Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 март куни халқаро консультантлар – Альфред Гузенбауэр, Александр Квасьневский ва Штефан Фюлени қабул қилди.
Халқаро консультантлар гуруҳининг асосий вазифаси мамлакатимизнинг Евроиттифоқ давлатлари билан кўп қиррали ҳамкорлигини ривожлантириш ва кенгайтиришга, ислоҳотлар дастурини амалга оширишда хорижнинг илғор тажрибасини ўрганиш ва жорий этишга, инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини такомиллаштиришга, Ўзбекистон иқтисодиётига тўғридан-тўғри инвестициялар ва илғор технологияларни жалб қилишга, Европа ишбилармон доиралари билан шерикликнинг самарали механизм ва воситаларини шакллантиришга кўмаклашишдан иборат.
Таъкидлаш жоизки, турли йилларда юксак давлат лавозимларини эгаллаган консультантлар бугунги кунда Европадаги расмий, ишбилармон ва жамоатчилик доираларида юқори халқаро нуфузга эга бўлиб, етакчи консалтинг, инвестиция ва саноат компанияларида ишлаб, салмоқли тажриба тўплаганлар.
Хусусан, «Gusenbauer Projektentwicklung & Beteiligung» консултинг компаниясининг таъсисчиси Альфред Гузенбауэр 2000-йилларда Австрия Федерал канцлери бўлиб фаолият юритган. «Amicus Europae» фонди раҳбари Александр Квасьневский Польша Президенти бўлган. Бугунги кунда «CITIC Europe Holdings» компанияси маслаҳатчиси сифатида фаолият кўрсатаётган Штефан Фюле Европа Иттифоқининг кенгайиш ва яхши қўшничилик сиёсати масалалари бўйича комиссари лавозимида муваффақиятли ишлаган.
Учрашувда мамлакатимизни ислоҳ қилиш ва институционал жиҳатдан ривожлантиришнинг долзарб масалалари юзасидан очиқ ва конструктив фикр алмашилди.
Меҳмонлар Ўзбекистонда амалга оширилаётган янгиланишлар дастурини юқори баҳоладилар ва тўлиқ қўллаб-қувватладилар. Айниқса, коронавирус пандемияси билан боғлиқ мураккаб шароитларда олиб борилаётган ижтимоий-иқтисодий сиёсатнинг ютуқлари ва аниқ натижалари, шунингдек, Ўзбекистоннинг глобал ва минтақавий иқтисодий жараёнларга интеграциялашуви сари сезиларли саъй-ҳаракатлари алоҳида қайд этилди.
Консультантларнинг Ўзбекистонда иқтисодий ислоҳотларнинг узоқ муддатли стратегиясини тайёрлаш, давлат бошқаруви тизимини янада такомиллаштириш, мамлакатимизнинг хорижий шериклар билан ўзаро манфаатли муносабатларини кенгайтиришга доир тавсиялари кўриб чиқилди.
Юртимизда инвестиция муҳитини яхшилаш ва унинг шаффофлигини ошириш, бозор механизмларини кенг жорий этиш ва рақобат муҳитини шакллантириш, банк-молия соҳаси ва капитал бозорини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Консультантлар, шунингдек, иқтисодиётнинг изчил трансформация қилинаётгани ва хорижий капитал учун очиқлиги ортаётгани туфайли Евроиттифоқ мамлакатлари билан инвестиция ва инновациялар борасидаги ҳамкорликни кенгайтириш учун катта имкониятлар шаклланаётганини қайд этдилар.
Ўзбекистон билан ЕИ ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги юксак даражасини сақлаш, ўзаро манфаатли алоқаларни мустаҳкамлаш ва амалий мазмун билан бойитиш, кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни тез фурсатда қабул қилиш ҳамда мамлакатимизнинг Жаҳон савдо ташкилотига қўшилишини қўллаб-қувватлаш масалалари устувор аҳамиятга эга экани таъкидланди.
Савдони либераллаштириш ҳамда ўзаро товар айирбошлаш ва инвестицияларни кўпайтиришга тўсқинлик қилаётган ғовларни бартараф этиш, бозорларга чиқиш масалаларида ҳамкорлик қилиш механизмлари ҳам кўриб чиқилди.
Учрашув якунида яқин ҳамкорлик ва фаол алмашинувларни давом эттириш тўғрисида келишувга эришилди. Яқин истиқболдаги амалий ҳамкорликнинг биринчи галдаги вазифалари ва формати келишиб олинди.
Президент Шавкат Мирзиёев 23 март куни Хоразм вилоятида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 марта принял группу международных консультантов – Альфреда Гузенбауэра, Александра Квасьневского и Штефана Фюле.
Основной задачей группы международных консультантов является оказание содействия в развитии и расширении многопланового сотрудничества нашей страны с государствами Евросоюза, изучении и внедрении передового зарубежного опыта в продвижении программы реформ, совершенствовании инвестиционного климата и деловой среды, привлечении прямых инвестиций и передовых технологий в экономику Узбекистана, формировании эффективных механизмов и инструментов партнерства с европейскими деловыми кругами.
Следует отметить, что консультанты, которые в разные годы занимали высокие государственные посты, сегодня пользуются большим международным авторитетом среди европейских официальных, деловых и общественных кругов, имеют значительный опыт работы в ведущих консалтинговых, инвестиционных и промышленных компаниях.
Так, Альфред Гузенбауэр, являющийся учредителем консалтинговой компании «Gusenbauer Projektentwicklung & Beteiligung», в 2000-е годы работал Федеральным канцлером Австрии. Глава фонда «Amicus Europae» Александр Квасьневский был Президентом Польши. Штефан Фюле, ныне советник компании «CITIC Europe Holdings», успешно проработал на посту комиссара ЕС по вопросам расширения и политики добрососедства.
В ходе встречи состоялся открытый и конструктивный обмен мнениями по актуальным вопросам реформирования и институционального развития нашей страны.
Гости высоко оценили и выразили полную поддержку проводимой в Узбекистане программы преобразований. Особо отмечены достижения и конкретные результаты реализуемой в стране социально-экономической политики в непростых условиях пандемии коронавируса, а также заметный прогресс в интеграции Узбекистана в глобальные и региональные экономические процессы.
Рассмотрены рекомендации консультантов по подготовке долгосрочной стратегии экономических реформ и дальнейшему совершенствованию системы государственного управления в республике, расширению взаимовыгодных отношений нашей страны с зарубежными партнерами.
Особое внимание было уделено повышению прозрачности и улучшению инвестиционного климата, широкому внедрению рыночных механизмов и формированию конкурентной среды, развитию банковско-финансового сектора и рынка капитала в республике.
Консультанты также отметили, что благодаря последовательной трансформации экономики и повышению ее открытости для иностранного капитала формируются широкие возможности для наращивания инвестиционного и инновационного сотрудничества со странами Евросоюза.
Был подтвержден приоритетный характер вопросов сохранения современного высокого уровня сотрудничества Узбекистана с ЕС, укрепления взаимовыгодных связей и наполнения их практическим содержанием, скорейшего принятия соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве, а также поддержки вступления нашей страны в ВТО.
Также рассмотрены механизмы взаимодействия в вопросах либерализации торговли и устранения барьеров, препятствующих наращиванию взаимного товарооборота и инвестиций, обеспечения доступа на рынок.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении тесного сотрудничества и активных обменов. Согласованы первоочередные задачи и формат практического взаимодействия на ближайшую перспективу.