Умуман, конференция давомида халқаро муносабатлар тубдан ўзгараётган бир шароитда зарур бўлган минтақавий ҳамкорлик истиқболи ҳамда Марказий Осиёда барқарор ривожланишни биргаликда таъминлашга қаратилган таклифлар ишлаб чиқиш юзасидан фикр алмашилди.
СМТИ вакили яхши қўшничилик сиёсатини ва конструктив мулоқотни қўллаб-қувватлаш, савдо-иқтисодий алоқани ҳар томонлама кенгайтириш орқали Марказий Осиё дўстлик, ишонч ва ўзаро манфаатли шериклик майдонига, ўзаро боғлиқ кенг бозор, барқарор иқтисодий ўсиш ҳудудига айланиб бораётганини таъкидлади.
А.Неъматов, шунингдек, бугунги кунда борган сари жипслашаётган, ички ва ташқи таҳдидларга чидамли Марказий Осиё халқаро субъект сифатида ҳам мустаҳкамланиб бораётганини таъкидлади. Бу очиқ-ойдин ҳақиқат.
Шу нуқтаи назардан эксперт минтақанинг жаҳон эътирофига сазовор бўлгани ва хорижий ҳамкорларда тобора кўпроқ қизиқиш уёғотаётганидан далолат берувчи қатор яққол фактларни келтирди. Таъкидланганидек, сўнгги олти йилда Марказий Осиёнинг умумий ташқи савдо айланмаси икки баробар ортиб, 200 миллиард доллардан ошди, минтақага тўғридан-тўғри хорижий инвестиция оқими 45 фоиз ўсиб, 2022 йилда 40 миллиард долларни ташкил этди. Худди шу даврда “МО+” форматида мавжуд 4 та минтақадан ташқаридаги ҳамкорлар сафига яна 6 та янги мулоқот платформаси қўшимча равишда шакллантирилди. Шу билан бирга минтақанинг Хитой, Россия Федерацияси, Ҳиндистон ва Европа Иттифоқи билан мулоқоти давлат раҳбарлари даражасига кўтарилди. Бу эса Марказий Осиё давлатларининг юқори даражадаги бирлашуви эътироф этилганидан далолат.
СМТИ вакили Марказий Осиё давлатларининг мувофиқлашган ҳамкорлиги натижасида 2016 йилдан буён БМТ Бош Ассамблеяси минтақанинг барқарор ривожланишини таъминлаш йўлида халқаро ҳамжамият саъй-ҳаракатини бирлаштиришга қаратилган 18 та резолюцияни қўллаб-қувватлаганини таъкидлади. Марказий Осиёнинг жипслашуви ўтган 25 йил давомида, яъни 1991 йилдан 2016 йилга қадар БМТнинг 20 га яқин резолюцияси қабул қилинганида яққол намоён бўлади.
– Шунга қарамай, эришилган ютуқлар билан чекланиб қолмаслик керак, Марказий Осиё фаровонлигини ва барқарор ривожланишини таъминлаш йўлида биргаликдаги ишларни давом эттириш зарур, – деди Акрамжон Неъматов.
Унинг сўзларига кўра, “халқаро муносабатлар кескин ўзгараётган, жаҳон сиёсати ва иқтисодиётида инқирозли ҳодисалар кучайишиб бораётган бугунги кунда бу масала, айниқса, долзарб. Зеро, дунёвий жараёнлар Марказий Осиё давлатларига ҳам бевосита таъсир этиб, мамлакамларимиз барқарор ривожланишига путур етказади. Қолаверса, янги дунё тартибини шакллантириш жараёни халқаро муносабатлардаги ноаниқлик ва олдиндан айтиб бўлмайдиган узоқ муддатли тенденция эканлиги ҳам аниқ”.
Мутахассис таъкидлашича, ушбу вазифаларнинг мураккаблиги юқори даражадаги мужассамликни, муаммоларни самарали бартараф этиш ва минтақани изчил ривожлантиришнинг жорий суръатини сақлаб қолиш бўйича саъй-ҳаракатни яқиндан мувофиқлаштиришни талаб қилади.
СМТИ директорининг биринчи ўринбосари бундай шароитда атрофдаги стратегик барқарорликни сақлаш, Марказий Осиёни ривожлантириш учун барқарор шарт-шароитни шакллантириш учун асосий эътиборни минтақавий ҳамкорликни янада кучайтириш, ўзаро ҳамкорликни сиёсий ва иқтисодий жиҳатдан мустаҳкамлашга қаратиш зарур, деб ҳисоблайди.
Бунинг учун, биринчи навбатда, давлатларимиз ўртасидаги сиёсий мулоқотни ривожлантириш, кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш зарур. Барча мураккаб масалаларни музокара йўли билан, ўзаро муроса асосида ечиш муҳим. Долзарб масалалар тўсиққа айланиши керак эмас, балки мулоқот предмети бўлиб хизмат қилиши зарур, давлатлар манфаати минтақавий тараққиёт ва умумий фаровонликка интилиш нуқталарида кесишиши лозим.
– Ҳудуд ичидаги муаммоларни ўз кучимиз билан, ташқи аралашувларсиз ҳал этишимиз, бу йўлда юксак масъулият намоён этишимиз керак, – деди Акрамжон Неъматов.
Шу мақсадда давлат раҳбарларининг маслаҳат учрашуви платформасидан тўлиқ фойдаланиш, фаолияти самарадорлигини таъминлаш муҳимлиги таъкидланди. Кун тартибини амалий мазмун билан тўлдириш ва эришилган келишувларни самарали амалга ошириш мақсадида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг ўтган йили Чўлпон-отадаги саммити якуни бўйича қабул қилинган 2022-2024 йилларда минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси”га мувофиқ, тармоқ вазирликлари ва идоралари раҳбарлари йиғилишини мунтазам ўтказиш механизмини ишга тушириш зарурлиги таъкидланди.
СМТИ вакили, шунингдек, Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги мулоқотга халқ дипломатияси институтларини жалб қилган ҳолда минтақавий ҳамкорликни чуқурлаштириш зарурлигига эътибор қаратди. Бунинг учун ҳудудий парламентлараро, ёшлар, фуқаролик ва хотин-қизлар форумларини ўтказиш барқарор тус олиши керак.
Иккинчидан, Акрамжон Неъматов жаҳон иқтисодиётидаги юқори турбулентлик, ишлаб чиқариш ва етказиб бериш занжирлари янги конфигурацияси шаклланаётган бир шароитда Марказий Осиёни ўзини-ўзи таъминлайдиган ва рақобатбардош бозорга айлантириш, халқаро транспорт йўлаклари ва юқори қўшимча қийматга эга ишлаб чиқариш, логистика занжирларининг интеграциялашуви муҳим аҳамиятга эгалигига ишонч билдирди.
Бунинг учун мамлакатларнинг улкан инсоний, ишлаб чиқариш салоҳиятидан фойдаланган ҳолда, иқтисодиётларнинг рақобатдош устунлиги ва бир-бирини тўлдиришидан фойдаланиб, минтақада тўлиқ эркин савдо режими, интеграциялашган транспорт-логистика, ишлаб чиқариш-технологик ва инвестиция инфратузилмаси, умумий энергия бозорига эга инновацион рақамли платформага асосланган ягона иқтисодий маконни шакллантириш зарур.
Шу мақсадларда иқтисодий ҳамкорлик иш механизми фаолиятини таъминлаш, давлатлар раҳбарларининг Марказий Осиё ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш тўғрисидаги келишувини тўлиқ амалга ошириш, Савдо-саноат палаталарининг мунтазам йиғилишини, иқтисодиёт, қишлоқ хўжалиги, энергетика, транспорт, сув ресурслари, рақамли технологиялар вазирлари учрашувини ташкил этиш, инвестиция ва иқтисодий форумлар, саноат кўргазмалари ўтказиш муҳимлиги қайд этилди.
Учинчидан, А.Неъматов, геосиёсий ва геоиқтисодий рақобат кучайиб бораётган бир шароитда Марказий Осиёнинг субъект сифатида мавжудлигини, жаҳон саҳнасида ягона позиция билан ҳаракат қилиш қобилиятини кучайтириш, умумий манфаатни, жумладан, минтақа давлатларининг кўп векторли сиёсати, сиёсий суверенитети ва ҳудудий яхлитлиги тамойилини самарали ҳимоя қилиш зарурлигини таъкидлади.
– Бунинг учун Чўлпон-Отадаги саммитда қабул қилинган Марказий Осиё давлатларининг кўп томонлама форматлар доирасидаги ўзаро ҳамкорлиги концепцияси асос бўлиб хизмат қилмоқда. Шу билан бирга минтақани ташқи дунё учун очиқ қолдириш, ўзаро манфаатли инклюзив ҳамкорлик майдони сифатида сақлаб қолиш муҳим аҳамиятга эга”, — дея хулоса қилди эксперт.
Эслатиб ўтамиз, мазкур конференция Тожикистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар маркази томонидан Конрад Аденауэр жамғармасининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.

В ходе мероприятия участники обменялись мнениями по перспективам регионального сотрудничества в условиях коренной трансформации международных отношений и выработке предложений по совместному обеспечению устойчивого развития в Центральной Азии.
Представитель ИСМИ подчеркнул, что именно благодаря политике добрососедства, поддержанию конструктивного политического диалога, всестороннему наращиванию торгово-экономических связей, Центральная Азия остается пространством дружбы, доверия и взаимовыгодного сотрудничества, трансформируется в ёмкий взаимосвязанный рынок, зону устойчивого экономического роста.
Также Акрамжон Неъматов отметил, что сегодня ЦА более консолидирована, устойчива перед внутренними и внешними вызовами, укрепляется её международная субъектность. Это очевидный факт.
В данном контексте эксперт привел ряд очевидных фактов, свидетельствующих о получении регионом всеобщего признания и усилении интереса к сотрудничеству с ним. Отмечалось, что за последние шесть лет совокупный внешнеторговый оборот ЦА вырос в 2 раза, преодолев отметку в 200 млрд. долл., на 45% увеличился приток прямых иностранных инвестиций в регион, достигнув в 2022 году 40 млрд. долл. За этот же период дополнительно к действующим 4 сформированы 6 новых диалоговых площадок с внерегиональными акторами в формате «ЦА плюс». При этом диалог региона с КНР, РФ, Индией, ЕС выведен на уровень глав государств, что свидетельствует о признании высокого уровня консолидации центральноазиатских государств.
Более того, отметил представитель ИСМИ, благодаря скоординированному взаимодействию стран Центральной Азии ГА ООН с 2016 г. поддержано 18 резолюций, направленных на объединение усилий международного сообщества в деле обеспечения устойчивого развития региона. Реальная отдача от сплоченности ЦА становится очевидным, если отметить, что за предыдущие 25 лет, то есть в период с 1991г. по 2016г., было принято всего около 20 резолюций ГА ООН.
«Тем не менее, мы не должны останавливаться на достигнутом, необходимо продолжить совместную работу в интересах обеспечения стабильности и устойчивого развития ЦА», - заявил Акрамжон Неъматов.
По его словам, «это особенно востребовано сегодня, когда международные отношения переживают глубокую трансформацию, сопровождающуюся ростом кризисных явлений в мировой политике и экономике. Эти процессы напрямую затрагивают государства Центральной Азии, подрывают их устойчивое развитие. При этом очевидно, что процесс формирования нового миропорядка – это долгосрочный тренд, будет только усиливать неопределенность и непредсказуемость в международных отношениях».
При этом, отметил он, комплексный характер этих вызовов требует высокого уровня консолидации, тесной координации усилий для их эффективного преодоления и сохранения достигнутой динамики поступательного развития региона.
В этих условиях, считает первый заместитель директора ИСМИ, в целях поддержания стратегической стабильности в нашем окружении, формирования устойчивых предпосылок для развития Центральной Азии необходимо сосредоточиться на дальнейшем усилении регионального сотрудничества, политико-экономической консолидации региона.
Для этого, по его мнению, во-первых, необходимо укреплять политический диалог и расширять всеобъемлющее сотрудничество между нашими государствами. Важно находить решение всех сложных вопросов путем переговоров, на основе взаимных компромиссов. Острые вопросы не должны выступать препятствием, а служить предметом диалога, интересы государств должны преломляться через стремление к общерегиональному развитию и процветанию. «Мы должны быть способны самостоятельно, без вмешательства извне решать внутрирегиональные вопросы, проявляя тем самым высокий уровень ответственности за наше общее благополучие», - отметил Акрамжон Неъматов.
В этих целях он подчеркнул важность в полной мере задействовать платформу консультативных встреч глав государств ЦА, обеспечить результативность её деятельности. Для наполнения её повестки практическим содержанием, эффективной реализации достигнутых договоренностей отмечена необходимость запуска механизмов регулярных встреч руководителей отраслевых министерств и ведомств в соответствии с «Дорожной картой» по развитию регионального сотрудничества на 2022-2024 гг., принятой по итогам саммита глав государств ЦА в Чолпон-Оте в прошлом году.
Представитель ИСМИ акцентировал внимание также на необходимости придать глубину региональному сотрудничеству, вовлекая в диалог между государствами ЦА институты народной дипломатии. Для этого устойчивый характер должно обрести проведение региональных межпарламентских, молодежных, гражданских и женских форумов.
Во-вторых, убежден Акрамжон Неъматов, в условиях высокой турбулентности в мировой экономике, формирования новой конфигурации цепочек производства и поставок важно трансформировать ЦА в более самодостаточный и конкурентоспособный рынок, интегрировать ее в международные транспортные коридоры и производственно-логистические цепочки высокой добавленной стоимости.
Для этого, по его мнению, необходимо, используя конкурентные преимущества и взаимодополняемость экономик, задействовав огромный человеческий, ресурсный и производственный потенциал стран, сформировать в регионе основанное на инновационно-цифровой платформе единое экономическое пространство с полноценным режимом свободной торговли, интегрированной транспортно-логистической, промышленно-технологической и инвестиционной инфраструктурой, общим энергетическим рынком.
В этих целях отмечена важность обеспечения функционирования рабочих механизмов экономического взаимодействия, реализации в полной мере договоренностей лидеров стран об учреждении Делового совета ЦА, регулярном проведении встреч торгово-промышленных палат, министров экономики, сельского хозяйства, энергетики, транспорта, водных ресурсов, цифровых технологий, инвестиционных и экономических форумов, промышленных выставок.
В-третьих, указал Акрамжон Неъматов, на фоне роста геополитического соперничества и геоэкономической конкуренции необходимо укреплять субъектность ЦА, её способность выступать на мировой арене с единой позицией, эффективно отстаивать общие интересы государств региона, в том числе принципы многовекторности, политического суверенитета и территориальной целостности.
«Основой для этого служит Концепция взаимодействия государств ЦА в рамках многосторонних форматов, принятая на саммите в Чолпон-Оте. При этом важно оставлять регион открытым для внешнего мира, сохранять его в качестве пространства взаимовыгодного инклюзивного сотрудничества», - заключил эксперт.
Для информации: Конференция организована Центром стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан в партнерстве с Региональным представительством Фонда им. К. Аденауэра по Центральной Азии. В ней принимают участие руководители и эксперты институтов стратегических исследований стран Центральной Азии.
10 марта в Душанбе состоялась конференция «Таджикистан и Центральная Азия: политика добрососедства, взаимной поддержки, вечной дружбы и совместного развития».