Бугун, 16 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев БМТнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Ҳелена Фрейзер билан учрашди. Унда яқинда имзоланган БМТ ва унинг ихтисослаштирилган институтлари билан ҳамкорликни ривожлантириш Ҳаракатлар режаси (Йўл харитаси) доирасида ўзаро алоқаларни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳаракатлар режаси барча, айниқса, жамиятнинг энг заиф ва эҳтиёжманд қатламлари учун инсон салоҳиятини ривожлантиришга кўмаклашиш мақсадида миллий, минтақавий ва глобал даражаларда БМТ тизими билан ҳамкорлик муносабатларини чуқурлаштириш ҳамда мустаҳкамлашга қаратилган.
Ўзбекистон БМТнинг тўлақонли аъзоси, шунингдек, 2015 йил сентябрда БМТга аъзо барча 193 та давлат томонидан қабул қилинган 2030 йилгача бўлган даврда барқарор тараққиёт соҳасидаги кун тартибини имзолаган томон сифатида хавфсиз ва соғлом сайёрада барча одамлар учун тенглик, тараққиёт, қадр-қиммат ва адолат ҳукм сурадиган тинчликка интилиш бўйича глобал мажбуриятни ўз зиммасига олади.
Таъкидлаш лозимки, юқоридаги мажбуриятлар 2017 йил февралда қабул қилинган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида тўлиқ мустаҳкамланган.
– Маълумки, жорий йилда БМТнинг 75 йиллиги нишонланади, – деди Сенат Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев. – Ўтган вақт мобайнида инсониятнинг ривожга етиши, жаҳон урушлари кузатилмаслигида БМТ муҳим роль ўйнайди. Шу жиҳатдан Президентимиз Ўзбекистоннинг БМТ ва унинг ихтисослашган институтлари билан ҳар томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш, уни сифат нуқтайи назаридан янги босқичга олиб чиқиш борасида берилган топшириқлари асосида Йўл харитаси ишлаб чиқилди. У 17 та йўналишни ўз ичига қамраб олади, яъни давлатимиз раҳбарининг ташқи сиёсий ташаббуслари, барқарор ривожланишни таъминлашга қаратилган таклифларини илгари суриш ва уларни амалга ошириш бўйича хатти-ҳаракатлар, қолаверса, бугунги кунда дунёда глобал вазиятда иқтисодий барқарор ривожланишни таъминлаш ва унга эришишга қаратилган фикр-мулоҳазалар ўрин олган. Бундан ташқари, БМТнинг институтлари билан биргаликда соғлиқни сақлаш, таълим-тарбия, маданият, туризм каби соҳаларда янги дастурларни амалга ошириш кўзда тутилган. Содда қилиб айтганда, мазкур Йўл харитаси Ўзбекистоннинг БМТ билан ҳамкорлигини янги поғонага кўтаришда муҳим аҳамият касб этади.
Учрашувда қайд этилганидек, БМТнинг юбилей йилида кўп томонлама ёндашувга содиқлиги белгиси сифатида Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ушбу Ҳаракатлар режасини қабул қилади.
– Ушбу ҳужжат Ўзбекистон ҳукумати билан доимий ҳамкорлигимизни янада кучайтиради, деб ўйлайман ва белгиланган мақсадларни амалга оширишда, биз барча кучларимизни сафарбар этамиз, – деди БМТнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Ҳелена Фрейзер. – Ўзбекистон ҳукумати ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти тизими ўртасидаги Йўл харитаси июнь ойида имзолангани рамзий маънога эга. Боиси, айнан 75 йил аввал, 26 июнь куни Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Низоми имзоланган.
Шунингдек, учрашувда йўл харитасини биргаликда бажариш, унинг механизмларини ишлаб чиқиш муҳокама қилинди. Хусусан, бир ойда бир маротаба БМТ вакиллари ва Ўзбекистоннинг тегишли вазирлик ва идоралар мутасаддилари билан Йўл харитасини бажариш бўйича мониторинг юритилиши, бу борада ОАВ, фуқаролик жамияти институтлари билан биргаликда жамоатчилик назоратини ҳам олиб боришга келишиб олинди.

Сегодня, 16 июня первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содик Сафоев встретился с Постоянным представителем ООН в Узбекистане Хеленой Фрейзер. В ходе встречи обсуждены вопросы дальнейшего расширения взаимодействия в рамках недавно подписанного Плана действий (Дорожной карты) по развитию сотрудничества с ООН и ее специализированными институтами.
План действий направлен на углубление и укрепление партнерских отношений с системой ООН на национальном, региональном и глобальном уровнях с целью содействия развитию человеческого потенциала для всех, особенно для наиболее уязвимых и нуждающихся слоев общества.
Будучи полноправным членом ООН, а также стороной, подписавшей Повестку дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, принятую всеми 193 государствами-членами ООН в сентябре 2015 года, Узбекистан разделяет глобальное обязательство стремиться к миру, в котором обеспечивается равенство, процветание, достоинство и справедливость для всех людей безопасной и здоровой планеты.
Следует отметить, что вышеназванные обязательства полностью закреплены в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах, принятой в феврале 2017 года.
– В текущем году исполняется 75 лет со дня основания ООН, – отметил первый заместитель Председателя Сената С.Сафоев. – За прошедший период ООН играл важную роль в развитии человечества, недопущении новых мировых войн. На основе поручений Президента об углублении всестороннего сотрудничества Узбекистана с ООН и ее специализированными институтами, поднятии его на качественно новый уровень разработана «Дорожная карта», которая включает в себя 17 направлений, в частности внешнеполитические инициативы главы государства, усилия по продвижению и реализации предложений, направленных на устойчивое развитие, а также идеи об обеспечении и достижении устойчивого экономического развития в мире. Кроме того, предусмотрена реализация совместно с институтами ООН новых программ в таких сферах, как здравоохранение, образование, воспитание, культура, туризм. В целом, «Дорожная карта» имеет важное значение в обеспечении нового уровня сотрудничества Узбекистана с ООН.
В ходе встречи отмечалось, что в юбилейный год ООН правительство Республики Узбекистан принимает данный План действий в качестве преданности многостороннему подходу.
– Я думаю, что данный документ еще больше усилит постоянное сотрудничество с правительством Узбекистана, и мы приложим все силы для достижения намеченных целей, – сказала Постоянный представитель ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер. – Подписание в июне Дорожной карты между правительством Узбекистана и системой Организации Объединенных Наций имеет символическую значимость. Так как именно 75 лет назад, 26 июня был подписан Устав Организации Объединенных Наций.
В ходе встречи также обсуждены вопросы совместного выполнения Дорожной карты, разработки его механизмов. В частности, достигнута договоренность о проведении раз в месяц мониторинга выполнения Дорожной карты представителями ООН и соответствующих министерств и ведомств Узбекистана, а также осуществлении общественного контроля совместно со СМИ и другими институтами гражданского общества.