СМТИ экспертлари Озарбайжонда бўлиб ўтган анжуманда иштирок этди
Шу йилнинг 3 октябрида СМТИ экспертлари Институт директори ўринбосари С.Валиев бошчилигида Озарбайжон Халқаро муносабатларни таҳлил қилиш маркази томонидан ташкил этилган халқаро анжуманда иштирок этди. Тадбир "Турк Кенгаши: Нахичеван келишувининг 10 йиллиги" мавзусида бўлди.
Форумда Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашига аъзо давлатлар, дипломатик корпус, шунингдек, Озарбайжон ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистоннинг Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашига аъзо бўлиши анжуман иштирокчилари томонидан илиқ кутиб олинди ва унинг ташкилотнинг барча тадбирларида фаол иштирок этишига умид билдирилди.
Анжуман доирасида СМТИ ва Озарбайжон Халқаро муносабатларни таҳлил қилиш маркази ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Маълумот учун: Озарбайжон Халқаро муносабатларни таҳлил қилиш маркази 2019 йил феврал ойида Озарбайжон Президентининг Фармонига биноан ташкил этилган. Марказнинг асосий мақсади Озарбайжон ташқи сиёсатининг энг муҳим соҳаларида тадқиқотларни кенгайтириш ҳисобланади

3 октября т.г. эксперты ИСМИ во главе с заместителем директора Института С.Валиевым приняли участие в международной конференции, организованной Центром анализа международных отношений Азербайджана (ЦАМО). Тема мероприятия: «Тюркский совет: 10 летие Нахичеванского соглашения».
В форуме приняли участие представители стран-членов Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ), дипкорпуса, а также азербайджанских и зарубежных СМИ.
Участники конференции приветствовали вступление Узбекистана в ССТГ. Была выражена надежда, что Узбекистан будет принимать активное участие на всех мероприятиях Организации.
На полях конференции состоялась церемония подписания Меморандума между ИСМИ и ЦАМО.
Справочно: Центр анализа международных отношений создан в соответствии с Указом Президента Азербайджана в феврале 2019 г. Главной целью ЦАМО является расширение проведения исследований по самым значимым направлениям внешней политики Азербайджана.