Қорасув мавзеси шаҳар ичидаги шаҳарча бўлади
Самарқанд – қадимий шаҳар. Унинг тарихий қиёфасини сақлаш муҳим бўлганидек, аҳолининг ўсиб бораётган эҳтиёжи учун шароит яратиш ҳам керак. Шу боис шаҳар чеккасидаги Қорасув мавзесида замонавий уй-жойлар бунёд этилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев 2019 йилда вилоятга ташрифи чоғида бу ердаги дастлабки уйларни кўздан кечириб, янги лойиҳалар тақдимоти билан танишган эди. Ўтган даврда бу лойиҳалар ҳаётга кўчди. “Agromir Buildings” масъулияти чекланган жамияти томонидан мавзеда 16, 15, 14 ва 12 қаватли жами 47 та турар жой қурилди. Уларда 3 минг 588 та хонадон бор.
Турар жойларнинг фасади 3 қаватли қопламадан иборат бўлиб, хонадонлар қишда иссиқ, ёзда салқин бўлишини таъминлайди. Биноларга видеокузатув тизими, юқори технологияли ёнғин хавфсизлиги ускуналари ўрнатилган. Ҳар бир хонадон алоҳида иситиш қозони билан жиҳозланган. Уйлар эгаларига тайёр ҳолда топширилмоқда.
Умуман, Қорасув мавзесида қурилган кўп қаватли уйлар сони 116 тага етди. Шунингдек, бу ерда 1 минг 600 ўринли мактаб, 120 ўринли болалар боғчаси, маҳалла фуқаролар йиғини биноси, савдо дўконлари, ўйин ва спорт майдончалари барпо этилган.
Жорий йилда яна 7 та 16 қаватли, 2 та 25 қаватли уйлар қурилмоқда.
Давлатимиз раҳбари уй-жойлар ва инфратузилма тармоқларининг сифатига алоҳида эътибор қаратди. Қурувчи ташкилотнинг сифат учун масъулияти ва жавобгарлигини янада кучайтирадиган механизм ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади.
– Ривожланган давлатлардагидек уйлар қуришни ўзлаштирдик, энди хизмат кўрсатишни ҳам шунга яраша яхшилаш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Чет эл тажрибаси асосида сервис турларини кенгайтириш, кўп қаватли уйларга хизмат кўрсатувчи корхона ҳамда ёнғин хавфсизлигини таъминлаш бўйича махсус пункт ташкил этиш юзасидан тавсиялар берилди.

Самарканд - древний город. Создание условий для растущих потребностей населения так же важно, как сохранение исторического облика. Поэтому на массиве Корасув на окраине города возводится современное жилье.
В ходе поездки в регион в 2019 году Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел построенные здесь первые дома и ознакомился с презентацией новых проектов. За минувший период на массиве обществом с ограниченной ответственностью “Agromir Buildings” построено 47 домов высотой 16, 15, 14 и 12 этажей в общей сложности на 3 588 квартир.
Примено трехслойное покрытие стен, благодаря которому в квартирах будет тепло зимой и прохладно летом. Здания оснащены системами видеонаблюдения, высокотехнологичным оборудованием пожарной безопасности. В каждой квартире - свой отопительный котел, готовый ремонт.
Общее число многоэтажных домов на массиве достигло 116. Также построены школа на 1600 мест, детский сад на 120 мест, здание схода граждан, магазины, детские и спортивные площадки.
В этом году намечено построить еще семь 16-этажных и два 25-этажных дома.
Особое внимание глава государства обратил на качество жилья и инфраструктуры. Он подчеркнул необходимость разработки механизма дальнейшего усиления ответственности строительной организации за качество строительства.
- Мы научились строить дома так, как это делают в развитых странах, теперь, соответственно, необходимо улучшить их обслуживание, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны рекомендации по расширению спектра жилищного обслуживания на основе зарубежного опыта, организации сервисного предприятия и специального пункта пожарной безопасности.
Здесь же прошла презентация проектов генерального плана Самарканда и по расширению территории города.
В ходе поездки в Самаркандскую область в 2019 году глава государства указал на необходимость расширения мемориального комплекса Имама Бухари.