Охирги йилларда Ўзбекистон МДҲ доирасидаги фаолиятини сезиларли даражада фаоллаштирди. 2020 йилда Ўзбекистон Республикаси Ҳамдўстликда биринчи марта раислик қилди. Ушбу даврдаги муҳим воқеа МДҲ Ҳукумат раҳбарлари кенгаши томонидан 2030 йилгача бўлган иқтисодий ривожланиш стратегиясининг қабул қилинганидир.
Қабул қилинган ҳужжатнинг аҳамияти тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институтининг бош илмий ходими Алексей Кустов билан суҳбатлашдик.
МДҲ давлатлари билан алоқаларни ривожлантириш Ўзбекистон ташқи сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир. Ўзбекистон Ҳамдўстликни кўп қиррали амалий ҳамкорликни, айниқса савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш, саноат кооперациясини кенгайтириш, шунингдек транспорт ва транзит салоҳиятидан самарали фойдаланишни чуқурлаштиришнинг муҳим механизми деб билади.
Таъкидлаш жоизки, Президент Ш.Мирзиёевнинг ташаббуси билан Ўзбекистон биринчи марта 2020 йилда МДҲга раислик вазифасини ўз зиммасига олди ва кўп томонлама ҳамкорликни изчил кенгайтириш ва самарадорлигини оширишни устувор йўналиш сифатида белгилаб олди.
Ҳамдўстлик давлатлари томонидан МДҲни 2030 йилгача иқтисодий ривожлантириш стратегиясининг қабул қилиниши Ўзбекистон раислиги даврида муҳим воқеа бўлди. Ушбу стратегик ҳужжатда белгиланган мақсадлар ҳаракатлар режаси асосида икки босқичда амалга оширилади. Шунга асосланиб, 2021-2025 йилларда стратегиянинг биринчи босқичи учун МДҲга аъзо давлатлар иқтисодиётидаги COVID-19 пандемиясининг салбий оқибатлари билан боғлиқ вазиятни ҳисобга оладиган Ҳаракатлар режасини тайёрлаш бўйича фаол ишлар олиб борилди.
Стратегиянинг қабул қилиниши МДҲ давлатларининг узоқ муддатли манфаатлари ва иқтисодий ривожланишининг асосий мақсадлари ўзаро мос келишини яна бир бор тасдиқлайди, шунингдек, уларнинг тенг ва кўп қиррали ҳамкорликдан манфаатдорлигини тасдиқлайди.
Таъкидлаш жоизки, қабул қилинган ҳужжат кенг қамровли бўлиб, Ҳамдўстликка аъзо давлатлар ўртасидаги иқтисодий ўзаро алоқаларнинг 30 га яқин йўналишини қамраб олади. Қўшма саъй-ҳаракатлар давлатлараро савдо-иқтисодий ҳамкорликни мустахкамлаш, янги кооперацион ва инфратузилмавий лойиҳаларни ривожлантиришга йўналтирилади.
Ишлаб чиқариш технологиялари ва илмий-техника сохаларида ҳамкорлик, инновацияларни жорий этиш ва “рақамли жамият”ни ривожлантириш, таълим салоҳиятини юзага чиқариш йўналишларига катта эътибор қаратилади.
Юқори технологик транспорт тизимларини яратиш, рақобат сиёсатини шакллантириш, агросаноат комплекси, пул-кредит ва молия, ижтимоий-иқтисодий соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш ҳам тобора катта аҳамият касб этмоқда.
Стратегиянинг асосий мақсади — ҳамкорликда барқарор иқтисодий ривожланиш учун қулай шароитларни яратиш ва фуқаролар фаровонлиги даражасини оширишдир.
Шу муносабат билан Стратегияни амалга оширишнинг асосий кўрсаткичлари аниқланди. Булар ЯИМ ўсиш суръатларининг жаҳондаги ўртача кўрсаткичлар даражасидан юқори бўлиши, жон бошига ЯИМнинг ўсиши, аҳолининг умр кўриш давомийлиги ва ўзаро савдо кабилардир. Шунингдек, энергия сарфини камайтириш, қулай ишбилармонлик муҳитини яхшилаш ва Жаҳон банкининг “Ишбилармонлик даражаси” ва Жаҳон иқтисодий форумининг глобал рақобатбардошлик рейтингларида давлатлар ўрнини кўтариш режалаштирилган.
Шуни таъкидлаш керакки, МДҲ давлатлари ўз мақсадларига эришиш учун барча зарур ресурсларга эга. Ҳамдўстлик дунё ҳудудининг 16 фоизини эгаллайди, унда 286 миллион киши ёки дунё аҳолисининг 3,8 фоизи яшайди. Ҳамдўстлик мамлакатлари дунёнинг табиий газ ва кўмир заҳираларининг деярли 30 фоизига, нефтнинг 20 фоизига, ураннинг 36 фоизига, олтиннинг 20 фоизига, ҳайдаладиган ерларнинг 13 фоизига эгалик қилади.
МДҲни 2030 йилгача иқтисодий ривожлантириш Стратегияси қабул қилинишининг мамлакатимиз манфаатларига мос келиши нуқтаи назаридан бир қатор муҳим жиҳатларини таъкидлаш лозим.
Биринчидан, охирги бир неча йил ичида Ўзбекистон турли даражадаги маслаҳатлашув тузилмаларида тармоқлараро кооперация, савдо-иқтисодий соҳадаги лойиҳаларни амалга оширишда фаол иштирок этди. Шунингдек, Ўзбекистон МДҲ доирасидаги иқтисодий ва молиявий ҳамкорликни изчил чуқурлаштирди, бу эса асосий шерикларимиз билан иқтисодий интеграция ҳамда савдо-саноат кооперацияси масалаларини самарали ҳал қилишга имкон берди.
Ўзбекистон МДҲга раислиги даврида Иқтисодий кенгаш, Савдо-саноат палатаси раҳбарлари кенгаши мажлислари, "Бизнес ташаббуслари ҳафталиги" доирасидаги тадбирлар ўтказилди. Шу ўринда, Ҳамдўстлик давлатларининг тижорат арбитражи, иқтисодий ва сайёҳлик форумлари соҳасидаги ҳамкорликка бағишлаб ўтказилган "давра суҳбати"ни алоҳида таъкидлашимиз мумкин.
Иккинчидан, Ўзбекистон Ҳамдўстлик давлатлари билан иқтисодий алоқаларни, шу жумладан минтақавий даражада кенгайтириш ва чуқурлаштиришдан манфаатдорлигини таъкидлаш муҳимдир. МДҲ мамлакатлари давлатимизнинг энг муҳим иқтисодий шерикларидан бири бўлиб келган ва шундай бўлиб қолмоқда. Бугунги кунда уларнинг хиссасига мамлакат ташқи савдоси умумий ҳажмининг 31,2 фоизи тўғри келади. МДҲ давлатлари билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича Ўзбекистон Раҳбарияти томонидан кўрилган чора-тадбирлар натижасида сўнгги 4 йил ичида Ўзбекистон ва Ҳамдўстлик давлатлари ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 8,3 миллиарддан 14,4 миллиард долларга ошди.
Учинчидан, Ўзбекистоннинг мақсади нафақат иқтисодий жиҳатдан асосланган саноат ишлаб чиқариш муносабатларини сақлаб қолиш, балки уларни самарали ривожлантиришга ҳам қаратилган. Иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришнинг асосий йўли – бу МДҲ давлатлари ўртасидаги саноат кооперациясини чуқурлаштиришдир. Аввало, бу ишлаб чиқариш ва технологик алоқаларни ривожлантириш ва сармоявий ҳамкорликдир.
МДҲ платформасидаги ҳамкорлик механизми инвестициявий, техникавий ва савдо-иқтисодий сиёсатининг энг муҳим йўналишларини жамлашга имкон беради. Бундай кооперациянинг муваффақиятли амалга оширилиши ишлаб чиқариш ҳажмининг ортиши ва ўзаро савдо ҳажмининг ўсишига ёрдам беради. Шу билан бирга, ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатларнинг истиқболли йўли бу ўзининг самарадорлигини исботлаган "соддалаштирилган яшил йўлаклар" амалиётини кенгайтиришдир.
Тўртинчидан, замонавий жаҳон тажрибасини инобатга олган ҳолда, 2011 йил “Эркин савдо зонаси тўғрисида”ги битим асосида МДҲга аъзо давлатларнинг ўзаро савдосини янада ривожлантириш устувор вазифага айланади. Зеро, ушбу келишув Ҳамдўстлик маконида савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантиришга ижобий таъсир кўрсатадиган ҳал қилувчи механизмлардан биридир.
Эркин савдо зонаси миллий ишлаб чиқарувчилар маҳсулотларининг МДҲ мамлакатлари бозорларига киришини осонлаштиради. Ушбу омил Ўзбекистонда саноат ишлаб чиқаришини ривожлантириш учун қўшимча ресурсларни тақдим этади.
Шундай қилиб, келишув доирасидаги эркин савдо шартлари МДҲ иқтисодий маконида саноат, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, енгил саноат ва металлургия маҳсулотларини янада самарали илгари суриш учун барча имкониятларни беради. Демак, ҳужжат ва унинг механизмлари юқори қўшимча қийматга эга бўлган экспортга йўналтирилган юксак технологик маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш учун кенг имкониятлар яратади.
Хулоса қилиб айтиш керакки, Ҳамдўстлик аъзоларининг иқтисодий салоҳиятини янада оширишда 2030 йилгача МДҲ иқтисодий ривожланиш Стратегияси муҳим роль ўйнаши керак. Ҳужжат уларнинг умумий ва миллий манфаатларини барқарорлаштиради, ўзаро манфаатли иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг ёндашув ва устувор йўналишларини мувофиқлаштиради.
Бундан ташқари, Стратегия қоидалари ҳар бир мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий салоҳиятини тўлиқ очиб бериш билан биргаликда бутун Ҳамдўстлик ҳудудидаги иқтисодий алоқалар самарадорлигини изчил оширишга хизмат қилади.
МДҲнинг 2030 йилгача бўлган иқтисодий ривожланиш Стратегияси, ишлаб чиқаришга тўртинчи саноат инқилобининг сўнгги технологияларини жорий этиш орқали технологик модернизацияни, саноат кооперациясини чуқурлаштириш асосида экспорт салоҳиятини ошириш орқали ижтимоий-иқтисодий ривожланишнинг янги сифат босқичига ўтишга ҳисса қўшади, деб ишонч билан айта оламиз.
Шу билан бирга, ушбу ҳужжатда белгиланган масалаларнинг амалга оширилиши Ҳамдўстлик мамлакатлари иқтисодиётининг рақобатбардошлигини оширади ва турли соҳалардаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиради. Бу эса якунда МДҲнинг жаҳон иқтисодий алоқаларидаги мавқеини мустаҳкамлайди.
Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги давлат Раҳбарлари кенгашининг видеоанжуман шаклидаги мажлисида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан бир қатор ташаббуслар билдирилди.

В период председательства Узбекистана утверждена Стратегия экономического развития СНГ до 2030 года
Подробнее о том, почему принятый документ имеет большое значение, рассказал главный научный сотрудник Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Алексей Кустов.
Развитие отношений со странами СНГ является одним из главных приоритетов внешней политики Узбекистана. Узбекистан рассматривает Содружество как важный механизм для углубления многопланового практического сотрудничества, особенно, в сфере развития торгово-экономических связей, расширения производственной кооперации, а также эффективного использования транспортно-транзитного потенциала.
Следует заметить, что по инициативе Президента Ш.М.Мирзиёева Узбекистан впервые принял на себя функции председательства в СНГ в 2020 году, обозначив основным приоритетом последовательное расширение и повышение эффективности многостороннего сотрудничества.
Знаковым событием в ходе председательства Узбекистана стало принятие государствами Содружества Стратегии экономического развития СНГ до 2030 года. Выполнение этого стратегического документа будет осуществляться в два этапа на основе планов мероприятий по ее реализации. Исходя из этого была проведена активная работа по подготовке Плана мероприятий первого этапа по реализации Стратегии на 2021-2025 годы, который будет учитывать ситуацию в экономике государств–участников СНГ, связанной с негативными последствиями пандемии COVID-19.
Принятие Стратегии еще раз свидетельствует о совпадении долгосрочных интересов и основных целей экономического развития государств СНГ, а также подтверждает их заинтересованность в равноправном, взаимовыгодном и многоплановом сотрудничестве.
Необходимо отметить, что принятый документ носит всеобъемлющий характер и охватывает около 30 направлений экономического взаимодействия стран-участниц Содружества. Совместные усилия будут сосредоточены на развитии межгосударственного торгово-экономического сотрудничества, разработке новых кооперационных и инфраструктурных проектов.
Большое внимание будет уделено производственно-технологической и научно-технической кооперации, внедрению инноваций и развитию цифрового общества, реализации образовательного потенциала.
Немаловажное значение также приобретает создание высокотехнологичных транспортных систем, развитие сотрудничества в области конкурентной политики, агропромышленного комплекса, в валютно-финансовой
и социально-экономической сферах.
Главной целью Стратегии является создание благоприятных условий для устойчивого экономического развития
и соответственно повышение уровня благосостояния граждан.
В этой связи, определены ключевые показатели реализации Стратегии. Это и достижение темпов роста ВВП выше среднемировых, увеличение подушевого ВВП, продолжительности жизни населения, взаимной торговли. Также намечено снижение энергоемкости, улучшение делового климата и повышение позиций в рейтингах Всемирного банка «Ведение бизнеса» и глобальной конкурентоспособности Всемирного экономического форума.
Следует подчеркнуть, что для успешного достижения намеченных целей государства СНГ обладают всеми необходимыми ресурсами. Содружество занимает 16% мировой территории, на которой проживает 286 миллионов человек или 3,8% населения мира. На страны Содружества приходится почти 30% мировых запасов природного газа и угля, 20% нефти, 36% урана, 20% золота, 13% пахотных земель и пр.
В контексте принятия Стратегии экономического развития СНГ до 2030 года следует отметить ряд важных аспектов, касающихся интересов нашей страны.
Во-первых, за последние несколько лет Узбекистан активизировал свое участие в отраслевом сотрудничестве, реализации проектов в торгово-экономической области, а также
в функционирующей системе консультаций на различных уровнях.  Тем самым мы последовательно углубляли экономическое и финансовое взаимодействие в рамках СНГ, что позволило эффективно решать вопросы экономической интеграции и торгово-промышленной кооперации с ключевыми внешними партнерами.
В ходе своего председательства в СНГ, Узбекистан провел заседания Экономического совета, Совета руководителей ТПП, мероприятия в рамках «Недели деловых инициатив». Также можно выделить проведенный «круглый стол» по вопросам сотрудничества в сфере коммерческого арбитража, экономический и туристический форумы стран Содружества.
Во-вторых, важно отметить интерес Узбекистана к расширению и углублению хозяйственных связей, в том числе на региональном уровне, с государствами Содружества. Страны СНГ были и остаются одними из важнейших экономических партнеров нашего государства. На их долю сегодня приходится 31,2% всего объема внешней торговли Республики.
В результате предпринятых руководством Узбекистана мер по укреплению сотрудничества со странами СНГ объем товарооборота между Узбекистаном и государствами Содружества за последние 4 года увеличился с 8,3 миллиардов до 14,4 миллиардов долларов.
В-третьих, Узбекистан нацелен не только на сохранение традиционных экономически обоснованных производственных связей, но и их продуктивное развитие. Магистральным путем продвижения экономического сотрудничества выступает углубление промышленной кооперации государств СНГ. Прежде всего, это развитие производственно-технологических связей
и инвестиционного сотрудничества.
Механизм кооперации на площадке СНГ позволяет сконцентрировать инвестиционную, техническую и торгово-экономическую политику на наиболее важных направлениях. Успешное осуществление такого сотрудничества содействовало бы наращиванию производства и увеличению объемов взаимной торговли. Одновременно с этим, перспективное направление совместных усилий – расширение, показавшей свою эффективность, практики «зеленых и упрощенных коридоров».
В-четвертых, с учетом современного мирового опыта, приоритетной задачей становится дальнейшее развитие взаимной торговли государств–участников СНГ на основе Договора о зоне свободной торговли от 2011 года. Это обусловлено тем, что данный договор является механизмом, оказывающим положительное влияние на развитие торгово-экономических отношений на пространстве Содружества. Зона свободной торговли облегчает доступ товаров национальных производителей на рынки стран СНГ. Данный фактор предоставляет дополнительные ресурсы для развития промышленного производства Узбекистана.
Так, условия свободной торговли в рамках договора предоставляют все возможности для более эффективного продвижения промышленной, сельскохозяйственной продукции, изделий легкой промышленности и металлургии на экономическом пространстве СНГ. Таким образом, документ и его механизмы обеспечивают более широкие возможности по увеличению объемов производства экспортоориентированной высокотехнологической продукции с высокой добавленной стоимостью.
Подытоживая, следует отметить, что Стратегия экономического развития СНГ до 2030 года должна сыграть значимую роль в дальнейшем повышении экономического потенциала участников Содружества. В документе сбалансированы их общие и национальные интересы, скоординированы подходы и приоритеты дальнейшего наращивания взаимовыгодного экономического сотрудничества.
Кроме того, положения Стратегии нацелены на поступательное повышение эффективности экономических связей на пространстве Содружества за счет полномасштабного раскрытия социально-экономического потенциала каждой страны
и в целом всего объединения.
Можно уверенно сказать, что Стратегия экономического развития СНГ до 2030 года будет способствовать переходу к новому качеству социально-экономического развития на основе технологической модернизации, освоения и внедрения в производство новейших технологий четвертой промышленной революции, углублению промышленной кооперации и наращиванию экспортного потенциала.
Вместе с этим, реализация документа позволит повысить конкурентоспособность экономик стран Содружества и будет   содействовать взаимовыгодному сотрудничеству в различных сферах и укреплению позиций СНГ в мирохозяйственных связях.