Саноат кооперацияси Ўзбекистон ва Беларус ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликнинг драйвери сифатида
Бугун Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) томонидан Беларус Стратегик тадқиқотлар институти (БСТИ) билан ҳамкорликда ташкил этилган «Ўзбекистон – Беларус: ҳамкорликнинг янги уфқлари ва истиқболлари» мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
СМТИ директорининг биринчи ўринбосари Акрамжон Неъматов тадбирни кириш сўзи билан очиб, Ўзбекистон-Беларус муносабатларини ривожлантириш истиқболлари таҳлилига алоҳида эътибор қаратди. СМТИ вакили таъкидлаганидек, Ўзбекистон ва Беларусни анъанавий дўстлик ва шериклик ришталари боғлаб туради, улар йилдан-йилга мустаҳкамланиб бормоқда.
Бугун бу борадаги ишларни фаоллаштириш учун барча шарт-шароитлар мавжуд. Бу сиёсий ирода, ўзаро манфаатдорлик ва кенг қамровли алоқаларни ўрнатиш учун фойдаланилмаган катта захираларнинг мавжудлигидир”, — қайд этди эксперт.
Ўтган йили Ўзбекистон ва Беларус ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганига 30 йил тўлганлиги алоҳида таъкидланди. Бу даврда томонлар кўплаб ижобий натижаларга эришдилар.
Шу нуқтаи назардан, Акрамжон Неъматов барча соҳаларда икки томонлама ҳамкорлик ўсишининг ижобий динамикаси, турли даражадаги жадал мулоқотлар мавжудлигини мамнуният билан қайд этди.
Унинг сўзларига кўра, биргаликдаги саъй-ҳаракатлар туфайли 2017 йилдан буён мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми қарийб 3,5 баравар ўсиб, икки томонлама муносабатлар тарихида биринчи марта ярим миллиардлик чегарадан (620 миллион доллар) ошиб кетди. Кейинги мақсад - 1 миллиард доллар”, - дея таъкидлади эксперт.
Эксперт фикрича, Ўзбекистон ва Беларус иқтисодиётлари бир-бирини тўлдиришини ҳисобга олинадиган бўлса, савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш ўзаро ҳамкорликнинг асосий йўналиши бўлиб қолаверади.
Саноат кооперациясини янада ривожлантириш, қўшма рақобатбардош ва экспортга йўналтирилган ишлаб чиқаришни яратиш катта истиқболга эга.
Бунинг тасдиғи сифатида СМТИ директорининг биринчи ўринбосари қўшма корхоналар сонининг мисли кўрилмаган даражада ошганини қайд этди. 2017 йилда Ўзбекистонда Беларус капитали иштирокида фаолият юритаётган корхоналар сони 22 та бўлган бўлса, бугунги кунда уларнинг сони 200 тадан ошиб, қарийб 10 баробар ўсганини кўрсатмоқда. Ўз навбатида, ҳозирда Беларусда 100 дан ортиқ қўшма корхона фаолият юритмоқда.
Улар саноат ва технологик ҳамкорликни, жумладан, минтақалараро алоқаларни доимий равишда кенгайтириш орқали ривожлантириш учун мутлақо янги шарт-шароитларни яратмоқда.
Бундан ташқари, улар нафақат Ўзбекистон бозорига, балки қўшни давлатлар, Жанубий Осиё мамлакатлари ва бошқа минтақалардаги истиқболли бозорларга ҳам эътибор қаратмоқда.
Бу йўналишдаги ўзаро ҳамкорликни янада кенгайтириш ҳамкорлигимизнинг асосий омилига айланиши мумкин”, — дея аниқлик киритди Акрамжон Неъматов.
Унинг сўзларига кўра, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик ва озиқ-овқат саноати, фармацевтика, чорвачилик, мева-сабзавот маҳсулотларини қайта ишлаш каби соҳалардаги лойиҳаларда умумий инвестиция имкониятларини қўллашга алоҳида талаб мавжуд.
Ижтимоий-гуманитар соҳа икки томонлама ҳамкорликнинг энг муҳим таркибий қисми ҳисобланади.
Таълим соҳасидаги қўшма дастурларимиз катта натижалар кўрсатмоқда. Эксперт уларнинг сони 80 тага етганини қайд этди.
Унга кўра, сўнгги 4 йил ичида Беларус олий ўқув юртларида таҳсил олаётган ўзбекистонлик талабалар сони 5 баробарга ўсиб, 400 нафардан 2 минг нафарга етган. Бу кўрсаткич беларус таълимига бўлган талаб ўзбек ёшлари орасида юқорилигидан далолат беради.
Ўзбекистон ва Беларус олий ўқув юртлари ўртасида 200 дан ортиқ ҳамкорлик шартномалари мавжуд бўлиб, улар доирасида илмий-тадқиқот ишлари олиб борилмоқда, тажриба алмашилмоқда. Илм-фан соҳасида ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Беларус қўшма комиссияси муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Ахборот технологиялари, кимё, қишлоқ хўжалиги, тиббиёт каби йўналишларда 54 та илмий лойиҳа амалга оширилди. Яна 30 та шундай қўшма ташаббус амалга ошириш босқичида.
2023 йилда ўтказилган Ўзбекистон Республикаси ва Беларус Республикаси ректорларининг 1-форуми икки давлатнинг таълим ва илм-фан соҳасидаги муваффақиятли ҳамкорлиги рамзи бўлди, унинг натижасида «Ҳамкорликнинг йўл харитаси» қабул қилинди.
Акрамжон Неъматов таъкидлаганидек, соғлиқни сақлаш соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш ҳам Ўзбекистон-Беларус муносабатларида муҳим ўрин тутади.
Ўтган йил охирида «Ўзбекистон – Беларус соғлиқни сақлаш ва тиббиёт таълими кунлари» биринчи тиббиёт форуми бўлиб ўтди. Натижада Ўзбекистон ва Беларус ўртасида тиббиётни ҳамкорликда ривожлантириш бўйича 120 дан ортиқ шартнома имзоланди, деди эксперт.
Аспирантура йўналишлари бўйича икки томонлама дастурлар, неонатал жарроҳлик, кардиожарроҳлик ва органлар трансплантацияси бўйича тажриба алмашиш ривожланиш босқичида.
Маълум тиббиёт марказлари ўртасида ҳамкорликни кенгайтириш амалиёти ишлаб чиқилмоқда”, — дея хулоса қилди Акрамжон Неъматов.
Эслатиб ўтамиз, тадбирда Ўзбекистон ва Беларус дипломатик миссиялари раҳбарлари, икки мамлакат эксперт-таҳлилий, илмий-академик доиралари раҳбарлари ва вакиллари – Беларус томонидан БСТИ, Маркетинг ва нарх тадқиқотлари миллий маркази, Беларус давлат транспорт университети, П.М.Машеров номидаги Витебск давлат университети каби нуфузли тадқиқот институтлари раҳбарлари ва мутахассислари, Ўзбекистон томонидан эса СМТИ, Макроиқтисодий ва ҳудудий тадқиқотлар институти, Халқаро алоқалар ахборот-таҳлил маркази, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази, Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази, «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти, Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги раҳбарлари иштирок этди.

Акрамжон Неъматов: Торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество Узбекистана и Беларуси демонстрирует уверенный стабильный рост
Сегодня в Ташкенте проходит «круглый стол» на тему: «Сотрудничество Узбекистана и Беларуси – новые горизонты и перспективы», организованный Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) в партнёрстве с Белорусским институтом стратегических исследований (БИСИ).
Выступая на мероприятии с приветственной речью, первый заместитель директора ИСМИ Акрамжон Неъматов уделил особое внимание анализу перспектив развития узбекско-белорусских отношений. Как отметил представитель ИСМИ, Узбекистан и Беларусь связаны традиционными узами дружбы и партнёрства, которые из года в год только крепнут.
Сегодня есть все предпосылки для того, чтобы усилить работу в этом направлении. Это наличие и политической воли, и обоюдная заинтересованность, и большие незадействованные еще резервы для наращивания всесторонних связей, - заявил эксперт.
Подчеркивалось, что в прошлом году Узбекистан и Беларусь перешагнули 30-летний рубеж с момента установления дипломатических отношений. За этот период стороны добились множества положительных результатов.
В данном контексте Акрамжон Неъматов с удовлетворением отметил положительную динамику роста двустороннего сотрудничества по всем направлениям, интенсивный диалог на различных уровнях.
По его словам, благодаря совместным усилиям с 2017 года товарооборот между странами увеличился почти в 3,5 раза, впервые в истории двусторонних отношений он преодолел полумиллиардную отметку (620 млн. долл.). Следующая целевая планка – 1 миллиард долларов, - подчеркнул эксперт.
Учитывая взаимодополняемость экономик Узбекистана и Беларуси расширение торгово-экономического сотрудничества, по мнению эксперта, будет оставаться ключевым направлением взаимодействия.
Большие перспективы имеют дальнейшее развитие промышленной кооперации, создание совместных конкурентоспособных и экспортоориентированных производств.
В подтверждении этого первый заместитель директора ИСМИ отметил небывалый прирост числа совместных предприятий. Так, если в 2017 г. количество работающих в Узбекистане предприятий с участием белорусского капитала составляло 22, то сегодня их число перевалило за 200, показав рост почти в 10 раз. В свою очередь, в Беларуси в настоящее время функционирует более 100 совместных предприятий.
Они создают совершенно новые предпосылки для развития индустриально-технологического партнёрства, в том числе, благодаря постоянному расширению межрегиональных связей.
Кроме того, в фокусе их внимания не только рынок Узбекистана, но и перспективные рынки стран соседей, государств Южной Азии и других регионов.
Дальнейшее наращивание взаимодействия в этом направлении может стать ключевым драйвером нашего партнерства, -уточнил Акрамжон Неъматов.
По его утверждению, особо востребовано приложение общих инвестиционных возможностей в проекты в области сельского хозяйства, текстильной и пищевой промышленности, фармацевтики, животноводства, переработки плодоовощной продукции.
Важнейший компонент двустороннего взаимодействия – это социальная и гуманитарные сферы.
Большую отдачу мы видим от наших совместных программ в области образования. Их число уже достигло 80,- отметил эксперт.
С его слов, количество узбекских студентов, которые обучаются в университетах Беларуси за последние 4 года увеличилось в 5 раз с 400 до 2 тысяч. Данная цифра свидетельствует о высокой востребованности белорусского образования среди узбекской молодёжи.
Между ВУЗами Узбекистан и Беларуси действует более 200 договоров о сотрудничестве, в рамках которых ведется научно-исследовательская работа, осуществляется обмен опытом. Успешно функционирует Совместная узбекская-белорусская комиссия по сотрудничеству в области науки.
Реализовано 54 научных проекта в таких сферах как информационные технологий, химия, сельское хозяйство и медицина. На стадии реализации ещё 30 таких совместных инициатив.
Символом успешного сотрудничества двух государств в области образования и науки стал проведенный в 2023 г. I Форум ректоров Республики Узбекистан и Республики Беларусь, по итогам которого была подписана «Дорожная карта сотрудничества».
Как заявил Акрамжон Неъматов, важную нишу в узбекско-белорусских отношениях занимает и углубление сотрудничества в области здравоохранения.
В конце прошлого года проведен первый Медицинский форум «Дни здравоохранения и медицинского образования Узбекистан – Беларусь». По его итогам Узбекистан и Беларусь подписали свыше 120 соглашений в области совместного развития медицины, - конкретизировал эксперт.
На стадии разработки двусторонние программы по постдипломным направлениям, обмен опытом по неонатальной хирургии, кардиохирургии, трансплантации органов.
Прорабатывается практика расширения сотрудничества между конкретными медицинскими центрами, – заключил Акрамжон Неъматов.
От редакции напомним, что на мероприятии приняли участие главы дипломатических миссий в Узбекистане и Беларуси, руководство и представители экспертно-аналитических и научно-академических кругов двух стран.
Белорусская сторона была представлена руководителями и экспертами таких авторитетных исследовательских институтов, как БИСИ, Национальный центр маркетинга и конъюнктуры цен, Белорусский государственный университет транспорта, Витебский государственный университет имени П.М.Машерова и другими учреждениями.
С узбекской стороны участвовали руководители ИСМИ, Института макроэкономических и региональных исследований, Информационно-аналитического центра международных отношений, Центра экономических исследований и реформ, Центра изучения проблем развития транспорта и логистики, Акционерного общества «Узбекистон темир йуллари», Агентства информации и массовых коммуникаций.