Наврўз байрами муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номига хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, етакчи халқаро ташкилотлар раҳбарлари, таниқли давлат ва жамоат арбобларидан самимий қутловлар келмоқда.
Қутловларда мамлакатимизда барқарор тараққиётни таъминлаш, аҳоли турмуш даражаси ва сифатини ошириш, юртимизнинг халқаро майдондаги нуфузини мустаҳкамлаш мақсадида амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар ва янгиланишларда эришилган салмоқли ютуқлар ва катта муваффақиятлар алоҳида қайд этилган.
Ўзбекистоннинг кўп миллатли халқига тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилаклари изҳор этилган.
Муҳтарам Президент жаноблари!
Хитой ҳукумати ва халқи номидан ҳамда ўз номимдан Сизни ва Сиз орқали Ўзбекистон ҳукумати ва халқини Ўзбекистоннинг анъанавий байрами Наврўз муносабати билан самимий муборакбод этишга ижозат бергайсиз.
Сизнинг қатъий раҳбарлигингиз остида кейинги йилларда Янги Ўзбекистонни барпо этиш жадал давом эттирилмоқда, давлатни ривожлантиришнинг барча йўналишларида ажойиб муваффақиятларга эришилмоқда, бундан эса Ўзбекистоннинг яхши қўшниси ва ҳар томонлама стратегик шериги сифатида Хитой самимий қувонмоқда.
Мен Хитой-Ўзбекистон муносабатларини ривожлантиришга катта эътибор қаратмоқдаман ва Сиз билан биргаликда икки мамлакат ва халқ фаровонлиги йўлида икки томонлама муносабатларни янги тарихий шароитларда узлуксиз ривожлантириб боришга тайёрман.
Сизга мустаҳкамлам соғлик, давлатчилик фаолиятингизда катта муваффақиятлар тилайман.
Дўст Ўзбекистон халқига бахт-саодат ва фаровонлик тилайман.
Си Цзиньпин,
Хитой Халқ Республикаси Раиси
Ҳурматли Президент жаноблари!
Сизга ва Ўзбекистон халқига Наврўз тинч, бахтли ва фаровон бўлишини тилайман.
Афғонистонда урушга чек қўядиган, барқарор ва дипломатик ечимни таъминлайдиган тинчлик жараёнини қўллаб-қувватлаш борасидаги биргаликдаги ишларимизда Наврўз байрами бизга тинчлик ниҳоятда муҳим неъмат экани ҳақида эслатма бўлиб хизмат қилади.
Жорий йилда Ўзбекистон мустақиллигига 30 йил тўлади. Кейинги йилларда Сиз муҳим ислоҳотларни амалга оширдингиз ва менинг Администрациям бу муваффақиятни давом эттириш учун мамлакатингиз билан ҳамкорлик қилишга тайёр.
Биз, шунингдек, беш йил аввал Давлат котиби Жон Керри раҳбарлигида бошланган «C5+1» мулоқоти доирасидаги ҳамкорлик давом этишидан умидвормиз.
Сизга ва Ўзбекистон халқига шу янги йилда ва янги баҳор фаслида энг эзгу тилакларимни изҳор этаман.
Наврўз муборак!
Жозеф Робинетт Байден,
Америка Қўшма Штатлари Президенти
Муҳтарам Шавкат Миромонович!
Баҳор айёми - Наврўз муносабати билан илиқ қутловларим ва самимий тилакларимни қабул қилгайсиз.
Ёрқин ҳаёт бошланишидан дарак берувчи муқаддас Наврўз тақдири ва ўтмиши муштарак бўлган қардош халқларимизга омад ва равнақ олиб келсин.
Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги умумий маънавий қадриятлар ва дўстликка, стратегик шерикликка асосланган ўзаро манфаатли, кенг кўламли муносабатлар бундан буён ҳам жадал ривожланаверсин.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, масъулиятли фаолиятингизда муваффақиятлар, қардош ўзбек халқига эса тинчлик ва фаровонлик тилайман.
Нурсултон Назарбоев,
Қозоғистон Республикасининг
Биринчи Президенти – Элбоши
Сизни ва юртдошларингизни Наврўз айёми билан чин дилдан муборакбод этаман.
Юксак маънавий қадриятларни ўзида мужассам этган ушбу файзли баҳорий байрам маънавий янгиланиш, бунёдкорлик ва уйғунликка чорлайди. Қалбларимизга илиқлик ва шодлик, бахт ҳисси ва ёрқин келажакка умид бағишлайди.
Бизнинг улуғ ва умумий меросимиз сифатида Наврўз Қозоғистон ва Ўзбекистон халқларининг дўстлик, биродарлик ва яхши қўшничилик ришталарини мустаҳкамлашда муҳим ўрин тутади, икки давлат стратегик шериклигини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ушбу айём кунларида, муҳтарам Шавкат Миромонович, мамлакатингиз тараққиёти ва изчил ривожига қаратилган барча эзгу саъй-ҳаракатларингизга катта муваффақиятлар, қардош ўзбек халқига эса фаровонлик ва равнақ тилайман.
Наврўз ҳар бир хонадонга барака ва фаровонлик олиб келсин!
Қасим-Жомарт Тоқаев,
Қозоғистон Республикаси Президенти
Муҳтарам Шавкат Миромонович, азиз қардошим!
Халқаро Наврўз айёми муносабати билан Сизга ва Сиз орқали қардош Ўзбекистон халқига самимий табрикларимни йўллашга ҳамда фаровонлик ва равнақ тилашга ижозат бергайсиз.
Бутун инсоният бой маданий меросининг ажралмас қисми сифатида эътироф этилган Наврўз байрами табиат уйғониши, тириклик тантанаси ва баҳор гўзаллигининг рамзи ҳисобланади. Ўзаро ҳурмат, тинчликсеварлик ва яхши қўшничилик анъаналарини ўзида мужассам этган ушбу файзли байрам халқларимиз ҳамжиҳатлиги ва дўстлигини мустаҳкамлашда алоҳида аҳамиятга эга.
Ушбу ажойиб айём Сиз ва қардош Ўзбекистон халқига бахт-саодат, шодлик ва янги зафарлар олиб келсин!
Чуқур ҳурмат ила,
Гурбангули Бердимуҳамедов,
Туркманистон Президенти
Ҳурматли Шавкат Миромонович!
Сизни ва биродар Ўзбекистон аҳлини халқаро Наврўз байрами билан самимий муборакбод этиб, энг эзгу тилакларимни йўллаш менга катта мамнуният бахш этади.
Аждодларимизнинг қадрли мероси бўлмиш қадимий Наврўз бугунги кунда Ер сайёрасининг турли бурчакларидаги миллионлаб одамлар учун баҳор, табиат уйғониши, ўзаро англашув ва ўзаро ҳурмат, бунёдкорлик ишлари ва эзгу ниятлар рамзи эканини таъкидлашдан мамнунман.
Аминманки, мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик муносабатлар муборак Наврўзнинг барҳаёт анъаналарига таянган ҳолда бундан буён ҳам оғишмай ривожланиб боради, янги маъно ва мазмун билан бойиб, янада кенгаяди ва мустаҳкамланади.
Бугунги байрамона муҳитдан фойдаланиб, Сизга, азиз дўстим ва қардошимга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва янги зафарлар, дўст Ўзбекистон халқига эса – тинчлик-осийшталик, фаровонлик ва равнақ тилайман.
Эмомали Раҳмон,
Тожикистон Республикаси Президенти
Қирғизистон халқи номидан ва шахсан ўз номимдан Сизни ва бутун Ўзбекистон аҳлини баҳорий Наврўз айёми билан муборакбод этаман!
Аждодларимиз қадимдан ушбу байрамни яхши ўй ва эзгу ниятлар билан кутиб олганлар, келажакка умидларини Наврўз билан боғлаганлар.
Икки мамлакат ўртасидаги ўзаро ҳурмат ва дўстликка асосланган стратегик шериклик халқларимиз фаровонлиги йўлида бундан буён ҳам мустаҳкамланиб боришига қатъий ишонаман.
Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик ва фаолиятингизда муваффақиятлар, қардош Ўзбекистон халқига эса фаровонлик ва равнақ тилайман.
Садир Жапаров,
Қирғиз Республикаси Президенти
Ўз номимдан ва Озарбайжон халқи номидан Сизга ва Сиз орқали қардош Ўзбекистон халқига халқларимизнинг бой миллий маънавий меросини ўзида мужассам этган Наврўз байрами муносабати билан самимий тилакларимни изҳор этаман.
Табиатни уйғотувчи, одамларга янги кайфият улашувчи ушбу баҳорий байрам ўзаро англашув, дўстлик ва ҳамжиҳатликни тараннум этади.
Озарбайжон ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорлик Наврўзнинг эзгу қадриятларини юксак қадрлайдиган халқларимиз иродасига мувофиқ бундан буён ҳам кенгайиб, мустаҳкамланиб боришига ишонаман.
Ушбу файзли айёмда Сизга мустаҳкам соғлик, фаолиятингизга муваффақиятлар, қардош Ўзбекистон халқига эса – тинчлик ва равнақ тилайман.
Илҳом Алиев,
Озарбайжон Республикаси Президенти
Ассалому алайкум ва раҳматуллоҳи ва баракотуҳу.
Муҳтарам Президент Жаноби Олийлари!
Қадимий Наврўз, баҳор фасли ҳамда ҳижрий-шамсий 1400 йилнинг кириб келиши муносабати билан Сиз, Жаноби Олийларини ҳамда Ўзбекистон Республикасининг улуғ халқини чин юракдан табриклашдан бениҳоя хурсандман.
Баҳор моҳир бир рассом каби табиат кўксига расм солиб, ернинг қалби ва руҳига тириклик ва янгиланиш нафасини бағишлаб, тароват ва яшиллик тасвирини ер курраси узра ёймишдир. Умид ва қувонч бағишловчи ҳамда ғам-қайғудан халос этувчи меҳр-муҳаббатга тўла қадимий Наврўз янгиланиш ва янги қараш рамзидир.
Биз инсонлар ҳам табиат каби фасл янгиланиши билан қалбимиз ва руҳимизда баҳор кайфиятини жо этамиз, толиқиш ва холсизлик ғуборидан халос булиб, руҳ ва тафаккур тетиклиги ҳамда тан соғлиғи учун имкон ярата оламиз, деб умид қиламан.
Ўтган йилда бутун дунёда COVID-19 пандемияси тарқалиши ҳамда унинг кўплаб иқтисодий ва ижтимоий оқибатларининг гувоҳи бўлдик. Янги йилда мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни янада кенгроқ йўлга қўйиб, коронавирус инфекцияси тарқалишини назорат остига олиш ва тўхтатишга муваффақ бўламиз, Наврўз эса халқларимиз учун янги бир даврни бошлаб беради ҳамда дунёнинг барча мамлакатларига қувонч, барака, соғлик ва осойишталик олиб келади, деб умид қиламиз.
Қодир Аллоҳдан Сиз, Жаноби Олийларига, соғлик ва муваффақият, Ўзбекистон Республикаси халқига баракали ҳаёт ва фаровонлик тилаб қоламан.
Ҳасан Руҳоний,
Эрон Ислом Республикаси Президенти
Янги 1400 ҳижрий-шамсий йил ва халқаро Наврўз байрами кириб келиши муносабати билан Афғонистон халқи номидан Сиз, Жаноби Олийлари ва дўст Ўзбекистон Республикаси халқига ўзимнинг самимий табрикларимни изҳор этаман.
Афғонистон халқи қўшни мамлакатлар ва халқаро дўстлар билан биргаликда ушбу қутлуғ сана, қадимий анъанамиз ва муштарак маданий меросимиз бўлмиш Наврўз байрамини нишонлаётганидан хурсандман.
Наврўзи олам бир-бирига биродар бўлган халқларимиз ўртасидаги дўстлик, бирдамлик, ҳамкорлик ва яқинликни мустаҳкамлаш ва чуқурлаштиришда қадимий қадриятимиз сифатида инкор қилиб бўлмайдиган мавқега эгадир.
Табиатнинг ушбу кўркам айёми олиб келадиган тароват ва гўзалликка шукроналик билдирган ҳолда, дўстона алоқалар, муҳим минтақавий лойиҳалар ва дастурлар бўйича ишлар кенгайишига, иқтисодий ривожланиш ва якдиллик бардавом бўлишига тилакдошмиз.
Ушбу файзли байрам муносабати билан Сиз, Жаноби Олийларини яна бир бор муборакбод этган ҳолда, Сизга сиҳат-саломатлик, Ўзбекистон халқига эса бардавом бахт-саодат ва улкан тараққиёт тилайман.
Ашраф Ғани,
Афғонистон Ислом Республикаси Президенти
Наврўз байрами муносабати билан Сиз, Жаноби Олийларига самимий табрик ва эзгу тилакларимизни йўллашдан беҳад мамнунмиз.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз, Жаноби Олийларига сиҳат-саломатлик ва бахт-саодат, дўст Узбекистон Республикаси ҳукумати ва халқига тараққиёт ва фаровонлик тилаб қоламан.
Жаноби Олийлари, Сизга бўлган юксак эҳтиромимни қабул қилгайсиз.
Салмон ибн Абдулазиз Ол Сауд,
Икки муқаддас масжид ходими,
Саудия Арабистони Подшоҳи
Сиз Жаноби Олийларига самимий саломларимни йўллаб, Сизга мустаҳкам соғлик ва бахт-саодат, оқилона раҳбарлигингизда биродар халқингизга тараққиёт ва равнақ ҳамда дўст мамлакатингизга юксалиш ва фаровонлик тилаб қоламан.
Наврўз байрами яқинлашиб келиши муносабати билан Сиз, Жаноби Олийларига самимий табрикларимни йўллаган ҳолда жорий йил Сизга ва халқингизга хайр-баракот ва шоду ҳуррамлик олиб келишини тилайман.
Биродаримиз, Президент Жаноби Олийлари, бизларни бирлаштириб турувчи дўстона алоқаларни мустаҳкамлашга ва шериклик муносабатларини халқларимиз манфаатлари йўлида янада ривожлантиришга тайёр эканлигимизни таъкидлаймиз.
Байрамингиз муборак бўлсин!
Сизни Аллоҳнинг ўзи ҳифзу ҳимоясига олсин.
Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум,
Бирлашган Араб Амирликлари Вице-президенти, Бош вазири, Дубай амирлиги ҳокими
Жаноби Олийлари!
Исроил халқи ва давлати номидан Сиз, оилангиз ва ўзбек халқини бахтли ва фаровон Наврўз байрами билан муборакбод этаман. Ўзбекистон Республикаси баҳорнинг мўл-кўлчилиги, дарёлар серсувлиги ва табиатнинг туганмас неъматларидан баҳраманд бўлишини тилайман.
Минг йиллар давомида Ўзбекистон ва Исроил халқлари табиатнинг уйғониши ва янгиланишидан дарак берувчи улуғвор баҳор фаслининг кириб келишини нишонлаб келганлар. Наврўз ва Фисиҳ байрамларини нишонлар эканмиз, қадимий ўтмиш ва аждодларимиз анъаналари мамлакатларимизни боғлаб туришда давом этади ҳамда икки томонлама муносабатларимизни кенгайтириш учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилади.
Самимият ила,
Реувен Ривлин,
Исроил Давлати Президенти
Шунингдек,
Фаластин Давлати Президенти Маҳмуд Аббос,
Саудия Арабистони Подшоҳлиги валиаҳди, Вазирлар Кенгаши раиси ўринбосари, мудофаа вазири Муҳаммад ибн Салмон ибн Абдулазиз Ол Сауд,
Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазири ўринбосари, ички ишлар вазири Шайх Сайф бин Зоид Ол Наҳаён,
Евроосиё иқтисодий комиссияси ҳайъати раиси Михаил Мясникович,
Туркий тилли давлатлар кенгаши Бош котиби Бағдод Амреев,
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Бош котиби Владимир Норов ва бошқалар табрик йўллаган.
Қутловлар келиши давом этмоқда.
Тошкент шаҳридаги “Humo Arena” мажмуасида 21 март куни Наврўз байрами шодиёнаси бўлиб ўтди.
21.03.2021Кейингиси
Президент Шавкат Мирзиёев Наврўзга бағишланган тантанали маросимдан сўнг, байрам сайлида иштирок этди. Сайилга келган одамлар билан суҳбатлашиб, уларни табриклади.

В посланиях особо отмечаются заметный прогресс и большие успехи, достигнутые нашей страной в проведении социально-экономических реформ и преобразований в целях обеспечения устойчивого развития, повышения уровня и качества жизни населения, укрепления авторитета и позиции страны на международной арене.
Выражаются сердечные пожелания мира, благополучия и процветания многонациональному народу Узбекистана.
Позвольте от имени правительства и народа Китая, а также от себя лично, выразить Вам и в Вашем лице правительству и народу Узбекистана искренние поздравления по случаю традиционного праздника Узбекистана - Навруз.
Под Вашим твердым руководством уверенно продвигается в последние годы построение Нового Узбекистана, намечаются великолепные успехи по всем направлениям государственного развития, чему искренне радуется китайская сторона как добрый сосед и всесторонний стратегический партнер Узбекистана.
Я уделяю большое внимание развитию китайско-узбекистанских отношений и готов с Вами прилагать совместные усилия по непрерывному продвижению двусторонних отношений в новых исторических условиях на благо двух стран и народов.
Желаю Вам крепкого здоровья и больших успехов в государственной деятельности.
Желаю дружескому народу Узбекистана счастья и благополучия.
Я хочу пожелать Вам и народу Узбекистана мирного, счастливого и процветающего Навруза.
В нашей совместной работе по поддержке процесса мирного урегулирования, который положит конец войне и обеспечит стабильное и дипломатическое решение в Афганистане, Навруз – является напоминанием исключительной важности мира.
В этом году исполняется 30 лет независимости Узбекистана. В последние годы Вы провели значительные реформы, и моя Администрация надеется на сотрудничество с Вашей страной для продолжения этого прогресса.
Мы также надеемся на продолжение взаимодействия в рамках диалога «C5+1», начатого под руководством Государственного секретаря Джона Керри пять лет назад.
Передаю Вам и народу Узбекистана свои наилучшие пожелания в этом новом году и новой весне.
Навруз муборак!
Джозеф Робинетт Байден,
Примите сердечные поздравления и теплые пожелания с праздником весны - Наурызом.
Пусть считающийся началом светлой жизни Наурыз принесет удачу и процветание нашим братским народам, связанным общей судьбой и прошлым.
Уверен, что взаимовыгодные, всесторонние отношения между Казахстаном и Узбекистаном, основанные на общих духовных ценностях и дружбе, а также стратегическом партнерстве, будут и впредь динамично развиваться.
Пользуясь случаем, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам крепкого здоровья, успехов в Вашей ответственной деятельности, а братскому народу Узбекистана - мира и благополучия.
Нурсултан Назарбаев,
Первый Президент Республики Казахстан - Елбасы
Сердечно поздравляю Вас и Ваших соотечественников с праздником Наурыз.
Олицетворяя собой высокие нравственные идеалы, этот благословенный праздник весны побуждает к духовному обновлению, созиданию и гармонии. Он наполняет наши сердца теплом, радостью, счастьем и надеждой на светлое будущее.
Наурыз, как наше общее великое достояние, играет важную роль в укреплении уз дружбы, братства и добрососедства народов Казахстана и Узбекистана, способствует углублению стратегического партнерства двух государств.
В эти праздничные дни, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам больших успехов во всех добрых начинаниях во имя прогресса и устойчивого развития Вашей страны, братскому народу Узбекистана - благоденствия и процветания.
Пусть Наурыз принесет достаток и благополучие в каждый дом!
Касым-Жомарт Токаев,
Уважаемый Шавкат Миромонович, мой дорогой брат!
Имею честь направить Вам и в Вашем лице всему братскому народу Узбекистана свои сердечные поздравления и наилучшие пожелания благополучия и процветания по случаю Международного праздника Новруз.
Новруз байрам, признанный как неотъемлемая часть богатого культурного наследия всего человечества, символизирует собой возрождение природы, торжество жизни и красоту весны. Вобравший в себя традиции взаимоуважения, миролюбия и добрососедства этот светлый праздник имеет особое значение в укреплении единства и дружбы между народами.
Пусть этот замечательный праздник будет ознаменован для Вас и для всего братского народа Вашей страны счастьем, радостью и новыми успехами!
Гурбангулы Бердымухамедов,
С большой радостью и наилучшими праздничными пожеланиями поздравляю Вас и весь братский народ Узбекистана с Международным праздником Навруз.
Отрадно отметить, что ценное наследие наших предков - древний праздник Навруз, сегодня является символом весны, пробуждения природы, дружбы, взаимопонимания и взаимоуважения, начала созидательных дел и добрых намерений для миллионов людей в различных уголках Земли.
Уверен, что отношения взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами, с опорой на вечные традиции благословенного Навруза, и впредь будут неуклонно развиваться в русле расширения и углубления, обогащаясь новым смыслом и содержанием.
Пользуясь сегодняшней праздничной атмосферой, желаю Вам, дорогой друг и брат, отменного здоровья, счастья и новых успехов, а народу дружественного Узбекистана - мира, благополучия и процветания.
Эмомали Рахмон,
От имени народа Кыргызстана и от себя лично сердечно поздравляю Вас и весь народ Узбекистана с весенним праздником Нооруз!
Издревле наши предки встречали весенний праздник со светлыми помыслами, благими намерениями, связывали с Нооруз добрые надежды на будущее.
Выражаю твердую убежденность, что основанное на взаимоуважении и дружбе стратегическое партнерство между двумя странами будет и впредь укрепляться во благо народов двух стран.
Уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам крепкого здоровья, долгих лет жизни, больших успехов в работе, а братскому народу Узбекистана - благополучия и процветания.
Садыр Жапаров,
От своего имени и от имени народа Азербайджана передаю Вам и братскому народу Узбекистана сердечные поздравления по случаю праздника Новруз, олицетворяющего богатое национальное духовное наследие наших народов.
Этот праздник весны, пробуждающий природу и дарующий людям новое настроение, воспевает взаимопонимание, дружбу и единство.
Верю, что дружба и сотрудничество между Азербайджаном и Узбекистаном будут и впредь расширяться и укрепляться в соответствии с волей наших народов, которые всегда высоко чтят благородные ценности Новруза.
В этот светлый праздник желаю Вам крепкого здоровья, успехов в Вашей деятельности, а братскому народу Узбекистана – мира и процветания.
Ильхам Алиев,
Президент Азербайджанской Республики
Мир вам, милость Аллаха и Его благословение.
Безмерно рад искренне поздравить Вас, Ваше Превосходительство, и великий народ Республики Узбекистан с древним праздником Навруз, наступлением весны и 1400 года по календарю солнечной хиджры.
Весна, как искусный художник, рисует на земле свои узоры, вдыхает жизнь и обновление в природу, покрывая земной шар ковром свежести и зелени. Древний Навруз, полный любви, дающий надежду и радость, избавляющий от печали, является символом обновления и нового взгляда.
Я надеюсь, что мы, человечество, подобно природе, с наступлением нового времени года создадим весеннее настроение
в наших сердцах и душах, избавимся от груза усталости и истощения, взбодримся умом и телом.
В прошлом году мы стали свидетелями распространения пандемии COVID-19 по всему миру и ее многочисленных экономических и социальных последствий. Надеемся, что в новом году мы расширим сотрудничество между нашими странами, возьмем под контроль и остановим распространение коронавирусной инфекции, а Навруз откроет новую эру для наших народов и принесет радость, процветание, здоровье и мир всем странам мира.
Желаю Вам, Ваше Превосходительство, здоровья и успехов, а народу Республики Узбекистан - благополучной жизни и процветания.
Хасан Рухани,
Президент Исламской Республики Иран
От имени народа Афганистана хочу выразить искренние поздравления Вам, Ваше Превосходительство, и народу дружественной Республики Узбекистан по случаю нового 1400 года по солнечной хиджре и Международного праздника Навруз.
Я рад, что народ Афганистана вместе с соседними странами и международными друзьями отмечает этот светлый праздник Навруз, являющийся нашей древней традицией и общим культурным наследием.
В укреплении и углублении дружбы, согласия, сотрудничества и взаимопонимания между нашими братскими народами Навруз имеет неоспоримое значение как одна из наших древних ценностей.
С чувством благодарности за свежесть и красоту, которые приносит этот прекрасный праздник природы, мы желаем, чтобы дружеские отношения между нашими странами крепли, расширялась работы над важными региональными проектами и программами, не прекращались экономическое развитие и солидарность.
Вновь поздравляя Ваше Превосходительство с этим замечательным праздником, желаю Вам крепкого здоровья, а народу Узбекистана - долговечного счастья и развития.
Ашраф Гани,
Президент Исламской Республики Афганистан
Нам доставляет огромное удовольствие передать Вам наши искренние поздравления и наилучшие пожелания по случаю Навруза.
Пользуясь случаем, желаю Вам, Ваше Превосходительство, крепкого здоровья и благоденствия, а правительству и народу дружественной Республики Узбекистан - процветания и благополучия.
Примите, Ваше Превосходительство, уверения в моем самом высоком уважении.
Мухаммад бин Салман бин Абдулазиз Аль Сауд,
Служитель двух мечетей-святынь,
Король Саудовской Аравии
Искреннее приветствую Вас, Ваше Превосходительство, и желаю крепкого здоровья и счастья, успехов и процветания братскому народу под Вашим мудрым руководством, долговечного развития и благополучия Вашей дружественной стране.
Сердечно поздравляю Вас, Ваше Превосходительство, с приближающимся праздником Навруз, желаю Вам и Вашему народу достатка и радости в этом году.
Выражаем Вам, Ваше Превосходительство господин Президент, нашему брату, готовность и далее укреплять связывающие нас узы дружбы, развивать наше партнерство в интересах наших народов.
Счастливого праздника!
Да хранит вас Аллах.
Шейх Мухаммад бин Рашид Аль Мактум,
Вице-президент, Премьер-министр Объединенных Арабских Эмиратов, правитель эмирата Дубай
От имени народа и Государства Израиль хочу поздравить Вас, Вашу семью и узбекский народ со светлым праздником Навруз. Пусть Республику Узбекистан радуют обильные урожаи весны, полноводные реки и неиссякаемые дары природы.
На протяжении тысячелетий народы Узбекистана и Израиля праздновали приход величественной весны, знаменующей пробуждение и обновление природы во всем ее великолепии. Древнее прошлое и традиции наших предков продолжают объединять наши страны, когда мы отмечаем праздники Навруз и Песах, и остаются прочной основой для углубления наших двусторонних отношений.
Искренне Ваш,
Реувен Ривлин,
Президент Государства Израиль
Также свои поздравления направили:
Президент Государства Палестина Махмуд Аббас,
Наследный принц, заместитель председателя Совета Министров, министр обороны Саудовской Аравии Мухаммад ибн Салман ибн Абдулазиз Аль Сауд,
Заместитель Премьер-министра, министр внутренних дел Объединенных Арабских Эмиратов Шейх Сайф бин Заид Аль Нахаян,
председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович,
Генеральный секретарь Совета сотрудничества тюркоязычных государств Багдад Амреев,
Генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества Владимир Норов.
Поздравительные послания продолжают поступать.
Шавкат Мирзиёев: Дух и философия Навруза гармонично сочетаются с идеей нового Узбекистана
Сегодня, 21 марта в комплексе “Humo Arena” в Ташкенте состоялись торжества по случаю праздника Навруз.