Америка Қўшма Штатларининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Даниэль Розенблюм «Дунё» ахборот агентлиги мухбирига мамлакатимиз мустақиллигининг 29 йиллиги олдидан интервью берди.
Суҳбатда элчи Ўзбекистон – Америка икки томонлама ҳамкорлигининг бугунги ютуқларини қайд этиб, халқимизни яқинлашиб келаётган Мустақиллик куни билан табриклади.
– COVID-19га қарамай, мамлакатларимиз ўртасидаги икки ва кўп томонлама муносабатлар фаол қўллаб-қувватланмоқда ва ривожланмоқда. Бу аниқ натижалар ва ютуқларда намоён бўлмоқда. Ўзбекистон мустақиллигининг 29 йиллиги арафасида ўзаро алоқаларимиздаги ютуқлар, шунингдек, ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг асосий йўналишлари ва истиқболлари юзасидан суҳбатлашсак.
– Америка Қўшма Штатлари билан Ўзбекистон ўртасидаги муносабатлар ҳеч қачон бугунгидек мустаҳкам бўлмаган. Америка Қўшма Штатлари 29 йил олдин Ўзбекистон мустақиллигини тан олган биринчи давлатлардан бири ҳисобланади. Бизнинг республика мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигига бўлган садоқатимиз доимо ўзгармасдир.
Муносабатларимиз Марказий Осиёда тинчлик, фаровонлик ва хавфсизликка бўлган умумий мажбурият асосида қурилган. Президент Шавкат Мирзиёевнинг сўнгги тўрт йилда амалга оширган кенг қамровли ислоҳотлари таълим ва соғлиқни сақлашдан иқтисодий тараққиёт, қишлоқ хўжалиги ва хавфсизликка қадар турли соҳаларда ҳамкорлик қилиш учун янги имкониятлар яратди.
Давлат котиби Майкл Помпео шу йилнинг февраль ойида Тошкентга ташрифи чоғида таъкидлаганидек, Афғонистонда тинчлик ўрнатиш йўлидаги ҳамкорлигимиз алоҳида аҳамиятга эга. Мен ўзаро муносабатларимиз барча соҳаларда янада ривожланишига ишонаман.
– Ўзбекистон ва АҚШ икки қитъада жойлашган. Шу билан бирга, икки мамлакат кўп томонлама муносабатларга алоҳида аҳамият қаратади. АҚШ Ўзбекистоннинг замонавий тараққиётини, ислоҳотлар жараёнлари ва сиёсий, иқтисодий, маданий ҳамда гуманитар соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш имкониятларини қандай кўраётгани ҳақида фикр билдирсангиз.
– Ўзбекистон ҳар бир соҳани ислоҳ қилишда олға силжиб борар экан, бизнинг сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва гуманитар соҳалардаги ҳамкорлик имкониятларимиз тобора кенгайиб бораверади. Сўнгги тўрт йилда Ўзбекистон иқтисодий ўзгаришларда, айниқса бизнес юритишни соддалаштириш ва инвестиция киритиш учун қулай муҳит яратиш билан боғлиқ муҳим ютуқларга эришди. Таълим, соғлиқни сақлаш ва бошқа ижтимоий соҳалардаги ислоҳотлар ҳам олдинга силжиди.
Шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлаш, мажбурий меҳнатга барҳам бериш, қонун устуворлигини мустаҳкамлаш, матбуот эркинлиги ва дин эркинлигини таъминлаш бўйича ислоҳотларда сезиларли ютуқларга эришилди. Биз эришилган ютуқларни олқишлаймиз ва шу билан бирга, ҳукумат аъзолари билан ўз таҳлилларимиз билан бўлишиб боришга тайёрмиз.
Шуни таъкидлаш керак, биз ислоҳотларни қўллаб-қувватлаб, Ўзбекистонга таълим, қонун устуворлиги, иқтисодий ривожланиш ва хавфсизлик соҳаларида техник ёрдамни сезиларли даражада кўпайтирдик. Ҳозирги кунда Ўзбекистон АҚШнинг Марказий Осиё минтақасидаги энг катта ёрдам олувчи мамлакати ҳисобланади.
Биз, айниқса, савдо-иқтисодий алоқаларимизни ривожлантиришдан манфаатдормиз. Мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро маҳсулот айирбошлаш ҳажми 2019 йил 65 фоизга ўсди. Хусусийлаштиришни тартибга солишни ислоҳ қилиш ва қонун устуворлигига асосланган барқарор ишбилармонлик муҳитини яратиш борасидаги кейинги вазифалар иш ўринлари ва бошқа иқтисодий имкониятларни яратиш орқали Ўзбекистонни америкалик сармоядорлар учун янада жозибадор қилиши мумкин.
— Ўзбекистон бой тарих, маданият ва сайёҳлик салоҳиятига эга кучли мамлакат сифатида АҚШда янада кенгроқ тан олиниши учун нима қилиш керак?
— Ишончим комилки, пандемия тугаганидан сўнг одамлар одатдагидек саёҳат қилишни бошлайди. Биринчи навбатда, кўпроқ америкаликлар яна Ўзбекистонга ташриф буюришдан манфаатдор бўлишади. Пандемиядан аввал Ўзбекистон ажойиб саёҳат йўналиши сифатида Америка оммавий ахборот воситаларида катта эътибор қозонган эди.
Туристик ярмаркалар ва телевизион реклама орқали мамлакатни тарғиб қилиш ушбу қизиқишни янада оширишда жуда муҳим. Аммо саёҳат соҳадаги тўсиқларни янада камайтириш ҳам керак. АҚШ фуқаролари учун визасиз саёҳат қилиш Ўзбекистон америкалик сайёҳлар учун очиқ эканлигидан далолатдир.
— Яқинда Марказий Осиёда ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича «C5+1» учрашуви бўлиб ўтди. Ушбу ҳамкорлик истиқболлари ва Ўзбекистоннинг минтақада янги сиёсий муҳит яратишга қаратилган саъй-ҳаракатлари ҳақидаги фикрларингиз билан бўлишсангиз.
— Президент Шавкат Мирзиёевнинг қўшни мамлакатлар билан муносабатларда устувор йўналтирилган сиёсати минтақадаги сиёсий муҳитни – ишончсизликдан ҳамкорликка қадар тубдан ўзгартирди.
Марказий Осиёнинг барча халқларига фойда келтирган ушбу ўзгаришларнинг аҳамиятини эсдан чиқармаслик керак.
Беш йил олдин Самарқандда «C5+1» платформасини яратишдан мақсадимиз, хавфсизлик, иқтисодиёт ва атроф-муҳит соҳаларида минтақавий ҳамкорликни кенгайтиришга ёрдам бериш эди. Ушбу муаммоларнинг барчасида трансчегаравий унсурлар мавжуд ва бу муаммоларни биргаликда ҳал қилиш орқали биз минтақадаги барча давлатларни янада хавфсиз ва фаровон қилиш имкониятини кўрмоқдамиз.
Биргина ўтган йилнинг ўзида «C5+1» платформаси доирасида учта юқори даражадаги учрашув, жумладан икки маротаба вазирлар учрашуви ўтказилди, улардан бири Тошкентда бўлиб ўтди. Ишчи гуруҳлар ҳар бир соҳада аниқ лойиҳаларни илгари суриш учун вазирлар даражасидаги учрашувлар оралиғида ўзаро ҳамкорлик қиляпти.
«C5+1» фаоллигининг юқори даражаси Америка Қўшма Штатлари ва Марказий Осиё давлатларининг ушбу платформага ажратаётган аҳамиятида акс этади.
Биз «C5+1» доирасида иқтисодий ва савдо алоқаларини кенгайтириш, экологик муаммоларни бартараф этиш ҳамда хавфсизликка таҳдидларни биргаликда ҳал этишда қўшаётган муҳим ҳиссамиз билан фахрланамиз. Ўйлайманки, минтақадаги сиёсий иқлимнинг яхшиланиши келгусида олдинга силжишга имкон беради.
— Мамлакатимиз билан яқиндан таниш инсон сифатида қандай жиҳатлар сизда алоҳида таассурот уйғотади.
— Албатта, қадимги Ипак йўлининг ажойиб манзаралари ва бой маданий мероси мени ҳайратга солади ва қувонтиради. Аммо гўзал мамлакатингиз бўйлаб саёҳат қилар эканман, мени ҳаммасидан ҳам кўпроқ инсонларнинг меҳмондўстлиги ва илиқ муносабати ҳайратга солди, дейишни истардим.
Мамлакатингиз бўйлаб саёҳатларимни давом эттиришни хоҳлайман.
— Мустақиллик куни муносабати билан Ўзбекистон халқига байрам тилакларингиз.
— Фурсатдан фойдаланиб Америка халқи номидан Ўзбекистон халқини мамлакат мустақиллигининг 29 йиллиги билан қутлайман!
Ўзбекистон ўзининг кенг қамровли ислоҳотлар йўлини тутиб, сўнгги йилларда янада кўпроқ ютуқларга эришмоқда. Аҳоли фаровонлигини ошириш ва ёшлар учун янги имкониятлар яратиш борасидаги ислоҳотлар шулар жумласидандир.
Янада яхшироқ келажакни қуриш йўлидаги интилишлар йўлида Америка Қўшма Штатлари ва Америка халқининг қўллаб-қувватлашига ҳамда дўстлигига суянишингиз мумкин.

Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединенных Штатов Америки в Узбекистане Дэниэл Розенблюм дал традиционное предпраздничное интервью ИА «Дунё», в котором отметил успехи и достижения двустороннего узбекско-американского сотрудничества и поздравил узбекский народ с наступающим Днем независимости.
- Несмотря на COVID-19, двусторонние и многосторонние отношения между нашими странами активно поддерживаются и развиваются, демонстрируя конкретные результаты и достижения. В преддверии празднования очередной годовщины независимости Узбекистана мы хотели бы узнать ваши оценки достижений нашего взаимодействия, а также основные направления и перспективы дальнейшего развития наших отношений.
- Отношения между США и Узбекистаном никогда еще не были столь прочными. Соединенные Штаты были одними из первых в числе государств, признавших независимость Узбекистана 29 лет назад, и наша приверженность независимости, суверенитету и территориальной целостности республики всегда оставалась неизменной.
Наши отношения строятся на общей приверженности миру, процветанию и безопасности в Центральной Азии. Амбициозные реформы, которые Президент Шавкат Мирзиёев инициировал за последние четыре года, создали множество новых возможностей для сотрудничества в широком спектре сфер от образования и здравоохранения до экономического развития, сельского хозяйства и безопасности. Как отметил госсекретарь Майкл Помпео во время своего февральского визита в Ташкент, наше сотрудничество в поисках мира в Афганистане было особенно значимым. Я ожидаю дальнейшее развитие нашего сотрудничества во всех сферах.
- Узбекистан и США расположены на двух разных континентах. Тем не менее, две страны придают двусторонним отношениям особое значение. Не могли бы вы рассказать, как США понимают современное развитие Узбекистана, процессы реформирования и потенциал для построения сотрудничества в политической, экономической и культурно-гуманитарной сферах?
- Наш потенциал для сотрудничества в политической, экономической, социальной и гуманитарной сферах растет по мере того, как Узбекистан добивается прогресса в проведении реформ в каждом секторе. За последние четыре года Узбекистан добился значительного прогресса в проведении экономических преобразований, особенно тех, которые связаны с упрощением ведения бизнеса и созданием лучших условий для инвестиций. Реформы в сфере образования, здравоохранения и других социальных секторов также продвинулись вперед.
Достигнут значительный прогресс в реформах в области соблюдения прав человека, ликвидации принудительного труда, укрепления верховенства закона, свободы прессы, а также свободы вероисповедания. В то же время во многих из этих областей США отмечают, что новые меры политики не всегда полностью реализуются. Мы приветствуем достижения, в то же время делимся нашим анализом с ответственными должностными лицами правительства.
Я также должен отметить, что в поддержку реформ мы значительно увеличили нашу техническую помощь Узбекистану, в том числе в сферах образования, верховенства закона, экономического развития и безопасности. Фактически, Узбекистан в настоящее время является крупнейшим получателем помощи США в регионе Центральной Азии.
Мы особенно заинтересованы в развитии наших экономических и торговых отношений. В 2019 году наша двусторонняя торговля выросла на 65 процентов. Дальнейший прогресс в приватизации, реформировании нормативно-правовой базы и создании стабильного и предсказуемого делового климата, основанного на верховенстве закона, сделает Узбекистан еще более привлекательным для американских инвесторов, создавая рабочие места и другие экономические возможности.
- Что может сделать Узбекистан для повышения признания страны в Соединенных Штатах, как нации с богатой историей, культурой и туристическим потенциалом?
- Я уверен, что когда пандемия закончится, и люди смогут возобновить поездки в нормальных условиях, все большее число американцев снова будут заинтересованы в посещении Узбекистана. До пандемии Узбекистан начал привлекать к себе большое внимание в американских СМИ как прекрасное туристическое направление. Повышение этого интереса путем продвижения страны через туристические ярмарки и телевизионную рекламу очень важно. Но также важно уменьшить препятствия для путешествий. Предоставление безвизового въезда граждан США, безусловно, будет обнадеживающим знаком того, что Узбекистан открыт для американских туристов.
- Недавно прошла встреча в формате «C5 + 1» по укреплению сотрудничества в Центральной Азии. Что вы думаете о перспективах этого сотрудничества и усилиях Узбекистана по созданию новой политической атмосферы в регионе?
- Я не сомневаюсь, что политика Президента Шавката Мирзиёева, ставящая в качестве приоритета отношения с соседними странами, коренным образом изменила политический климат в регионе – от недоверия к сотрудничеству. Невозможно переоценить важность этого изменения, которое принесло пользу всем народам Центральной Азии.
Наша цель создания платформы «C5+1» пять лет назад в Самарканде состояла именно в том, чтобы способствовать расширению регионального сотрудничества, особенно в областях безопасности, экономики и окружающей среды. Все эти проблемы имеют трансграничные элементы, и, решая эти проблемы вместе, мы видим возможность сделать все страны региона более безопасными и процветающими.
Только за последний год платформа «C5+1» была особенно активна – состоялись три встречи на высоком уровне, включая две встречи министров, одна из которых прошла в Ташкенте. Между встречами на министерском уровне взаимодействуют рабочие группы для продвижения конкретных проектов в каждой области.
Высокий уровень активности «C5+1» отражает то большое значение, которое Соединенные Штаты и государства Центральной Азии придают этой платформе.
Мы гордимся тем важным вкладом, который «C5+1» вносит в расширение экономических связей и торговли, смягчение экологических проблем и совместное устранение угроз безопасности. Я считаю, что улучшение политического климата в регионе позволит добиться дальнейшего прогресса.
- Вы хорошо знаете нашу страну. Что вас больше всего впечатляет?
- Ну конечно же удивительные достопримечательности и богатое культурное наследие древнего Шелкового пути не перестают меня удивлять и радовать. Но поскольку я объездил всю вашу прекрасную страну, что меня больше всего впечатляет, так это гостеприимство и теплота людей, оказываемые мне повсюду, где бы я ни был. Я с нетерпением жду возможности возобновить свои поездки по стране, когда позволят условия.
- Что бы вы хотели пожелать народу Узбекистана по случаю Дня независимости?
- От имени американского народа хочу поздравить узбекистанцев с 29-летием независимости республики!
Осуществляя нынешний амбициозный курс реформ, Узбекистан сейчас находится на пути к достижению еще большего успеха в предстоящие годы, включая повышение благосостояния народа и расширение возможностей для его молодежи.
Работая над построением лучшего будущего, вы всегда можете рассчитывать на поддержку и дружбу Соединенных Штатов и американского народа.