Осиё тараққиёт банки Президенти билан музокаралар ўтказилди
13 июль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков видеоконференцалоқа орқали Осиё тараққиёт банки (ОТБ) Президенти М.Асакава билан музокаралар ўтказди.
Мулоқот Ўзбекистон ҳукумати томонидан аҳолини коронавирус тарқалишидан ҳимоя қилиш ва пандемиянинг мамлакат ижтимоий-иқтисодий ривожланишига салбий таъсирини минималлаштириш бўйича кўрилаётган чоралар доирасидаги жорий ҳамкорликни муҳокама қилишга бағишланди.
Суҳбат чоғида М.Асакава Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш тизимининг сифатли ва узлуксиз ишлашини таъминлаш, махсус тиббий муассасалар ва карантин зоналарини ташкил этиш, аҳолига тиббий ва моддий ёрдам кўрсатиш, макроиқтисодий барқарорликни сақлаш ва пандемия шароитида ташқи иқтисодий фаолиятни рағбатлантириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни тўлиқ қўллаб-қувватлади.
Шунингдек, Банк раҳбарияти устувор йўналишлар бўйича Ўзбекистонга келгусида ёрдам кўрсатишга содиқлигини билдирди. Хусусан, коронавирус тарқалишига қарши курашиш, шунингдек, Сирдарё вилоятининг шикастланган инфратузилмасини тиклашга қаратилган чораларни молиялаштириш давом эттирилади.
ОТБ Президенти Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизими ва санитария-эпидемиология хизматини модернизация қилиш ва жиҳозлаш учун 100 млн доллар миқдорида янги кредитни маъқуллаш бўйича тайёргарлик ишлари якунланаётганигини маълум қилди. Кредит жорий йилнинг август ойи бошида маъқулланиши кутилмоқда. Шунингдек, ушбу лойиҳани амалга ошириш учун биргаликда молиялаштириш асосида Осиё инфратузилмавий инвестициялар банкининг 100 млн долларлик маблағлари жалб этилиши маълум қилинди.
Томонлар қишлоқ хўжалиги, сув ресурсларини бошқариш, соғлиқни сақлаш, таълим, энергетика, инфратузилмавий қурилиш ва хусусий секторни ривожлантириш соҳаларидаги қўшма лойиҳаларнинг жорий ҳолатини ҳамда уларни амалга оширишни тезлаштириш механизмларини алоҳида муҳокама қилдилар.
Музокаралар якунида ОТБ билан амалдаги Ҳамкорлик дастури доирасидаги фаол ҳамкорликни давом эттириш ва 2021-2023 йилларга мўлжалланган янги Дастур бўйича келишиш ишларини бошлаб юборишга қарор қилинди.

13 июля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков посредством видеоконференцсвязи провел переговоры с Президентом Азиатского банка развития (АБР) М.Асакава.
Диалог был посвящен обсуждению текущего сотрудничества в рамках принимаемых Правительством Узбекистана мер по защите населения от распространения коронавируса и минимизации негативного влияния пандемии на социально-экономическое развитие страны.
В ходе разговора М.Асакава всецело поддержал проводимые в Узбекистане мероприятия по обеспечению качественной и бесперебойной работы системы здравоохранения, созданию специальных медицинских учреждений и карантинных зон, оказанию медицинской помощи и материальной поддержки населению, сохранению макроэкономической стабильности и стимулированию внешнеэкономической деятельности в условиях пандемии.
Также была выражена твердая приверженность оказанию дальнейшей поддержки Узбекистану в приоритетных направлениях. В частности, будет продолжено финансирование мероприятий по борьбе с распространением коронавируса, а также по восстановлению разрушенной инфраструктуры Сырдарьинской области.
Президент АБР сообщил, что в настоящее время завершается подготовка к одобрению нового займа в размере 100 млн долларов на модернизацию и оснащение системы здравоохранения и санитарно-эпидемиологической службы Узбекистана. Ожидается, что данный займ будет одобрен в начале августа текущего года. Также было озвучено, что для реализации данного проекта будет привлечено софинансирование в размере 100 млн долларов со стороны Азиатского банка инфраструктурных инвестиций.
Отдельно стороны обсудили текущее состояние совместных проектов в сферах сельского хозяйства, управления водными ресурсами, здравоохранения, образования, энергетики, инфраструктурного строительства и развития частного сектора, а также механизмы по ускорению их имплементации.
По итогам переговоров достигнута договорённость продолжить активное сотрудничество в рамках текущей Программы сотрудничества с АБР и начать согласование новой Программы на 2021-2023гг.
15-17 июля 2020 года Узбекистан посетит делегация Венгрии во главе с Министром внешних экономических связей и иностранных дел Петером Сийярто.
14.07.2020Следующее
Мир и стабильность в Центральной Азии - первостепенный вопрос с точки зрения прогресса и благополучия. Сплоченность живущих на этой земле народов в полном смысле является главным фактором обеспечения их политической и экономической независимости.