Ўзбекистон ва Туркманистон раҳбарлари телефон орқали мулоқот қилдилар
30 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Давлат раҳбарлари бир-бирларини дилдан қутлар эканлар, кириб келаётган Янги йил муносабати билан самимий табриклар алмашиб, мамлакатларимизнинг биродар халқларига тинчлик, фаровонлик, бахт-саодат, муваффақият ва равнақ тиладилар.
Коронавирус пандемияси келтириб чиқарган глобал инқироз оқибатларига қарамай, якунига етаётган йилда Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ришталарига, яхши қўшничилик, ўзаро ҳурмат ва ишонч тамойилларига, ўхшаш тарих, маданий ва маънавий қадриятлар муштараклигига асосланган стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашда катта натижаларга эришилгани таъкидланди.
Давлат раҳбарлари 2021 йилда кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш бўйича қўшма режаларни, шунингдек, икки томонлама алоқалар ва халқаро тузилмалар, аввало, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти доирасидаги бўлажак тадбирлар режасини атрофлича кўриб чиқдилар.
Президентлар савдо, саноат, қишлоқ хўжалиги ва транспорт соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтиришга, келгуси йилда ишбилармонлик ва маданий тадбирларга бой дастурни амалга оширишга келишиб олдилар.
Янги йилда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашувига тайёргарлик кўриш масалалари ҳам муҳокама қилинди.

30 декабря состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Тепло приветствуя друг друга, лидеры двух государств обменялись сердечными поздравлениями с наступающим Новым годом, искренне пожелали братским народам наших стран мира, благополучия, счастья, успехов и процветания.
С глубоким удовлетворением отмечено, что, несмотря на последствия глобального кризиса, вызванного пандемией коронавируса, в уходящем году достигнуты значимые результаты в деле укрепления узбекско-туркменского стратегического партнерства, который основан на крепких узах многовековой дружбы, принципах добрососедства, взаимного уважения и доверия, общности истории, культурных и духовных ценностей.
Главы государств рассмотрели совместные планы по расширению многопланового сотрудничества в 2021 году, а также график предстоящих мероприятий в рамках двусторонних контактов и международных структур, прежде всего Организации Объединенных Наций.
Лидеры условились наращивать взаимодействие между нашими странами в области торговли, промышленности, сельского хозяйства и транспорта, провести в следующем году насыщенную программу деловых и культурных мероприятий.
Обсуждены также вопросы подготовки очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в наступающем году.