Шавкат Мирзиёев Ҳайдар Алиев хотирасига ҳурмат кўрсатди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Боку шаҳридаги Фахр хиёбонига ташриф буюриб, Озарбайжон халқининг умуммиллий етакчиси Ҳайдар Алиев хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Маълумки, Ҳайдар Алиев атоқли сиёсий ва давлат арбоби, мустақил Озарбайжоннинг асосчиси бўлган. Унинг қатъияти, кучли сиёсий иродаси ва беқиёс етакчилик қобилияти туфайли қардош давлат мураккаб синовларни муносиб енгиб ўтган.
Ҳайдар Алиев ўзбек халқининг яқин дўсти бўлган. Ўзбекистонга бир неча бор ташриф буюрган. Қардош мамлакатларимиз ўртасидаги тарихий ришталар ва ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлашга улкан ҳисса қўшган.
Бунга ўзига хос эҳтиром сифатида сиёсатчининг хотираси юртимизда ҳам эъзозлаб келинмоқда. Тошкентда Ҳайдар Алиев номидаги Озарбайжон маданият маркази фаолият юритмоқда. Ўтган йили Президент Илҳом Алиевнинг Ўзбекистонга ташрифи чоғида пойтахтимизда Ҳайдар Алиев номидаги кўча ва хиёбон очилган эди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Аллею Почета в Баку и отдал дань уважения памяти Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Гейдар Алиев вошел в историю как выдающийся политик и государственный деятель, основатель независимого Азербайджана. Благодаря его решимости, сильной политической воле и исключительным лидерским качествам братская страна достойно преодолела сложные испытания.
Гейдар Алиев был близким другом узбекского народа. Он несколько раз посещал Узбекистан, внес большой вклад в укрепление исторических связей и сотрудничества между нашими братскими странами.
Память о политическом деятеле увековечена и в нашей стране. В Ташкенте действует Азербайджанский культурный центр имени Гейдара Алиева. В прошлом году в ходе визита Президента Ильхама Алиева в Узбекистан состоялось открытие улицы и сквера имени Гейдара Алиева в нашей столице.