Узоқ кутилган тинчлик йўлидаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш — муҳим вазифа
Маълумки, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев «ШҲТ-Афғонистон» мулоқоти гуруҳи доирасида Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий тикланишига кўмаклашиш бўйича амалий чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш тўғрисида таклиф билдирди. Бу Шанхай ҳамкорлик ташкилоти мамлакатларининг Афғонистонда узоқ кутилган тинчликка эришиш йўлидаги саъй-ҳаракатларини янада жипслаштиришга хизмат қилади.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси Ўзбекистон Республикаси қўшни давлатда узоқ муддатли ва барқарор тинчлик эришилишига содиқ эканлигини яна бир бор тасдиқлаши баробарида Афғонистонга нисбатан қатъий дўстлик сиёсатининг мантиқий давоми ҳисобланади.
Ўзбекистон ҳамиша Афғонистондаги вазиятни тартибга солишда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти муҳим роль ўйнаши тарафдори бўлиб келган. Зеро, ШҲТ кенг маконидаги хавфсизлик ва иқтисодий юксалиш ушбу жафокаш афғон замини тинчлиги ва барқарорлиги билан бевосита боғлиқ эканлигига давлатимизнинг ишончи комил.
Бинобарин, 2004 йилдаёқ Ўзбекистон ШҲТ мамлакатларига раис сифатида Афғонистоннинг собиқ президенти Ҳ.Карзайни Тошкентдаги саммитга таклиф этганди. Ўшандан буён ШҲТнинг бирорта саммити 2012 йилда кузатувчи давлат мақомини олган Афғонистон Ислом Республикаси раҳбарлари иштирокисиз ўтмаяпти.
2005 йил ноябрь ойида Пекинда расмийлаштирилган «ШҲТ-Афғонистон» мулоқоти гуруҳини тузиш тўғрисидаги ташаббус 2004 йилда Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган ШҲТ давлатлари раҳбарлари саммитида илгари сурилгани ҳам рамзий маънога эга.
«ШҲТ-Афғонистон» мулоқоти гуруҳининг ташкил этилиши Афғонистон Ислом Республикаси билан қўшни давлатдаги мавжуд ҳарбий-сиёсий вазият, унинг минтақавий хавфсизликка таъсири, ШҲТ мамлакатларининг Афғонистонда тинчлик, хавфсизликни таъминлаш ва иқтисодий тикланишга кўмаклашиши, шунингдек, минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари бўйича аниқ консультатив(маслаҳат) мулоқотни йўлга қўйиш имконини берди.
Ўзаро алоқаларнинг бундай формати шарофати билан аъзо давлатлар Афғонистондан келиб чиқаётган хатар ва таҳдидларни тўхтатиш, уларнинг ташкилот маконида тарқалишининг олдини олиш бўйича ҳамкорликни самарали мувофиқлаштириб келяпти.
Мулоқот гуруҳи доирасидаги мунтазам диалог(мулоқот) ШҲТ майдонида Афғонистондаги вазиятни тартибга солишнинг асосий тамойиллари бўйича минтақавий муросага келишга туртки берди. Бу ўз навбатида Афғонистон Ислом Республикасида тинчликни тиклашга нисбатан халқаро ҳамжамиятда умумий ёндашувларни шакллантиришда ҳал қилувчи аҳамият касб этмоқда.
ШҲТ доирасидаги мазкур муроса(консенсус) 2019 йил июнь ойида Бишкекда қабул қилинган «ШҲТ-Афғонистон» мулоқоти гуруҳи «йўл харитаси»да ҳам мустаҳкамлаб қўйилди. Зеро, шу асосда аъзо давлатлар Афғонистондаги вазиятни тартибга солишга оид асосий тамойилларга содиқ эканликларини маълум қилишди. Унда можарони сиёсий мулоқот йўли билан ҳал этишнинг муқобили йўқлиги ва афғонларнинг ўзлари бошчилигида инклюзив тинчлик жараёнини амалга оширишлари, шунингдек, ушбу мамлакатда тинчлик ва барқарорлик ўрнатиш, бутун минтақа хавфсизлиги ва барқарор тараққиёти учун Афғонистонда иқтисодиётни тиклаш муҳимлиги эътироф этилди.
«Йўл харитаси» ШҲТга аъзо давлатларнинг Афғонистон ҳукумати ва халқининг мамлакатда тинчлик, хавфсизлик, маданий-гуманитар ривожланиш ва иқтисодий тикланишни таъминлаш йўлидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга тайёр эканликлари мустаҳкамланган сиёсий ҳужжатга айланди.
Айнан шунинг учун ҳам Афғонистонни ижтимоий-иқтисодий тиклаш бўйича қабул қилинган Режа ШҲТнинг афғон сиёсатида, шубҳасиз, янги саҳифа очади ва мулоқот гуруҳи «йўл харитаси» бажарилишини амалий босқичга олиб чиқади.
Биринчидан, ШҲТ доирасида ижтимоий, иқтисодий ва гуманитар дастурлар ҳамда лойиҳаларни амалга ошириш йўли билан Афғонистонга осойишта иқтисодиётни тиклаш бўйича ёрдам бериш борасидаги саъй-ҳаракатлар бирлаштирилади. Бу эса мазкур мамлакатда узоқ муддатли ва барқарор тинчликка эришиш, афғон можаросини тинч йўл билан ҳал этиш жараёнининг ижтимоий-иқтисодий пойдеворини яратишга хизмат қилади. Ўз навбатида аҳоли учун муқобил даромад манбалари, Афғонистон фуқароларининг бунёдкорлик ва тинч ҳаётга ўтишлари учун зарур рағбатлар яратилади.
Иккинчидан, Афғонистонни иқтисодий ривожланишини бирлашган ҳолда минтақавий қўллаб-қувватлаш мамлакат ҳукуматининг аҳоли олдидаги ўз ижтимоий мажбуриятларини бажариш бўйича лаёқатлилигини сақлаб қолиш, фуқароларнинг барқарорлик ва хавфсизликка бўлган энг зарур эҳтиёжларини қондириш, можародан кейинги даврда ҳам тинч йўл билан тараққий топишни таъминлашнинг муҳим шартига айланади. Юксалиб борадиган афғон иқтисодиётини яратиш қонун устуворлиги, инсон ҳуқуқларини таъминлаш, демократик институтлар, фуқаролик жамиятини шакллантириш ва давлат бошқарувини модернизация қилиш соҳасида 19 йил олдин бошланган ислоҳотларни давом эттириш кафолатига айланади.
Учинчидан, ШҲТ доирасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ҳам Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш, ҳам ушбу мамлакатнинг Евроосиё ҳудудидаги ўзаро алоқаларни таъминлашнинг асосий бўғини сифатидаги ролини тиклашга хизмат қилади. Бу ўз навбатида ШҲТ маконида Афғонистонда тез орада тинчликка эришиш бўйича муросани янада мустаҳкамлашга туртки беради. Бундан ташқари, режанинг самарали амалга оширилиши АИРни ҳамкорлик ва имкониятлар майдонига айлантирган ҳолда кўп томонлама ҳамкорликнинг намунали моделига айланиши мумкин.
Боз устига, Ўзбекистон етакчисининг ташаббуси ШҲТнинг афғон масаласини амалий ҳал этишдаги муҳим ролини мустаҳкамлаш учун имконият яратади. Бугунги кунда Афғонистондаги вазиятни тартибга солиш ва иқтисодиётни тиклаш бўйича кўплаб турли майдонлар ва форматлар мавжуд. Бироқ уларнинг салоҳияти объектив ва субъектив сабаблар туфайли тўлиқ ҳажмда ишга солинмаяпти.
Шундан келиб чиқилса, ШҲТ афғон муаммоси ҳал этилишидан манфаатдор бўлган деярли барча мамлакатлар уюшган ноёб тузилма ҳисобланади. Булар Марказий Осиё давлатлари, Хитой, Россия, Покистон, Ҳиндистон(тўла ҳуқуқли аъзолар), Эрон(кузатувчи), Туркия(мулоқот бўйича шерик)дир.
ШҲТ салоҳияти Афғонистонда тинч иқтисодиётни тиклаш, мамлакатда узоқ муддатли ва барқарор тинчликка эришишга салмоқли ҳисса қўшиш учун етарлидир. Бугунги кунда ШҲТга аъзо давлатларнинг умумий ЯИМ дунё ялпи ички маҳсулоти таркибида 22,5 фоиз(18,4 триллион доллар)ни ташкил этмоқда. 2030 йилга келиб мазкур кўрсаткич 40 фоизга етиши кутиляпти. Тўғридан-тўғри хориж инвестициялари даражаси бўйича биринчи йигирматаликдан Хитой(иккинчи ўрин — 203,4 миллиард доллар) ва Ҳиндистон(15-ўрин —41,2 миллиард доллар) каби аъзо мамлакатлар жой олган.
Бунга уйғун тарзда ШҲТ давлатлари афғон халқининг тинчлик ва юксалишга бўлган интилишларини қўллаб-қувватлашда фаол иштирок этмоқда. Хусусан, улар Афғонистоннинг асосий савдо ҳамкорлари қаторидан жой олган. Савдо ҳажми 2019 йилда АИРнинг хориж давлатлари билан умумий савдо айланмасида 54 фоиз(олти миллиард доллар)ни ташкил этгани ҳам бунинг тасдиғидир. Агар Афғонистоннинг ШҲТнинг бошқа иштирокчилари — кузатувчи Эрон(2,5 миллиард доллар) ва мулоқот бўйича шерик Туркия(150 миллион доллар) билан савдоси инобатга олинса, у ҳолда кўрсаткич 82,7 фоизга етади. Қолаверса, ШҲТ майдони афғон маҳсулотлари сотиладиган асосий бозор ҳисобланади. 2019 йилда ташкилот иштирокчиларининг афғон товарлари экспорти ҳажмидаги улуши 94,5 фоиз(688 миллион доллар)ни ташкил қилди.
ШҲТ мамлакатлари АИРда электрга бўлган 80 фоиз ва истеъмол буғдойи ҳамда унга бўлган 20 фоиздан ортиқ эҳтиёжини қондирган ҳолда энергетика ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда катта ёрдам кўрсатаётганликлари алоҳида эътиборга лойиқ.
Умуман олганда, Ўзбекистоннинг АИР ижтимоий-иқтисодий тикланиши бўйича Режани қабул қилиш тўғрисидаги таклифи унинг асосий вазифаларига тўла мос келади. Зеро, унда ўзаро ҳамкорликда минтақада тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш ва қўллаб-қувватлаш, иштирокчи давлатлар ўртасидаги ўзаро ишонч ва яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш, уларнинг сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий соҳалардаги самарали ҳамкорликка кўмаклашиши назарда тутилган. Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштиришда фаол қатнашиши ШҲТнинг минтақавий ва халқаро хавфсизликни таъминлашга салмоқли ҳисса қўшаётган масъулиятли кўп қиррали тузилма сифатидаги салоҳиятини мустаҳкамлайди ҳамда мақомини оширади.

Выступая на виртуальном саммите Совета глав-государств ШОС, Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев предложил разработать и принять в рамках практической реализации «Дорожной карты» дальнейших действий Контактной группы «ШОС-Афганистан» План по социально-экономическому восстановлению Афганистана.
Мы обратились с просьбой прокомментировать данную инициативу к Первому заместителю директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Неъматову Акрамжону:
— Это весьма востребованная и важная инициатива. Её выдвижение Президентом Узбекистана Ш.Мирзиёевым на саммите Совета глав-государств ШОС ещё раз подтверждает твёрдую приверженность Республики Узбекистан достижению долгосрочного и устойчивого мира в соседней стране, является логическим продолжением последовательной дружественной политики в отношении Афганистана.
Узбекистан всегда выступал за то, чтобы Шанхайская организация сотрудничества играла важную роль в урегулировании ситуации в Афганистане, будучи убеждённым, что безопасность и экономическое процветание всего обширного региона ШОС неразрывно связаны с миром и стабильностью в этой многострадальной стране.
Ещё в 2004 г. Узбекистан в качестве председательствующей страны в ШОС пригласил бывшего афганского президента Х.Карзая на саммит Организации в Ташкенте. С тех пор ни один саммит ШОС не проходил без участия руководителей Исламской Республики Афганистан, которая в 2012 г. получила статус государства-наблюдателя.
Символично, что и инициатива о создании Контактной группы «ШОС-Афганистан», оформленная в ноябре 2005 г. в Пекине, была озвучена именно в Ташкенте в ходе саммита глав-государств ШОС в 2004 г.
Создание Контактной группы «ШОС – Афганистан» позволило наладить конкретный консультативный диалог с Исламской Республикой Афганистан по вопросам развития текущей военно-политической ситуации в соседней стране, её влияния на региональную безопасность, содействия государств-членов ШОС Афганистану в обеспечении мира, безопасности и экономическом восстановлении, а также расширения регионального сотрудничества.
Главное, благодаря этому формату взаимодействия страны-участницы ШОС эффективно координируют взаимодействие по сдерживанию вызовов и угроз, исходящих из Афганистана, предотвращению их распространения на пространстве Организации.
Кроме того, особенно важно, что регулярный диалог в рамках Контактной группы способствовал выработке регионального консенсуса на пространстве ШОС относительно основных принципов урегулирования ситуации в Афганистане, который, в свою очередь, сегодня оказывает решающее значение на формирование общих подходов международного сообщества в отношении миростроительства в Исламской Республике Афганистан.
Этот консенсус на пространстве ШОС нашёл своё закрепление в принятой в июне 2019 г. в Бишкеке «Дорожной карте» Контактной группы «ШОС-Афганистан», в которой все страны-участницы ШОС заявили о своей приверженности ключевым принципам урегулирования ситуации в Афганистане – безальтернативность решения конфликта путём политического диалога и осуществления инклюзивного мирного процесса под руководством самих афганцев, а также важность восстановления экономики Афганистана для установления мира и стабильности в этой стране, безопасности и устойчивого развития региона в целом.
«Дорожная карта» стала важным политическим документом, закрепившим также готовность государств-членов ШОС поддержать усилия правительства и народа Афганистана в таких сферах, как обеспечение мира, безопасности, культурно-гуманитарного развития и экономического восстановления страны.
В этой связи принятие Плана по социально-экономическому восстановлению Афганистана несомненно откроет новую страницу в афганской политике ШОС и позволит перевести в практическую плоскость реализацию «Дорожной карты» Контактной группы «ШОС-Афганистан».
Во-первых, объединение усилий в рамках ШОС по оказанию помощи Афганистану в восстановлении мирной экономики путём реализации социальных, экономических и гуманитарных программ и проектов будет способствовать достижению долгосрочного и устойчивого мира в этой стране, созданию необходимой социально-экономической базы процесса мирного решения афганского кризиса. Будут созданы альтернативные источники доходов для населения, необходимые стимулы для перехода к созидательной и мирной жизни граждан Афганистана.
Во-вторых, консолидированная региональная поддержка Афганистану в развитии экономики станет важным условием сохранения дееспособности правительства страны по выполнению своих социальных обязательств перед населением, удовлетворению насущных потребностей граждан в стабильности и безопасности, обеспечения мирного развития и в постконфликтный период. Создание жизнеспособной афганской экономики станет гарантом продолжения преобразований, начатых 19 лет назад в области обеспечения верховенства закона, защиты прав человека, формирования демократических институтов, гражданского общества и модернизации государственного управления.
В-третьих, реализация совместных проектов в рамках ШОС будет служить как стабилизации ситуации в Афганистане, так и восстановлению роли этой страны в качестве ключевого звена обеспечения взаимосвязанности евразийского континента. Это, в свою очередь, будет способствовать дальнейшему укреплению консенсуса на пространстве ШОС о необходимости достижения скорейшего мира в Афганистане. Кроме того, эффективная реализация Плана по социально-экономическому восстановлению Афганистана может стать образцовой моделью многостороннего взаимодействия, превращая ИРА в площадку сотрудничества и возможностей.
Более того, инициатива Ш.Мирзиёева создает возможность для укрепления важной роли ШОС в практическом решении афганского вопроса. На сегодняшний день имеется множество различных площадок и форматов по урегулированию ситуации и экономическому восстановлению Афганистана, однако их потенциал по объективным и субъективным причинам остаётся незадействованным в полном объеме.
В этом контексте ШОС является уникальной структурой, где представлены практически все страны, которые заинтересованы в решении афганской проблемы, – это государства Центральной Азии, Китай, Россия, Пакистан, Индия (полноправные члены), Иран (наблюдатель), Турция (партнёр по диалогу).
Следует отметить, что потенциал ШОС достаточен, чтобы внести существенный вклад в восстановление мирной экономики Афганистана, достижение долгосрочного и устойчивого мира в этой стране. В настоящее время совокупная доля ВВП стран-членов ШОС в структуре мирового ВВП составляет 22,5% (18,4 трлн. долл.). Ожидается, что в 2030 г. данный показатель может достигнуть 40%. Более того, по уровню прямых иностранных инвестиций, в первую двадцатку крупных инвесторов входят такие страны-члены ШОС, как Китай (2-е место, объем ПИИ – 203,4 млрд. долл.) и Индия (15-е место, 41,2 млрд. долл.).
Уже сегодня страны ШОС принимают активное участие в поддержке афганского народа в его стремлении к миру и процветанию. Так, страны-члены ШОС входят в число основных торговых партнеров Афганистана, объем торговли с которыми в 2019 г. составил 54% (6 млрд. долл.) от общего товарооборота ИРА (11 млрд. долл.) с зарубежными странами. Если учитывать торговлю Афганистана и с остальными участниками ШОС – Ираном (наблюдатель, 2,5 млрд. долл.) и Турцией (партнёр по диалогу, 150 млн. долл.), то показатель составит 82,7%. В свою очередь пространство ШОС является основным рынком сбыта афганской продукции. Так, в 2019 г. доля участников Организации в общем объеме экспорта афганских товаров (728 млн. долл.) составила 94,5% (688 млн. долл.).
Особого внимания заслуживает то, что страны-участницы ШОС оказывают значительную помощь в обеспечении энергетической и продовольственной безопасности ИРА, покрывая более 80% потребностей в электричестве и более 20% в продовольственной пшенице и муке.
В целом предложение Узбекистана о принятии Плана по социально-экономическому восстановлению ИРА полностью соответствует ее основным задачам, которые предполагают совместное обеспечение и поддержание мира, безопасности и стабильности в регионе, укрепление взаимного доверия и добрососедства между странами-участницами, содействие их эффективному сотрудничеству в политической, торгово-экономической и культурной областях. Активное участие ШОС в стабилизации ситуации в Афганистане укрепит потенциал и повысит статус ШОС как ответственной многосторонней структуры, вносящей весомый вклад в обеспечении региональной и международной безопасности.
Одной из важных инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым в ходе своего выступления на виртуальном саммите Совета глав-государств ШОС...
10.11.2020Следующее
Инициатива о создании сети медицинских учреждений государств ШОС, занимающихся борьбой с эпидемическими заболеваниями, выдвинутая Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиёевым отличается своей актуальностью и своевременностью.