Сенатнинг янги биноси қурилиши кўздан кечирилди
Президент Шавкат Мирзиёев бугун, 15 январь куни Тошкент шаҳридаги бунёдкорлик ишлари, корхоналар фаолияти билан танишмоқда.
Қийин синовлар келтирган 2020 йил ортда қолиб, янги йил кириб келди. Бу йил барчага янги умидлар бағишламоқда. Бунга ҳамоҳанг барча соҳаларда, жойларда яхши ўзгаришлар рўй бермоқда.
Хусусан, пойтахтимизда ҳам қурилиш, янгиланиш давом этмоқда. Шаҳар марказидаги Ислом Каримов кўчасида Олий Мажлис Сенати учун янги бино ҳозирланаётганидан кўпчилик хабардор. Лойиҳага кўра, 6 қаватли эски бино тубдан реконструкция қилиниб, қўшимча объектлар қурилмоқда. Бугунги кунда муҳандислик тармоқлари монтаж қилиняпти.
Давлатимиз раҳбари шу борадаги ишларни кўздан кечирди.
Ўзбекистон Республикасининг Олий Мажлиси олий давлат вакиллик органи бўлиб, қонун чиқарувчи ҳокимиятни амалга оширади. Шу боис, Сенатда доим иш “қайнайди”. Юқори палатанинг ҳаёти муҳокама ва музокараларга бой. Хорижий делегациялар ҳам кўп ташриф буюради. Парламент назоратининг ўзи катта ва ўта муҳим вазифа.
Янги бинода ана шундай барча жиҳатлар инобатга олиниб, сенаторлар учун энг замонавий шароитлар яратилмоқда. Жумладан, Олий Мажлис палаталарининг қўшма мажлисини ўтказиш учун 280 ўринли зал ташкил этилмоқда. У миллий нақшлар билан безатилган, замонавий техникалар билан жиҳозланган бўлади.
Президент бу ерда қулайликларни ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
- Парламентимиз фаол ишлаяпти. Мажлислар пайтида битта қонун лойиҳаси соатлаб муҳокама қилинади. Шунинг учун иштирокчиларнинг ҳаракатланиши, саломатлиги, ёши билан боғлиқ ҳар бир жиҳатни эътиборга олиш, шунга яраша қулайлик яратиш зарур. Залга қуёш нури тушиб турса, кайфиятга, ишга яхши таъсир қилади, - деди Шавкат Мирзиёев.

Президент осмотрел строящееся новое здание Сената
Сегодня, 15 января, Президент Шавкат Мирзиёев знакомится с проводимой в городе Ташкенте созидательной работой, деятельностью предприятий.
Отличившийся тяжелыми испытаниями 2020 год остался позади. Узбекистан вступил в новый год с новыми надеждами и устремлениями. С этим настроем во всех сферах, на местах происходят позитивные изменения.
В частности, в столице продолжается созидательная работа. Как известно, на улице Ислама Каримова в центре города для Сената Олий Мажлиса готовится новое здание. Согласно проекту, реконструируется шестиэтажное здание, строятся дополнительные объекты. Сегодня монтируются инженерные коммуникации.
Глава государства ознакомился с проводимой здесь работой.
Олий Мажлис Республики Узбекистан является высшим государственным представительным органом и осуществляет законодательную власть. Поэтому работа в Сенате всегда «кипит»: здесь регулярны слушания, переговоры, принимаются зарубежные делегации. Более того, парламентский контроль – важная и трудоемкая задача.
В новом здании с учетом всех этих особенностей создаются самые современные условия для членов верхней палаты. В частности, обустраивается зал на 280 мест для совместных заседаний обеих палат Олий Мажлиса. Он будет оформлен в национальном стиле, оснащен современной техникой.
Президент дал указания по созданию удобств для эффективной работы сенаторов.
– Наш парламент работает активно. Во время заседаний отдельно взятый законопроект обсуждается часами. Поэтому необходимо учитывать все аспекты, связанные с передвижением, здоровьем, возрастом участников во время заседаний, создать соответствующие условия. Если в зал будет падать солнечный свет, это будет благотворно влиять на настроение и работу, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В новом здании также будут все возможности для встреч с делегациями, пресс-конференций, работы представителей СМИ.