Президент Шавкат Мирзиёев 24 август куни Самарқанд вилоятига келди.
Давлатимиз раҳбари аввало Пайариқ туманига бориб, Имом Бухорий мақбарасини зиёрат қилди. Қуръон тиловат этилиб, дуо ўқилди.
- Илоҳим, дуоларимиз ижобат бўлиб, Аллоҳ юртимизни тинчлик-осойишталикда сақласин, файзу барака берсин. Мана, мустақиллигимизнинг 32 йиллик байрами арафасида турибмиз. Халқимиз билан бирга шу кунларга етганимизга шукрлар айтамиз. Олдимизга яна катта-катта режалар қўйганмиз. Бунинг учун икки карра кўпроқ ҳаракат қилишимиз, ёшлар тарбиясига эътибор беришимиз керак. Ҳамма соҳада таълимни, билимни оширсак, натижалар юқори бўлади. Ёшларимиз Имом Бухорий, Мирзо Улуғбекдай боболаримизга муносиб бўлишини истаймиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ислом маърифати бўйича, худди Бухородагидек, Самарқандда ҳам намуна яратиш кераклиги таъкидланди. Алломаларимиз меросидан фойдаланиб, жаҳолатга қарши маърифатни кучайтириш, ёшларни ёт ғоялар таъсиридан асраш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ҳозирги кунда Имом Бухорий мажмуаси янгидан барпо этилмоқда. Давлатимиз раҳбари пардозлаш ишлари намуналарини кўздан кечирди.
Давлатимиз раҳбари Самарқанд вилояти Оқдарё туманидаги 32-умумтаълим мактабини кириб кўрди. Конституциямизда Ўзбекистон ижтимоий давлат экани белгиланди. Бу борадаги энг муҳим соҳалардан бири таълимдир. Шу мақсадда янги муассасалар қуриш билан бирга таълимнинг мазмунини яхшилашга ҳам эътибор қаратилмоқда.

Президент Шавкат Мирзиёев 24 августа прибыл в Самаркандскую область.
Глава нашего государства сначала посетил мавзолей Имама Бухари в Пайарыкском районе. Были прочитаны суры из Корана и дуа.
- Просим Всевышнего Аллаха оберегать мир и спокойствие в нашей стране, ниспослать нам процветание и достаток. Вот, осталось совсем немного до празднования 32-летия нашей независимости. Мы благодарны за то, что наш народ прошел такой большой путь. И вместе с тем мы поставили перед собой большие планы. Для их достижения нам нужно работать в два раза упорнее, усилить внимание воспитанию молодежи. Результаты будут высокими тогда, когда во всех сферах в приоритете образование и знания. Мы хотим, чтобы наша молодежь была достойна таких наших предков, как Имам Бухари и Мирзо Улугбек, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что и в Самарканде необходимо сформировать аналогичную бухарской модель исламского просвещения. Дано указание усилить работу по ограждению молодежи от чуждых идей, борьбе против невежества путем просвещения с использованием наследия ученых прошлого.
В настоящее время комплекс Имама Бухари обновляется. Глава государства осмотрел варианты отделки.
Глава нашего государства посетил общеобразовательную школу №32 в Акдарьинском районе Самаркандской области. В Конституции нашей страны закреплено строительство социального государства в Узбекистане. В соответствии с этим приоритетное внимание уделяется сфере образования. Наряду с возведением новых учебных заведений важное значение придается совершенствованию содержания образования.