Ҳурматли Қасим-Жомарт Кемелевич!
Олий Евроосиё иқтисодий кенгаши навбатдаги йиғилишининг барча иштирокчиларини қутлашдан бағоят мамнунман.
Ҳамкасбларимнинг сўзларига қўшилган ҳолда, Қозоғистон Республикасининг Евроосиё иқтисодий иттифоқидаги муваффақиятли раислигини қайд этмоқчиман.
Қозоғистонлик ҳамкорларимиз ташаббуси билан Бирлашма доирасидаги кўп қиррали шерикликни кенгайтиришга хизмат қилган муҳим қарорлар қабул қилинди.
Ўзбекистон ва Евроосиё иқтисодий иттифоқи ўртасидаги конструктив ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган қўшма тадбирлар қўллаб-қувватлангани учун алоҳида миннатдорлик билдираман.
Ўзбекистон Республикаси Евроосиё иқтисодий кенгашига кузатувчи сифатида қўшилганига буён роппа-роса бир йил бўлди.
Ўтган даврда биз узоқ муддатли муносабатларни ҳар томонлама ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратдик.
Евроосиё иқтисодий комиссияси билан тизимли ва самарали иш йўлга қўйилди.
Меморандум ва аниқ Чора-тадбирлар режаси амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Евроосиё иқтисодий иттифоқининг бошқа органлари ишида ҳам фаол қатнашмоқда.
Биз миллий қонунчиликни Евроосиё иқтисодий иттифоқи нормалари билан, биринчи навбатда, стандартлаштириш ва ташқи савдони нотариф тартибга солиш чоралари соҳасида яқинлаштириш масаласида изчил ҳаракат қилмоқдамиз.
Юртимиз “COVIDсиз саёҳат қиламан” рақамли платформасига уланди.
Ўзбекистоннинг Евроосиё тараққиёт банкига қўшилиш жараёни бошланди.
Бугунги давр қийинчиликларига қарамай, мураккаб шароитларга мослашиш ва янги “ўсиш нуқталари”ни излаб топишга муваффақ бўляпмиз.
Хусусан, Ўзбекистоннинг Евроосиё иқтисодий иттифоқи мамлакатлари билан ташқи савдо айланмаси жорий йилнинг 11 ойида 30 фоизга ортди.
Айни пайтда, пандемиядан аввалги 2019 йил билан таққослаганда, Бирлашма мамлакатлари билан ўзаро савдомиз 11 фоизга ошди.
Ҳурматли йиғилиш иштирокчилари!
Ўзбекистон Ташкилотимизга аъзо давлатлар билан савдо-иқтисодий алоқаларда ижобий суръатни сақлаб қолиш ва уларни барқарор ривожлантириш бўйича ўзаро келишилган чора-тадбирларнинг ишлаб чиқилиши тарафдоридир.
Шу муносабат билан қўшма қарорлар қабул қилишни тақозо этаётган энг долзарб вазифаларга тўхталиб ўтмоқчиман.
Биринчи. Ўзаро савдодаги тўсиқ ва чекловларни бартараф этишни давом эттириш муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Евроосиё иқтисодий иттифоқи мамлакатлари билан товар айирбошлашни кўпайтириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш борасидаги ёндашув ва механизмларни биргаликда ишлаб чиқишга тайёрмиз.
Техник тартибга солиш нормалари, санитария, фитосанитария ва ветеринария талабларини уйғунлаштириш ишларини давом эттирмоқдамиз.
Бу борада Евроосиё иқтисодий комиссияси билан биргаликда алоҳида “Йўл харитаси”ни келишиш жараёнини якунлаяпмиз.
Иккинчи. Аввалги саммитда саноат кооперациясини чуқурлаштириш муҳим экани хусусида анча сўз юритилди.
Бугун ушбу йўналишдаги ишларимиз иштирокчи давлатлар билан кўпроқ икки томонлама асосда олиб борилмоқда.
Биз Россия, Қозоғистон, Беларусь ва Қирғизистон билан саноат кооперациясини мустаҳкамлаш бўйича “йўл харита”ларини қабул қилганмиз ва изчил амалга оширяпмиз.
Бирлашма билан тегишли ҳамкорликни тизимли асосда ташкил этишни мақсадга мувофиқ деб ҳисоблаймиз.
Жумладан, Евроосиё иқтисодий кенгашининг Индустриаллаштириш онлайн харитасини яратишда иштирок этишга тайёрмиз.
Учинчи. Янги транспорт йўлакларини барпо этиш лойиҳаларини илгари суриш мамлакатларимиз транзит салоҳиятини ошириш борасидаги биргаликдаги ишларга қўшимча суръат бағишлайди.
Ўзбекистоннинг бугун имзоланаётган битимга мувофиқ амалга ошириладиган юк ташишларни кузатиш учун навигация тамғаларини жорий этиш бўйича дастурга қўшилиш имкониятини кўриб чиқмоқдамиз.
Евроосиё иқтисодий иттифоқининг Логистика занжирларини ривожлантиришнинг рақамли экотизимини яратиш тўғрисидаги янги ташаббус ҳам бизда қизиқиш уйғотмоқда.
Тўртинчи. Глобал иқлим кун тартибини ҳисобга олиб, аъзо ва кузатувчи давлатларнинг “яшил” энергетика лойиҳаларини амалга ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларини бирлаштириш муҳимдир.
Шу муносабат билан, ҳозиргина Владимир Владимирович айтган Юқори даражадаги ишчи гуруҳга қўшилишга тайёрмиз ҳамда унинг доирасида “яшил” тараққиёт соҳасидаги қўшма Чора-тадбирлар режасини тасдиқлашни таклиф этамиз.
Бешинчи. Рақамли иқтисодиётга ўтиш, инновациялар ва илғор IT-ечимларни кенг жорий қилиш мамлакатларимиз рақобатбардошлигини оширишда ҳал қилувчи аҳамиятга эга.
Бу борада билим, тажриба ва илғор технологиялар алмашиш, мамлакатларимиз IT-парклари ва марказлари ўртасида тизимли ҳамкорликни ривожлантириш, соҳада ишбилармонлар шериклигини кенгайтириш мақсадида навбатдаги Евроосиё рақамли форумини Ўзбекистонда ўтказишни таклиф этамиз.
Олтинчи. Евроосиё маконидаги муҳим ишбилармонлик ташаббуслари ва дастурларини амалга оширишга кузатувчи давлатларни янада фаол жалб этиш юзасидан ўзаро келишилган таклифлар тайёрлаш, илмий-техник ва гуманитар алмашинувни рағбатлантириш мақсадида Евроосиё иқтисодий иттифоқи Тараққиёт маркази имкониятларидан самарали фойдаланиш ниятидамиз.
Бунинг учун марказ негизида мамлакатларимиз тараққиёт институтларининг фаол иштирокида ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича туркум тадбирлар ўтказишни таклиф этамиз.
Еттинчи. Иқтисодий интеграция мақсадларидан келиб чиқиб, кузатувчи мамлакатларнинг Евроосиё иқтисодий комиссияси Кенгаши ва органлари ишида иштирок этиш имкониятларини кенгайтиришни истардик.
Бу ҳамкорлик самарадорлигини ошириш ва қўшма қарорларни ишлаб чиқишга хизмат қилади.
Ўзбекистон Евроосиё иқтисодий иттифоқи мамлакатлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни чуқурлаштиришнинг қатъий тарафдори эканини яна бир бор тасдиқлайман.
Сўзим якунида Евроосиё иқтисодий иттифоқига раислик Қирғизистонга ўтгани муносабати билан Қирғиз Республикаси Президенти, ҳурматли Садир Нургожоевич Жапаровга катта муваффақиятлар тилайман.
Фурсатдан фойдаланиб, ҳурматли дўстлар, сизларни яқинлашиб келаётган Янги йил байрами билан табриклайман, мустаҳкам соғлик, фаровонлик ва ўз олдингизга қўйган мақсадларнинг рўёбини тилайман.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 декабрь куни Олий Евроосиё иқтисодий кенгашининг видеоанжуман шаклида ўтган навбатдаги йиғилишида иштирок этди.

Уважаемый Касым-Жомарт Кемелевич!
Искренне рад приветствовать всех участников очередного заседания Высшего Евразийского экономического совета.
Хотел бы присоединиться к словам моих коллег и отметить успешное председательство Республики Казахстан в Евразийском экономическом союзе.
По инициативе наших казахстанских партнеров были приняты важные решения, которые способствовали расширению многопланового сотрудничества в рамках Объединения.
Выражаю особую признательность за поддержку совместных мероприятий, направленных на углубление конструктивного взаимодействия Узбекистана и Евразийского экономического союза.
Прошел ровно год с момента присоединения Республики Узбекистан к Евразийскому экономическому союзу в качестве наблюдателя.
За этот период мы заложили прочную основу для всестороннего развития долгосрочных отношений.
Выстроена системная и эффективная работа с Евразийской экономической комиссией.
Реализуется Меморандум и трехлетний План конкретных мероприятий.
Узбекистан активно участвует в работе других органов Евразийского экономического союза.
Мы последовательно продвигаемся в вопросах сближения национального законодательства с нормами Евразийского экономического союза, в первую очередь в области стандартизации и мер нетарифного регулирования внешней торговли.
Наша страна подключилась к цифровой платформе «Путешествую без COVID».
Начат процесс присоединения Узбекистана к Евразийскому банку развития.
Несмотря на вызовы современности, нам удается адаптироваться к непростым условиям и находить новые «точки роста».
Так, внешнеторговый оборот Узбекистана со странами Евразийского экономического союза за 11 месяцев текущего года увеличился на 30 процентов.
При этом по сравнению с допандемийным 2019 годом наша торговля со странами Объединения выросла на 11 процентов.
Узбекистан выступает за выработку согласованных мер по сохранению позитивной динамики и обеспечению устойчивого развития торгово-экономических связей с государствами-участниками нашей Организации.
В этой связи хотел бы остановиться на наиболее актуальных задачах, требующих совместных решений.
Первое. Считаем важным дальнейшее устранение барьеров и ограничений во взаимной торговле.
Готовы к совместной выработке подходов и механизмов по созданию наиболее благоприятных условий для увеличения товарооборота со странами Евразийского экономического союза.
Продолжаем работу по гармонизации норм технического регулирования, санитарных, фитосанитарных и ветеринарных требований.
В данном контексте совместно с Евразийской экономической комиссией завершаем согласование отдельной «Дорожной карты».
Второе. На прошлом саммите много говорилось о важности углубления промышленной кооперации.
Сегодня наша работа в данном направлении выстраивается с государствами-участниками преимущественно на двусторонней основе.
Мы приняли и последовательно реализуем «дорожные карты» по укреплению промкооперации с Россией, Казахстаном, Беларусью и Кыргызстаном.
Считаем целесообразным организовать соответствующее взаимодействие с Объединением на системной основе.
В частности, мы готовы принять участие в создании онлайн Карты индустриализации Евразийского экономического союза.
Третье. Продвижение проектов строительства новых транспортных коридоров придаст дополнительный импульс совместной работе по наращиванию транзитного потенциала наших стран.
Рассматриваем также возможности для присоединения Узбекистана к программе внедрения навигационных пломб для отслеживания грузоперевозок, соглашение о реализации которой подписывается сегодня.
Для нас представляет интерес и новая инициатива о создании Цифровой экосистемы развития логистических цепочек Евразийского экономического союза.
Четвертое. Важно объединить усилия государств-членов и наблюдателей в реализации проектов «зеленой» энергетики с учетом глобальной климатической повестки.
В этой связи готовы присоединиться к Рабочей группе высокого уровня, о которой сейчас говорил Владимир Владимирович, и предлагаем в рамках ее деятельности утвердить совместный План мероприятий в сфере «зеленого» развития.
Пятое. Переход к цифровой экономике, широкое внедрение инноваций и передовых IT-решений имеют определяющее значение для повышения конкурентоспособности наших стран.
Для обмена знаниями, опытом и передовыми технологиями, развития системного взаимодействия между IT-парками и центрами наших стран, расширения делового партнерства в данной сфере предлагаем провести очередной Евразийский «цифровой» форум в Узбекистане.
Шестое. В целях подготовки согласованных предложений по более активному вовлечению государств-наблюдателей в реализацию важных деловых инициатив и программ на Евразийском пространстве, стимулирования научно-технического и гуманитарного обмена, намерены эффективно использовать возможности Центра развития Евразийского экономического союза.
Для этого предлагаем провести на данной площадке серию совместных мероприятий по приоритетным направлениям взаимовыгодного сотрудничества с активным участием институтов развития наших стран.
Седьмое. Исходя из целей экономической интеграции, хотели бы расширить возможности участия стран-наблюдателей в работе Совета и органов Евразийской экономической комиссии.
Это позволит повысить эффективность взаимодействия и будет способствовать выработке совместных решений.
Вновь подтверждаю твердую приверженность Узбекистана углублению взаимовыгодного сотрудничества со странами Евразийского экономического союза.
В завершение выступления хотел бы пожелать Президенту Кыргызской Республики, уважаемому Садыру Нургожоевичу Жапарову больших успехов в связи с переходом председательства в Евразийском экономическом союзе к Кыргызстану.
Пользуясь случаем, поздравляю вас, уважаемые друзья, с наступающим Новым годом, желаю крепкого здоровья, благополучия и достижения поставленных целей.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 декабря принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции.