зиёд ёшлар бандлиги таъминланган. Шароити оғир талабаларга 6,5 миллиард сўм контракт пуллари тўлаб берилган.
- Фарзандларимизнинг ютуқлари, албатта, ҳаммамизни ғурурлантиради. Лекин бу билан чекланиб қолиш керак эмас. Ёшларимизнинг истагини, эҳтиёжини, эртанги кунини таъминлаш учун яна нималар қилсак бўлади? Билим ва касбларни эгаллаши, салоҳиятини юзага чиқариш учун қандай ёрдам бериш керак? Ана шу саволлар мени қийнайди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу боис, Президент ёшларнинг фикрлари, таклифларини эшитди. Ёшларнинг меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касбларни ўрганиши ва иш топишига ёрдам берувчи янги платформани ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Саноат зоналарига ёшларни жалб этиш, яйловларга сув чиқариб, чорвачилик ташаббусларини Тадбиркорлик жамғармаси орқали қўллаб-қувватлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Навоий шаҳрида ихтисослашган спорт мактаби ва маҳаллаларда спорт тўгараклари ташкил этиб, ёшлар ўртасида спортни оммалаштириш муҳимлиги қайд этилди. Ёшлар жамғармасидан вилоятдаги 325 та мактабни китоб ва мусиқа асбоблари билан таъминлаш, маданий тадбирларни кўпайтириш масалаларига ҳам аҳамият қаратилди.
Учрашувда илгари сурилган ташаббусларни амалга ошириш бўйича Навоий вилояти тажрибаси яратилиши белгиланди. Бу тизимнинг асосий мақсади ёшларни маънавий-маърифий ривожлантириш, бандлигини таъминлаш ҳамда бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш бўлади.

Глава нашего государства пообщался с навоийской молодежью.
- Куда бы я ни ездил, стараюсь больше встречаться с молодежью. Мы поставили перед собой большие цели в нашей стратегии развития и региональных программах. Если государственные организации, руководители всех уровней не будут в полной мере заниматься вопросами молодежи, эти цели не будут достигнуты, - сказал Президент.
Молодежь области проявляет свой талант и активность во всех сферах. В этом году они заняли первое место в республике по числу поступивших в высшие учебные заведения. Большинство победителей международных научных олимпиад и престижных конкурсов тоже навоийцы.
В этом году на развитие предпринимательства среди неорганизованной молодежи было выделено 50 миллиардов сумов, 13 тысяч 700 юношей и девушек начали свое дело. Выделено 1600 гектаров посевных площадей и обеспечена занятость более 6 тысяч молодых людей. Студентам, находящимся в сложных условиях, выплачены деньги на обучение по контракту на общую сумму 6,5 миллиарда сумов.
- Достижения навоийской молодежи, безусловно, вызывают у всех нас чувство гордости. Но нельзя останавливаться на достигнутом. Что еще мы можем сделать, чтобы реализовать желания, потребности и обеспечить завтрашний день нашей молодежи? Как мы можем помочь вам приобрести знания и профессии, раскрыть потенциал? Эти вопросы беспокоят меня, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент заслушал мнения и предложения молодежи. Поставлена задача запустить новую платформу, помогающую молодежи обучаться и находить работу по востребованным на рынке труда профессиям.
Даны поручения по привлечению молодежи в промзоны, обеспечению водой пастбищ, поддержке животноводческих инициатив через Фонд поддержки предпринимательства.
Отмечена важность популяризации спорта среди молодежи путем организации специализированной спортивной школы и спортивных секций в махаллях Навои. Указано на необходимость обеспечения 325 школ области книгами и музыкальными инструментами за счет Фонда молодежи, увеличения культурных мероприятий.
В ходе встречи принято решение создать опыт Навоийской области по реализации выдвинутых инициатив. Основной целью этой системы будут духовно-просветительское развитие, обеспечение занятости и содержательная организация свободного времени молодежи.
В городе Навои состоялась внеочередная сессия областного Кенгаша народных депутатов.
25.11.2022Следующее
Как сообщалось ранее, 10 октября текущего года глава нашего государства ознакомился с презентацией о развитии электромобильной отрасли. На основе данных тогда поручений были подготовлены предложения по организации производства электромобилей и увеличению количества зарядных станций в нашей стране.