Шу муносабат билан ўтказилган маросимда Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Давлат раҳбари мамлакатимиз иқтисодиётида муҳим аҳамиятга эга бўлган ушбу мажмуа очилишини “тарихий воқеа” деб атади.
Ушбу завод қурилиши 2017 йил февралда бошланган эди. Президентимиз 2018 йил августда бу ерга келиб, бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди. Турли қийинчиликларга, коронавирус пандемиясига қарамасдан, минглаб фидойи инсонларнинг билим ва меҳнати эвазига улкан корхона қад ростлади.
Шавкат Мирзиёев бунга ҳисса қўшган лойиҳачи ва қурувчиларга, хорижий ҳамкорларга ташаккур изҳор этди.
– Биз инновацион иқтисодиётни шакллантириш, замонавий саноат, қулай сармоявий муҳитни яратиш, хорижий давлатлар ва етакчи компаниялар билан ҳамкорлик алоқаларини кенгайтиришга алоҳида эътибор бермоқдамиз. Бугун ҳар жиҳатдан ноёб бўлган Тошкент металлургия заводининг ишга туширилиши бу борадаги саъй-ҳаракатларимизнинг яна бир амалий намоёнидир, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари янги мажмуанинг иқтисодий самарадорлигига тўхталиб ўтди. Юртимизда қора металлургия ривожланмагани сабабли саноат корхоналари кўп муаммога учрар эди. Энди Тошкент металлургия заводида йилига 500 минг тонна рух ва полимер қопламали металл листлар ишлаб чиқарилади. Бу қурилиш материаллари, маиший техника, электротехника ва озиқ-овқат саноатидаги юзлаб корхоналарнинг эҳтиёжини таъминлаш имконини беради. Илгари бундай маҳсулотлар асосан четдан олиб келинарди.
Келажакда ушбу завод автомобилсозлик ва қишлоқ хўжалиги машинасозлиги корхоналари эҳтиёжини ҳам қоплашга хизмат қилади.
Мазкур мажмуада биринчи босқичда импорт ўрнини босадиган маҳсулот ишлаб чиқариш ҳисобидан 400 миллион долларга яқин маблағ тежалади. Маҳаллийлаштириш даражаси сезиларли ошади.
Мисол учун, сендвич панеллар ва том ёпиш тунукалари таннархида мамлакатимизда ишлаб чиқарилган маҳсулотнинг улуши 50 фоиздан 90 фоизгача етади. Шунингдек, бу кўрсаткич вентиляция ва ҳаво тозалаш тизимлари бўйича 30 фоиздан 50 фоизгача, маиший электротехника ишлаб чиқаришда 35 фоиздан 50 фоизгача ошади. Ўз-ўзидан аёнки, бунинг натижасида маҳсулотларнинг нархи арзонлашади. Шунингдек, завод томонидан йилига 90 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинади.
Мажмуада 700 га яқин киши ишлайди. Лекин, турдош тармоқлар билан бирга ҳисоблаганда, 5 мингта янги иш ўрни ташкил этилиши мумкин.
Тез орада янги корхона Бекободдаги металлургия комбинати билан яқин ҳамкорликда фаолият юритади. Бугунги кунда Бекободда қиймати 800 миллион доллар бўлган лойиҳа амалга оширилмоқда – 1 миллион тонна маҳсулот чиқариш қувватига эга қуюв-прокат мажмуаси барпо этиляпти. Унинг маҳсулотлари Тошкент металлургия заводи учун хомашё бўлади. Шунинг ўзи рух ва полимер қопламали листларнинг маҳаллийлаштириш даражасини 90 фоизга етказиш имконини беради.
– Ҳаракатларимизнинг асосий мақсади яқин йилларда яхлит, “нолдан тайёр маҳсулотгача” бўлган металл ишлаб чиқариш кластерини яратишдан иборат, – деди Шавкат Мирзиёев ўз чиқишида.
Давлатимиз раҳбари завод Тошкентда яқинда ташкил этилган Янгиҳаёт туманида иш бошлаётганига эътибор қаратди. Корхонада муҳандис, лойиҳачи, металлург ва бошқа мутахассисларнинг янги авлоди шаклланаётгани, бу эса келажакда бошқа замонавий корхоналар учун мустаҳкам пойдевор бўлишини таъкидлади.
– Эсларингизда бўлса, биз коронавирус пандемиясидан кучли, қудратли бўлиб чиқамиз, деб мақсад қўйган эдик. Бугун бу мураккаб йил якунига етаётганда айтишимиз мумкинки, барча саъй-ҳаракатларимиз ижобий натижасини беряпти. Кўряпсизлар, дунёда нима бўляптию, Ўзбекистонда нима бўляпти. Худо хоҳласа, шу ойнинг охирида метрополитеннинг Сергели йўналишини ҳам очамиз. Илоҳим, мана шундай яхши кунларимиз кўп бўлсин, – деди Шавкат Мирзиёев.
Россия Федерацияси саноат ва савдо вазири Денис Мантуров икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни, йирик лойиҳаларни қўллаб-қувватлаётгани учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.
Келгуси йил апрелда Тошкент шаҳрида «Иннопром» халқаро инвестиция ва саноат кўргазмаси ўтказилиши янги истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқишга хизмат қилиши таъкидланди.
Россиянинг «Метпром» компанияси директорлар кенгаши раиси Станислав Лазуткин, Италиянинг «Даниели» компанияси бош директори Жакомо Марески Даниели, меҳнат фахрийлари, ёшлар сўзга чиқди.

Введен в строй Ташкентский металлургический завод
На состоявшейся в связи с этим церемонии принял участие и выступил с речью Президент Шавкат Мирзиёев.
Глава государства назвал открытие данного комплекса, имеющего важное значение для экономики страны, историческим событием.
Строительство завода началось в феврале 2017 года. В августе 2018 года Президент ознакомился с ходом работ на объекте. Несмотря на различные трудности, в том числе связанные с пандемией коронавируса, строительство этого предприятия-гиганта было успешно завершено благодаря знаниям и упорному труду тысячи самоотверженных людей.
Шавкат Мирзиёев выразил благодарность проектировщикам и строителям, зарубежным партнерам, внесшим вклад в возведение завода.
– Мы уделяем особое внимание формированию инновационной экономики, созданию современной промышленности, благоприятного инвестиционного климата, расширению партнерских связей с другими государствами и ведущими зарубежными компаниями. Ввод в эксплуатацию уникального во всех отношениях Ташкентского металлургического завода является наглядным подтверждением эффективности наших усилий в этом направлении, – сказал Президент.
Глава государства остановился на ожидаемом от нового комплекса экономическом эффекте. Низкий уровень развития черной металлургии в нашей стране усложнял деятельность отечественных промышленных предприятий. На Ташкентском металлургическом заводе ежегодно будет производиться 500 тысяч тонн металлического листа c цинковым и полимерным покрытием. А это позволит обеспечить потребность сотен предприятий, занимающихся производством строительных материалов и металлоконструкций, бытовой техники, электротехнической и пищевой продукции. Прежде эта потребность обеспечивалась преимущественно за счет импорта.
В будущем продукция завода удовлетворит также нужды отечественного автопрома, сельскохозяйственного машиностроения.
На первом этапе деятельности предприятия за счет выпуска импортозамещающей продукции будет сэкономлено около 400 миллионов долларов. Ощутимо возрастет уровень локализации.
К примеру, в себестоимости сэндвич-панелей и кровельных материалов доля первичной продукции, произведенной в Узбекистане, вырастет с 50 до 90 процентов. В случае систем вентиляции и кондиционирования воздуха этот показатель повысится с 30 до 50 процентов, бытовой электротехники – с 35 до 50 процентов. Следовательно, конечная продукция станет дешевле. Кроме того, завод обеспечит экспорт на 90 миллионов долларов в год.
В комплексе будут трудиться около 700 человек. А в целом, включая смежных отраслей, намечено создание 5 тысяч новых рабочих мест.
В скором времени новое предприятие наладит тесную кооперацию с металлургическим комбинатом в Бекабаде, в котором сегодня реализуется проект стоимостью 800 миллионов долларов по строительству литейно-прокатного комплекса производственной мощностью 1 миллион тонн. Продукция комбината послужит сырьем для Ташкентского металлургического завода. Это позволит довести уровень локализации листов с цинковым и полимерным покрытием до 90 процентов.
– Главная цель наших усилий – создать в ближайшие годы кластер с полным циклом производства готовой металлической продукции “с нуля”, – отметил Шавкат Мирзиёев в своем выступлении.
Глава государства обратил внимание на тот факт, что завод начинает деятельность в недавно образованном Янгихаётском районе города Ташкента. Отметил, что на предприятии будет формироваться новое поколение инженеров, проектировщиков, металлургов и других специалистов, что в свою очередь послужит прочной основой для создания современных предприятий в будущем.
– Если вы помните, мы поставили перед собой цель выйти из пандемии коронавируса еще более сильными. Сегодня, когда этот трудный год подходит к концу, можем уверенно говорить, что наши усилия дают позитивный результат. Ведь вы сами видите, что в мире происходит, а что – в Узбекистане. Даст Бог, в конце этого месяца мы откроем Сергелийскую линию метрополитена. Пусть у нас будет больше таких светлых дней, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Выступая на церемонии, министр промышленности и торговли Российской Федерации Денис Мантуров поблагодарил главу нашего государства за развитие сотрудничества между нашими странами, оказываемую поддержку крупным проектам.
Отмечалось, что разработке новых перспективных проектов послужит намеченная на апрель следующего года в Ташкенте международная инвестиционная и промышленная выставка “Иннопром”.
На церемонии выступили также председатель совета директоров российской комании “Метпром” Станислав Лазуткин, генеральный директор итальянской компании “Даниели” Джакомо Марески Даниели, ветераны труда и молодежь.