Fitch Ratings: 2020 йилдаги иқтисодий таназзуллардан Ўзбекистон ҳоли бўлади
«Fitch Ratings» халқаро рейтинг агентлиги Ўзбекистоннинг суверен кредит рейтинги бўйича навбатдаги ҳисоботини чоп этди. Ҳисоботда халқаро рейтинг агентлиги Ўзбекистоннинг суверен кредит рейтинги баҳосини ВВ- (барқарор) даражада сақлаб қолди.
«Fitch Ratings» халқаро рейтинг агентлигига кўра, Ўзбекистон бошқа мамлакатлардан фарқли ўлароқ, 2020 йилдаги иқтисодий таназзуллардан ҳоли бўлади. Ўсиш суръатларининг 2020 йил 1-чорак якунлари бўйича 0,2 фоизга пасайишидан сўнг, йил якунида 0,5 фоизга етиши кутилмоқда. Шунингдек, фискал чоралар орқали иқтисодиётда истеъмол ва инвестицияларни қўллаб-қувватлашни давом эттириш ва асосий савдо шериклар иқтисодиётининг тикланиши эвазига 2021-2022 йилларда республикада иқтисодий ўсиш 5-5,5 фоизни ташкил этади.
Мустаҳкам ҳукумат баланси, мўътадил давлат қарзи даражаси ва ўсиш суръатлари Ўзбекистон суверен кредит рейтингини қўллаб-қувватловчи омиллар сифатида санаб ўтилган.
COVID-19 глобал пандемияси даврида Ўзбекистон рейтингининг барқарорлиги давлатнинг мустаҳкам ташқи ва фискал захираларнинг мавжудлигида, диверсификацияланган товарлар экспорти базасида ҳамда ташқи молиявий манбалардан фойдаланиш имкониятларида акс этади. Олтиннинг юқори нархи экспорт, давлат молияси ва халқаро захиралар ҳажмига ижобий таъсир этди. Агентликнинг фикрича, мустаҳкам ташқи ва фискал буферлар жорий операциялар ҳисоби дефицити ва давлат қарзи билан боғлиқ хатарларни камайтиради.

Fitch Ratings: Узбекистан будет одним из немногих государств, которым удастся избежать спада экономики в 2020 году
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings сохранило долгосрочные кредитные рейтинги Узбекистана на уровне «BB-».
По данным агентства, Узбекистан будет одним из немногих государств, которым удастся избежать спада экономики в 2020 году. Прогнозируется, что темпы роста ВВП страны достигнут 0,5% по итогам года. Антикризисные меры, резкое повышение цен на золото и быстрое восстановление объема денежных переводов поддерживали экономическую активность страны, считают эксперты.
По базовому сценарию Fitch, рост ВВП Узбекистана ускорится до 5% в 2021 году и 5,5% - в 2022 году. Эксперты объясняют это фискальной политикой, которая поддерживает инвестиции и потребление, а также восстановлением основных торговых партнеров страны.
Молодое население Узбекистана, высокий уровень инвестиций и реформы, направленные на устранение контроля и искажений, поддерживают благоприятные перспективы роста в посткризисный период, говорится в сообщении.
Среди рисков на 2021−2022 годы агентство называет неопределенность в отношении продолжительности пандемии и возможность повторного введения более жестких мер сдерживания COVID-19 в Узбекистане или его торговых партнерах.