Жорий йилнинг 24-26 март кунлари Ўзбекистон Республикаси Президентининг Бирлашган Араб Амирликларига расмий ташрифи бўлиб ўтди.
Абу-Дабида бўлиб ўтган музокараларни СМТИ директори ўринбосари Санжар Валиев қисқача шарҳлайди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Бирлашган Араб Амирликларига илк расмий ташрифи, албатта, давлатимиз раҳбари томонидан амалга оширилаётган дунёнинг етакчи давлатлари ва минтақаларига қатор тарихий ташрифлар мажмуасини тўлдирувчи яна бир муҳим сиёсий ходиса бўлди.
Ўзбекистон раҳбарининг Абу-Даби ва Дубайда, Бирлашган Араб Амирликлари валиаҳд шаҳзодаси, БАА Қуролли Кучлари Бош қўмондони ўринбосари шайҳ Муҳаммад бин Зоид ал Наҳайён билан, Бош вазир ўринбосари, БАА ички ишлар вазири шайҳ Саиф бин Зоид ал Наҳайён ҳамда БАА вице-президенти, Бош вазир, Дубай амири шайҳ Муҳаммад бин Рашид ал Мақтум билан олиб борган музокаралари натижалари Ўзбекистон-Амирлик муносабатларида янги давр бошланганлигидан далолат беради.
Инвестициялар, молия, муқобил энергия, саноат ва инфратузилмани ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги, божхона маъмурияти, маданият ва бошқа соҳаларда ҳамкорлик тўғрисидаги имзоланган ҳужжатларнинг умумий қиймати 10 миллиард доллардан ортиқ бўлиб, улар икки мамлакат ўртасида узоқ муддатли ўзаро манфаатли алоқалар учун мустаҳкам асос яратади.
Бугунги кунда БАА молиявий-иқтисодий соҳадаги муваффақиятлари уларни изчиллик билан нафақат Яқин Шарқ минтақасида, балки халқаро миқёсда ҳам муҳим сиёсий иштирокчи сифатида танитмоқда. Мамлакат атроф минтақаларда бир қатор низоларни бартараф этишда муҳим рол ўйнамоқда ва гуманитар ёрдам кўрсатишга катта ҳисса қўшмоқда. Шунингдек, Абу Даби мамлакат иқтисодиётни диверсификация қилиш ва унинг нефтга қарамлигини камайтириш борасида ажойиб натижаларга эришди. 2018 йилда мамлакатнинг номинал ялпи ички маҳсулоти 400,9 миллиард долларни ташкил этди. “Доинг Бизнесс” глобал рақобатбардошлик рейтингида БАА минтақада биринчи ва жаҳоннинг 190 та иқтисодиёти орасида 11-ўринни эгаллади.
Ўзбекистон учун бундай ютуқларга эришган мамлакат билан ўзаро ҳамкорлик олиб бориши кўплаб соҳаларда кенг сиёсий ва иқтисодий имкониятларни очиб беради ва Тошкентнинг араб-мусулмон дунёси билан ташқи алоқаларини изчил кенгайтириш учун қулай шарт-шароитлар яратади.
Мамлакатимизнинг БААга бўлган қизиқиши бир қатор омилларга боғлиқ.
Биринчидан, инвестицион ҳамкорликни алохида таъкидлаш жоиз. Маълумки, Амирликлар нафақат ўзининг инвестицион жозибадорлиги билан, балки минтақанинг етакчи молиявий маркази сифатида ҳам танилган.
Масалан, йирик “Мубадала” компаниясининг инвестиция фонди қарийб 230 миллиард долларга тенг активларга эга. 2017 йилда БААнинг хорижга тўғридан-тўғри амалга ошириладиган хорижий инвестициялари 14 миллиард долларга етди. Уларнинг 40 фоизи Осиё мамлакатларига йўналтирилган.
Иккинчидан, Марказий-Шарқий Осиёда транс-минтақавий транспорт-коммуникация лойиҳаларининг “Шарқ-Ғарб” йўналишида руёбга чиқарилиши доирасида савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг хар томонлама жадаллашуви учун катта истиқболлар очилмоқда.
Шу нуқтаи назардан, иқтисодиёти Яқин Шарқда иккинчи йирик соҳа сифатида танилган Амирликлар турли хил ўзбек товарларини экспорт қилиш учун истиқболли бозорлардан бири ҳисобланади. 2017-йилда БААга товарлар импортининг умумий ҳажми 278 миллиард долларни ташкил этди, шу жумладан 16,4 миллиард долларни БАА фақатгина озиқ-овқат маҳсулотлари импортига сарфлади.
Ўзбекистон Марказий Осиёдаги 33 миллион истеъмолчига эга энг йирик бозор ҳисобланиши нуқтаи назаридан қараганда, ривожланган саноат базаси ва меҳнат ресурсларининг юқори салоҳиятига эга мамлакатимиз минтақада Амирликларнинг асосий иқтисодий ҳамкорига айланиши мумкин.
Учинчидан, ҳар икки мамлакат сайёҳлик соҳасида ўзаро ҳамкорлик қилиш учун чексиз салоҳиятга эга. Ривожланган инфратузилма ва хизмат кўрсатишнинг юқори даражасига эга булган БАА дунёдаги энг машҳур сайёҳлик йўналишларидан бири ҳисобланади. Ҳар йили қарийб 3,5 миллион кишини ташкил этувчи сайёҳлик сафарлари ҳажми бўйича мамлакат минтақадаги етакчи ўринлардан бирини эгаллайди.
Шу жиҳатдан бой маданий ва тарихий меъроси, қулай иқлим шароити ва ички ривожланиши барқарор бўлган Ўзбекистон Амирликлар аҳолиси учун энг аввало мамлакатга "зиёрат туризми" ни амалга ошириш имкониятига эга бўлган истиқболли туризм манзилидир. Яқинда қабул қилинган ушбу мамлакат фуқароларига Ўзбекистонга кириш визаларини бекор қилиш тўғрисидаги қарор БААдан туристик оқимнинг жадал ўсишига ёрдам беради.
Умуман олганда, Ўзбекистон Президентининг ташрифи биз учун аҳамиятли бўлган минтақанинг асосий давлати билан юқори даражадаги алоқаларни ўрнатиш имкониятларини янада кенгайтирди. Келишувларда кўзда тутилган режа ва мақсадларнинг самарали амалга оширилиши икки томонлама алоқаларни сезиларли даражада кучайтиришни назарда тутади. Бундай сай-ҳаракатлардан мамлакатларимиз халқлари манфаатлари учун давлатлараро алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилувчи икки давлат раҳбарлари ўртасидаги мулоқотнинг мунтазамлигини ишонч билан кутишимиз мумкин.

К оценкам визита Президента Республики Узбекистан в Объединенные Арабские Эмираты
24-26 марта с.г. состоялся официальный визит Президента Республики Узбекистан в Объединенные Арабские Эмираты.
Краткие комментарии по итогам прошедших в Абу-Даби переговоров дает заместитель директора ИСМИ Санжар Валиев.
Первый официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Объединенные Арабские Эмираты, безусловно, стал еще одним знаковым внешнеполитическим событием, дополнившим серию исторических визитов, совершенных Главой нашего государства в ключевые страны и регионы мира.
Внушительные результаты прошедших в Абу-Даби и Дубае переговоров лидера Узбекистана с наследным принцем, заместителем Верховного главнокомандующего ВС ОАЭ шейхом Мухаммадом бин Заид Аль Нахайяном, заместителем премьер-министра, министром внутренних дел ОАЭ шейхом Сайфа бин Заид Аль Нахайяном и вице-президентом, премьер-министром ОАЭ, эмиром Дубая шейхом Мухаммадом бин Рашидом Аль Мактумом однозначно указывают на начало новой эпохи узбекско-эмиратских отношений.
Подписанные документы о сотрудничестве в области инвестиций, финансов, альтернативной энергетики, промышленного и инфраструктурного развития, сельского хозяйства, таможенного администрирования и других сфер на общую сумму более 10 млрд. долл. создают прочную основу для долгосрочных взаимовыгодных связей двух стран.
Сегодня ОАЭ, успешно конвертируя свои достижения в развитии финансово-экономической сферы, последовательно превращаются в важного политического игрока не только в Ближневосточном регионе, но и на международном уровне. Страна играет заметную роль в урегулировании ряда конфликтов в близлежащих регионах, вносит значительный вклад в оказание гуманитарной помощи. Абу-Даби добился блестящих результатов в диверсификации своей экономики и снижении ее нефтезависимости. Номинальный ВВП страны в 2018 г. составил 400,9 млрд. долл. В рейтинге глобальной конкурентоспособности “Doing Business” ОАЭ на первом месте в регионе и на 11-м – среди 190 экономик мира.
Для Узбекистана тесное взаимодействие со страной с такими достижениями открывает широкие политические и экономические возможности во многих направлениях, создает благоприятные условия для последовательного расширения внешних связей Ташкента, особенно, с арабо-мусульманским миром.
Особый интерес нашей страны к ОАЭ обусловлен рядом факторов.
Во-первых, следует упомянуть инвестиционное сотрудничество. ОАЭ известны не только своей большой инвестиционной привлекательностью, но и заслуженно признаются в качестве ведущего финансового центра региона.
Например, такой крупный инвестиционный фонд как «Мубадала» владеет активами на сумму около 230 млрд. долл. В 2017 г. прямые иностранные инвестиции ОАЭ за рубежом достигли 14 млрд. долл., 40% из которых были направлены на страны Азии.
Во-вторых, на фоне реализации в Центральной Азии крупных трансрегиональных транспортно-коммуникационных проектов по линии «Восток–Запад» открываются большие перспективы многократной интенсификации торгово-экономического взаимодействия.
В данном контексте ОАЭ, как вторая крупнейшая экономика Ближнего Востока, является одним из наиболее перспективных рынков для экспорта различных товаров узбекского производства. В 2017 г. общий объём импорта товаров в Эмираты составил 278 млрд. долл. Из них 16,4 млрд. долл. ОАЭ потратили только на импорт продовольственных продуктов.
Между тем Узбекистан является крупнейшим рынком в Центральной Азии с 33 млн. потребителей. Имея развитую промышленную базу и высокий потенциал трудовых ресурсов, наша страна может стать ключевым экономическим партнером ОАЭ в регионе.
В-третьих, обе страны обладают высочайшим потенциалом для взаимодействия в сфере туризма. Благодаря своей развитой инфраструктуре и высокому уровню сервиса, ОАЭ являются одним из самых популярных в мире туристических направлений. По объему выездных туристических поездок, количество которых ежегодно составляет около 3,5 млн. чел., страна занимает одно из ведущих мест в регионе.
С учётом этого, Узбекистан, располагающий богатым культурно-историческим наследием, благоприятными климатическими условиями и внутренней стабильностью, выступает перспективным туристическим направлением для населения ОАЭ, в первую очередь за счет возможности совершить в страну «зиерат-туризм». Стремительному наращиванию турпотока из ОАЭ будет способствовать принятое накануне решение об отмене въездных виз гражданам этой страны в Узбекистан.
В целом, состоявшийся визит Президента Узбекистана позволил установить высокий уровень отношений с ключевым государством важнейшего для нас региона мира. Реализация достигнутых договоренностей предусматривает значительную активизацию двусторонних контактов. Можно с уверенностью ожидать регулярный характер диалога между руководителями двух государств, что в конечном итоге приведет к выстраиванию еще более близких межгосударственных отношений во благо интересов народов наших стран.