Жорий йилнинг 8 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раислигида Ўзбекистон Республикаси ва Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим (КШҲБ) лойиҳасини келишиш бўйича музокараларнинг ҳозирги ҳолатини муҳокама қилишга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Тадбирда тегишли вазирлик, идора, қўмита ва агентликлар, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Марказий банки раҳбарлари иштирок этди.
Ҳужжат икки томонлама сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган. У томонлар ўртасида 1996 йилда имзоланган Шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим ўрнига қабул қилишга мўлжалланган.
Учрашув давомида КШҲБнинг тегишли боб ва бўлимларини ишлаб чиқишнинг бориши тўғрисида Ўзбекистон томонидан музокаралар гуруҳлари раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди. Ўзбекистон айни пайтда Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ)га аъзо бўлиш бўйича музокараларнинг фаол босқичидалигини инобатга олган ҳолда, ЖСТ ва КШҲБ доирасида республика томонидан қабул қилинаётган мажбуриятларни уйғунлаштириш бўйича Европа томони билан конструктив мулоқот ўрнатиш устувор вазифа эканлиги қайд этилди.
Муҳокама якунлари бўйича вазирлик ва идоралар раҳбарларига музокараларнинг 7-раундида фаол иштирок этиш бўйича топшириқлар берилди.
Маълумот учун: жорий йилнинг 8 февралидан 12 февралигача видеоконференция шаклида КШҲБнинг савдо қисми бўйича икки томонлама музокараларнинг 7-раунди бўлиб ўтади ва унда товар ҳамда хизматлар савдоси, ўзаро инвестициялар, техник тартибга солиш механизмлари, санитария ва фитосанитария чораларини қўллаш ва бошқа соҳалар билан боғлиқ қатор масалаларни кўриб чиқиш режалаштирилган. Музокараларда Ўзбекистоннинг турли вазирлик ва идоралари ва Европа Иттифоқи муассасалари вакиллари иштирок этади. Эслатиб ўтамиз, 6-раунд музокаралари 2020 йилнинг 14-18 сентябрь кунлари видеоконференция шаклида бўлиб ўтган эди.
Президент Шавкат Мирзиёев 8 февраль куни Андижон ва Тошкент вилоятларидаги инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.

Обсуждены вопросы проработки проекта Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Европейским Союзом
8 февраля текущего года под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось совещание, посвященное обсуждению текущего состояния переговорного процесса по согласованию проекта Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Европейским Союзом (СРПС). В мероприятии приняли участие руководители соответствующих министерств, ведомств, профильных комитетов и агентств, а также Центрального банка Республики Узбекистан.
Документ нацелен на укрепление двустороннего политического, торгово-экономического и культурного взаимодействия и призван заменить прежнее Соглашение о партнерстве и сотрудничестве между сторонами, подписанное в 1996 году.
В ходе совещания были заслушаны отчеты руководителей переговорных групп узбекской стороны о ходе проработки соответствующих глав и разделов СРПС. Отмечалось, что с учетом того, что Узбекистан в настоящее время находится в активной фазе переговоров по вступлению во Всемирную торговую организацию (ВТО), налаживание конструктивного диалога с европейской стороной в части синхронизации принимаемых Республикой обязательств в рамках ВТО и СРПС является приоритетной задачей.
По итогам обсуждения руководителям министерств и ведомств даны поручения по активному участию в ходе 7-го раунда переговоров.
Справочно: с 8 по 12 февраля текущего года в формате видеоконференцсвязи будет проходить 7-й раунд двусторонних переговоров по торговой части СРПС, в ходе которого планируется рассмотрение ряда вопросов, касающихся торговли товарами и услугами, взаимных инвестиций, механизмов технического регулирования, применения санитарных и фитосанитарных мер и других сфер. В переговорах примут участие представители различных министерств и ведомств Узбекистана, а также институтов Евросоюза. Напомним, что 6-й раунд переговоров также состоялся в формате видеоконференции 14-18 сентября 2020 года.