Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 март куни тиббиёт ходимлари билан очиқ мулоқот ўтказди.
Бу тадбирга узоқ тайёргарлик кўрилиб, ҳам шифокорлар, ҳам беморларнинг фикрлари сўралган эди. Жами 25 мингдан зиёд мурожаатлар қабул қилинди. Уларнинг 8 мингдан кўпи шахсий бўлиб, жойида ҳал этилмоқда. 17 мингтаси эса тизимга оид масалалардир.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида уларни умумлаштириб, 7 та муҳим йўналишни кўрсатиб ўтди. Биринчи йўналиш – бирламчи тиббий хизматларни аҳолига яқинлаштириш, иккинчиси – тез тиббий ёрдамни ривожлантириш, учинчиси – тиббиёт муассасаларининг шароитини яхшилаш, тўртинчиси – соҳа ходимларини моддий рағбатлантириш, бешинчиси – шифохоналарни малакали кадрлар билан таъминлаш, олтинчиси – жамиятда соғлом турмуш маданиятини ошириш, еттинчиси – касалликларнинг олдини олишга қаратилган.
Президент бу йўналишларнинг ҳар бирига атрофлича тўхталиб, янги ташаббусларни илгари сурди.
Масалан, мурожаатларнинг 55 фоизи бирламчи тиббиёт муассасалари ҳақида бўлган. Шу боис, жойларда поликлиникалар тармоғи янада кенгайтирилиши таъкидланди.
Хусусан, 2 мингдан зиёд олис маҳаллаларда тиббиёт пунктлари ташкил этилади. “Қишлоқ шифокори” дастури янада такомиллаштирилиб, чекка ҳудудларда фаолият олиб бораётган шифокорларнинг ойлик иш ҳақига 2 миллион сўмдан қўшимча устама тўланади, уй-жой сотиб олишига кўмаклашилади. Бундай жойларда узлуксиз уч йил ишлаган шифокор клиник ординатурага имтиҳонсиз қабул қилинади. Нафақага чиққан тажрибали шифокорларга ўз уйида ёки ижара бинода даволашига рухсат берилади.
Иккинчи йўналишга асосан, тез тиббий ёрдам сифатини яхшилаш, уларни аҳолига янада яқинлаштириш учун алоҳида дастур қабул қилинади. Энг аввало, “103” тез тиббий ёрдам хизмати республика, вилоят, шаҳар ва туман даражасида ягона бошқарув тизимига бирлаштирилади. Тез ёрдам туман ёки вилоят чегарасига қараб эмас, балки беморгача масофанинг яқинлигига қараб хизмат кўрсатади. 2022-2025 йилларда тез тиббий ёрдам тизимидаги барча эскирган машиналар замонавий автомобилларга алмаштирилади.
Сўнгги беш йилда 2 мингга яқин тиббиёт муассасаси қурилиб, таъмирланди. Бу ишлар давом эттирилиб, 1 минг 100 та шифо масканидаги шароитлар яхшиланади. Бирламчи бўғиндан бошлаб, тиббиётнинг барча соҳаларини рақамлаштириш бўйича дастур қабул қилинади. Икки йил ичида барча тиббиёт муассасалари янги компьютерлар билан жиҳозланади. Қоғозбозлик қисқартирилиб, замонавий услуб ва ускуналарда ишлашга ўтилади.
Тўртинчи йўналишда тиббиёт ходимларини қўллаб-қувватлаш чоралари белгиланди. Жорий йил 1 июндан тиббиёт ходимларининг ойлик маоши малака тоифасига қараб 15 фоизгача оширилади. Юқори технологик мураккаб операцияларни бажарган шифокорларга эса яна 25 фоиз миқдорида устама тўланади. Барча тиббиёт ходимлари учун дастлабки ва даврий касбий тиббий кўрик бепул ўтказилади.
Соҳани малакали кадрлар билан таъминлаш ҳам долзарб масалалардан. Тизимдаги шифокорларнинг 45 фоизи, ҳамшираларнинг эса 40 фоизи малака тоифасига эга эмас. Кўп муассасаларда мутахассис етишмайди.
Шу боис 2022-2023 ўқув йилидан тиббиёт олийгоҳларига давлат грантлари асосида қабул квоталари ҳудудларда шифокорларга бўлган ҳақиқий эҳтиёждан келиб чиқиб, мақсадли ошириб борилади. Тиббиёт олийгоҳларида олти ойлик ихтисослашган курслар ташкил этилиб, оилавий шифокорларни ҳудудларда зарур мутахассислик бўйича мақсадли ўқитиш йўлга қўйилади. Барча тиббиёт коллежлари ва техникумлари олий таълим муассасаларига бириктирилади.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг маълумотларига кўра, инсон саломатлиги 19 фоиз ташқи муҳитга, 20 фоиз генетик омилларга, 9 фоиз соғлиқни сақлашни ташкил этиш ва 52 фоиз турмуш тарзига боғлиқ. Шу боис олтинчи йўналиш жамиятда соғлом турмуш маданиятини оширишга қаратилган.
Жорий йилдан бошлаб, тиббий бригада, оилавий шифокор пункти ва поликлиникалар иш самарадорлигини баҳолаш бўйича рейтинг тизими жорий қилиниши айтилди. Ижобий кўрсаткичларга эришган тиббиёт ходимлари мукофотланади. “Халқ саломатлиги посбони” кўкрак нишони таъсис этилади.
Еттинчи йўналишда касалликларнинг олдини олиш вазифалари кўрсатиб ўтилди. Шу мақсадда тиббиёт тизими “маблағни бевосита беморга сарфлаш” тамойили асосида молиялаштирилиши белгиланди. Тиббий суғурта тизими йил якунига қадар Сирдарё вилоятида, келгуси йилларда барча ҳудудларда йўлга қўйилади. Тиббиёт соҳасида ягона тиббий маълумотлар базаси яратилиб, тиббий-иқтисодий, статистик ва аналитик таҳлилларни ўтказиш имконини берадиган миллий тизим жорий этилади.
Президентимиз маърузасида айтилган ҳар бир вазифа бўйича аниқ молиявий манбалар, техник ечимлар ва амалий механизмлар белгиланди.
– Биз халқимиз саломатлиги учун ҳар қанча маблағ ва куч-имконият сарфлашга тайёрмиз. Шахсан мен учун халқимиз саломатлиги ҳамма нарсадан устун ва қадрли. Лекин соҳага ажратилаётган маблағлардан тўғри фойдаланиляптими? Мени шу савол кўп ўйлантиради. Соҳа раҳбарлари ҳар бир сўмнинг қадрига етиши, уларнинг самарасини одамларимиз ўз ҳаётида ҳис этиши лозим, – деди Президент.
Тизимда коррупцияга бутунлай чек қўйиш зарурлиги таъкидланди.
– Шифокорнинг нафақат устидаги халати, энг аввало, кўнгли ҳам, қўли ҳам пок бўлиши керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Очиқ мулоқотда шифокорлар сўзга чиқиб, фаолиятида дуч келаётган муаммолар, таклиф ва мулоҳазаларини айтди. Президентимиз уларни мутахассислар иштирокида муҳокама қилиб, мутасаддиларга кўрсатмалар берди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 марта провел открытый диалог с медицинскими работниками.
Мероприятию предшествовала долгая подготовка, были изучены мнения врачей и населения. Поступило более 25 тысяч обращений, 8 тысяч из которых касались личных вопросов и были решены на месте. 17 тысяч обращений посвящены системным проблемам.
Глава нашего государства в своем выступлении обозначил 7 направлений работы, выработанных на основе обобщения и систематизации обращений. Первое направление – приближение первичных медицинских услуг населению, второе – развитие скорой медицинской помощи, третье – улучшение условий в медицинских учреждениях, четвертое – материальное стимулирование работников сферы, пятое – обеспечение больниц квалифицированными кадрами, шестое – повышение культуры здоровой жизни в обществе, седьмое – профилактика заболеваний.
Президент отдельно остановился на каждом из направлений и выдвинул новые инициативы.
К примеру, 55 процентов обращений касаются учреждений первичного звена. В связи с этим определено дальнейшее расширение сети поликлиник на местах.
В частности, более чем в 2 тысячах отдаленных и труднодоступных махаллях будут организованы махаллинские медицинские пункты. Программа «Сельский врач» будет еще более усовершенствована, и начиная с 1 мая 2022 года к месячной заработной плате врачей, осуществляющих деятельность в отдаленной и труднодоступной местности, будет выплачиваться дополнительная надбавка в размере 2 миллионов сумов. Отныне врач, в течение трех лет непрерывно работавший в таких районах, будет приниматься в клиническую ординатуру без экзаменов.
Согласно второму направлению, будет принята отдельная программа по повышению качества скорой медицинской помощи и ее доступности населению. Прежде всего служба скорой помощи «103» войдет в единую систему управления на уровне республики, области, города и района. Отныне скорая помощь будет обслуживать не в границах района или области, а по кратчайшему до больного расстоянию. В 2022–2025 годы все автомашины марки «Дамас» и другие устаревшие автомобили заменят на современные автомобили.
За последние пять лет было построено и отремонтировано около 2 тысяч медицинских учреждений. Эта работа будет продолжена, улучшатся условия в 1100 больницах. Будет принята Программа цифровизации всех направлений медицины, начиная с первичного звена. В ближайшие два года все медучреждения будут оснащены новыми компьютерами, бумажная работа сократится, будут внедрены современные методы.
В рамках четвертого направления определены меры поддержки медицинских работников. С 1 июня 2022 года заработная плата медицинских работников будет увеличена на 15 процентов в зависимости от квалификационной категории. Врачам, выполняющим сложные высокотехнологичные операции, будет выплачиваться надбавка в размере 25 процентов. Профосмотры при приеме на работу и регулярные профосмотры будут бесплатными для всех медицинских работников.
Актуальным является и вопрос кадрового обеспечения сферы. 45 процентов врачей и 40 процентов медсестер не имеют категории. Во многих учреждениях не хватает специалистов.
В связи с этим с 2022-2023 учебного года будут целенаправленно увеличены квоты приема в медицинские вузы на основе государственных грантов исходя из реальной потребности регионов во врачах. В медицинских вузах будет реализована целевая программа шестимесячной специализации по самым востребованным в регионах медицинским специальностям. Отныне все медицинские колледжи и техникумы закрепят за медицинскими вузами.
По данным Всемирной организации здравоохранения, здоровье человека на 19 процентов зависит от окружающей среды, на 20 процентов – от генетических факторов, на 9 процентов — от организации здравоохранения и на 52 процента — от образа жизни. Поэтому шестое направление нацелено на утверждение в обществе здорового образа жизни.
С нынешнего года будет внедрена рейтинговая система оценки эффективности медицинских бригад, семейных врачебных пунктов и семейных поликлиник. Медицинские работники с положительными результатами будут поощряться. Будет учрежден отдельный нагрудный знак «Халк саломатлиги посбони».
В седьмом направлении обозначены задачи в области профилактики заболеваний. Медицинская система будет переведена на финансирование по принципу «расходовать средства непосредственно на пациента». До конца нынешнего года в Сырдарьинской области будет полностью налажена система медицинского страхования и в ближайшие годы она будет внедрена во всех областях. Будет внедрена национальная система учета здравоохранения, которая позволит проводить медико-экономический и статистический анализ.
По каждой поставленной Президентом задаче определены конкретные источники финансирования, технические решения и практические механизмы.
– Мы готовы направить любые средства и возможности на то, чтобы обеспечить здоровье нашего народа. Лично для меня здоровье нации превыше и ценнее всего. Но правильно и эффективно ли мы используем то внимание, которое уделяется в стране медицинской сфере? Этот вопрос меня очень беспокоит. Руководители сферы обязаны ценить каждый выделенный сум, и наши люди должны в своей жизни ощутить эффективность принимаемых мер, – сказал Президент.
Указано на необходимость полного искоренения коррупции в системе.
– У врача должны быть чистыми не только его белый халат, но прежде всего его душа и руки, – сказал глава государства.
Выступившие в ходе открытого диалога медицинские работники рассказали о проблемах, с которым сталкиваются в своей деятельности, изложили свое видение и предложения. Президент обсудил прозвучавшие мнения со специалистами и дал ответственным лицам соответствующие указания.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев проводит открытый диалог с представителями здравоохранения.