Шавкат Мирзиёев Шаҳрисабзда замонавий ип-йигирув корхонаси билан танишди
Ташрифдан асосий мақсад ҳудудда кўп йиллар давомида йиғилиб қолган муаммолар ечимини топиш, ижтимоий-иқтисодий соҳалар ривожига туртки бериш, шу борадаги янги вазифаларни белгилашдир.
Давлат раҳбари вилоятга сафарини Шаҳрисабз шаҳридаги Oqsaroy Vortex масъулияти чекланган жамиятда синтетик аралашмали ип ва мато ишлаб чиқариш жараёни билан танишишдан бошлади.
Бу ерда Oqsaroy Group компанияси таркибига кирувчи Shahrisabz Textile ва Oqsaroy Textile корхоналари ташкил этилган бўлиб, уларда умумий қиймати 54 миллион доллар бўлган 3 та лойиҳани босқичма-босқич амалга ошириш, 1 минг 610 та иш ўрни яратиш, йилига 22 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш белгиланган эди.
Биринчи босқичда 2014 йили Oqsaroy Textile корхонасида ўтказилган модернизация натижасида бу ерда йилига 9 минг тонна ип калава, 4 минг тонна трикотаж мато ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
Ушбу корхонада 2019 йилда 6 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилган бўлса, жорий йилда бу кўрсаткич 8 миллион долларни ташкил этди.
Иккинчи босқичда жорий йилнинг октябрь ойида Oqsaroy Vortex корхонаси ташкил этилиб, сунъий ва табиий толадан калава ип ва трикотаж мато ишлаб чиқариш лойиҳаси ишга туширилди. Лойиҳа қиймати – 15 миллион доллар, йилига 3 минг тонна калава ип, 5,5 минг тонна сунъий толали ип, 3,5 минг тонна трикотаж мато ишлаб чиқариш қувватига эга. Экспорт ҳажми йилига 7 миллион долларни ташкил этади.
Учинчи босқичда ушбу корхоналар ёнида яна битта тўқимачилик фабрикаси барпо этиш, калава ип ва трикотаж мато ишлаб чиқаришни кенгайтириш режалаштирилган. Келаси йил ишга тушадиган лойиҳа натижасида 700 та янги иш ўрни яратилади.
Президент корхонадаги ишлаб чиқариш жараёнларини кўздан кечирди.
Президент корхонадаги ишлаб чиқариш жараёнларини, калава ип ва тайёр мато намуналарини кўздан кечирди.
Унинг анъанавий ип-йигирув корхоналаридан асосий фарқи – бу ерда Япониянинг «Murata» компаниясида ишлаб чиқарилган Vortex технологик ускуналари ўрнатилган. Ушбу технологиянинг афзаллиги калава ип тўқилаётганда тола марказлашган аэродинамик ҳаво босими орқали ўтказилади. Натижада ипнинг тукдорлиги камаяди, сифати ортади.
Давлатимиз раҳбари Қашқадарё вилоятининг пахта етиштириладиган тўққизта туманида Oqsaroy Vortex корхонаси намунасидаги  тўқимачилик комбинатлари ташкил этиш, уларни барпо этишда арзон конструкцияли технологиялардан фойдаланиш бўйича топшириқ берди. Чунки қурилиш қанча қиммат бўлса лойиҳа ўзини оқлаши шунча қийин бўлади.
Мутасаддиларга Қашқадарё вилоятида тўқимачилик саноатини ривожлантириш, бунда хомашёдан тайёр маҳсулотгача бўлган тизим яратиш, кластерлар фаолиятини таҳлил этиб бориш юзасидан вазифалар берилди.

Шавкат Мирзиёев посетил современное прядильное предприятие в Шахрисабзе
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, крупными проектами, а также для диалога с народом 12 ноября прибыл в Кашкадарьинскую область.
Свою поездку в регион глава государства начал с ознакомления с производством пряжи и тканей из синтетических волокон в обществе с ограниченной ответственностью Oqsaroy Vortex в городе Шахрисабзе.
Здесь действуют предприятия Shahrisabz Textile и Oqsaroy Textile, входящие в группу компаний Oqsaroy Group. Было запланировано поэтапно реализовать 3 проекта общей стоимостью 54 миллиона долларов, создать 1 610 рабочих мест и организовать экспорт продукции на 22 миллиона долларов в год.
На первом этапе, в 2016 году, в Oqsaroy Textile был реализован проект стоимостью 21 миллион долларов, в результате налажено производство 9 тысяч тонн пряжи и 4 тысяч тонн трикотажной ткани в год.
В 2019 году предприятие экспортировало продукцию на 6 миллионов долларов, в нынешнем году этот показатель уже достиг 8 миллионов долларов.
На втором этапе, в октябре этого года, на предприятии Shahrisabz Textile был запущен проект по производству пряжи и трикотажной ткани из синтетических волокон. Стоимость проекта составляет 15 миллионов долларов, а производственная мощность – 3 тысячи тонн пряжи, 5,5 тысячи тонн синтетических нитей и 3,5 тысячи тонн трикотажного полотна. Объем экспорта оценивается в 7 миллионов долларов в год.
На третьем этапе Shahrisabz Textile планирует расширить производство пряжи и трикотажа. Проект стоимостью 18 миллионов долларов позволит выпускать 7 тысяч тонн пряжи и 2,1 тысячи тонн трикотажной ткани. В рамках проекта, который будет запущен в следующем году, будет создано 700 новых рабочих мест.
Президент ознакомился с технологическим процессом на предприятии.
Главное отличие от традиционных прядильных фабрик – оно оснащено технологией прядения Vortex от японской компании Muratа. Преимущество этой технологии заключается в том, что при прядении волокна пропускаются через воздушный вихрь. В результате снижается ворсистость пряжи, повышается ее качество.
Глава государства осмотрел образцы пряжи и готовых тканей.
Здесь же состоялась презентация проектов по повышению уровня переработки хлопкового волокна, обеспечению продовольственной безопасности.