Қурилиш индустриясига мос малакали мутахассислар тайёрлаш бўйича кўрсатмалар берилди
Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Юнусобод туманида барпо этилаётган Тошкент Архитектура-қурилиш институтининг янги биносини бориб кўрди.
Қурилиш ишлари жорий йил июль ойида бошланган эди. 5 қаватли иккита ўқув корпуси, 8 қаватли маъмурий бино ва 4 қаватли ётоқхона қад кўтармоқда.
Бугунги кунда институтда 5 минг 400 дан зиёд талаба таълим олади. 2020/2021 ўқув йилидан кредит-модуль тизимига ўтиш натижасида 18 та бакалавр таълим йўналиши ва 23 та магистратура мутахассислиги очилди. Бўлғуси қурувчиларга замонавий билим бериш мақсадида “ақлли” уйлар ва шаҳарлар инфратузилмасини лойиҳалаш, меҳнат муҳофазаси ва техника хавфсизлиги, иншоотлар зилзилабардошлиги каби янги йўналишлар дастурга киритилди.
Бинолар фойдаланишга топширилгач, талабаларни қабул қилиш қамрови ва таълим сифати ортади.
- Охирги йилларда мамлакатимизда қурилиш соҳаси ривожланди, катта-катта иншоотлар, заводлар, уйлар барпо этилмоқда. Лекин ким лойиҳа қиляпти, ким қуряпти, қандай қуряпти, деган саволлар кўндаланг турибди. Бу ерда замонавий қурилиш индустриясига мос юқори малакали мутахассислар тайёрланиши керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари институт ёнидаги 8-автобус саройини ҳам кириб кўрди. Бу автопаркни бошқа жойга кўчириб, замонавий шарт-шароитлар яратиб бериш, унинг ўрнида қурилиш материаллари бўйича илмий-тадқиқот маркази ташкил этиш таклифи билдирилди.
- Бу ҳудуд қурувчилар массиви бўлиши керак, - деди давлатимиз раҳбари.
Архитектура-қурилиш институтининг мураббийлари, илмий-тадқиқот маркази мутахассислари ва уларнинг оилалари учун ижтимоий объектлар ҳам барпо этилиши айтилди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил возводящееся в Юнусабадском районе столицы новое здание Ташкентского архитектурно-строительного института.
Строительство началось в июле этого года. Будут возведены два пятиэтажных учебных корпуса, восьмиэтажное административное здание и четырехэтажное общежитие.
Сегодня в институте обучаются более 5,4 тысячи студентов. В результате перехода на кредитно-модульную систему с 2020/2021 учебного года налажено занятие по 18 бакалаврским и 23 магистерским специальностям. Чтобы дать будущим строителям современные знания, в программу были включены новые направления, такие как проектирование «умных» домов и городской инфраструктуры, охрана труда и техника безопасности, сейсмостойкость зданий и другие.
После ввода в эксплуатацию новых зданий расширится прием абитуриентов, повысится качество образования.
- В последние годы в нашей стране развивается строительная индустрия, сооружаются современные здания, заводы, дома. Но вопрос в том, кто проектирует, кто и как строит. Необходимо готовить высококвалифицированных специалистов, соответствующих требованиям современной строительной индустрии, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства также посетил 8-й автобусный парк рядом с институтом. Было предложено передислоцировать автопредприятие и создать современные условия, а на его месте организовать научно-исследовательский центр строительных материалов.
- Эта территория должна стать массивом строителей, - сказал глава государства.
Отмечено, что будут возведены социальные объекты для преподавателей Архитектурно-строительного института, специалистов научно-исследовательского центра и их семей.