Осиё тараққиёт банки Ўзбекистондаги йўлларни яхшилаш учун маблағ ажратади
Осиё тараққиёт банки (ОТБ) Ўзбекистоннинг ғарбий қисмида 240 километр (км) автомобил йўлларини қайта таъмирлаш ҳамда минтақавий савдо ва транспорт алоқаларини кенгайтириш мақсадида мамлакат миллий автомобил йўллари тармоғининг муҳим қисмларида хавфсизликни кучайтириш учун 274,2 миллион АҚШ доллари миқдорида қарз маблағи ажратишни маъқуллади.
“Денгизга чиқиш имконияти бўлмаган мамлакат сифатида Ўзбекистон минтақалараро ўзаро боғлиқликни транспорт сиёсатининг марказий элементига айлантирди”, деди ОТБ транспорт бўйича катта мутахассиси Паван Карки. Ушбу лойиҳа иқтисодий ўсишга хизмат қилган ҳолда Европа ва Жануби-Шарқий Осиё ўртасидаги минтақавий транспорт-логистика маркази сифатида мамлакат салоҳиятини ривожлантиришга ёрдам беради».
Лойиҳа доирасида Қорақалпоғистондаги Ғузор-Бухоро-Нукус-Бейнеу автомобил йўлининг 240 километрлик қисми икки қаторли цемент-бетон йўлга қайта таъмирланиши, шу жумладан, қишлоқларни автомагистрал билан боғлайдиган кириш йўлларига айлантирилиши кўзда тутилган. Ушбу автомагистрал минтақадаги муҳим савдо йўлларидан бири бўлиб, Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастурининг 2-Коридори қисми ҳисобланади.
У таркибига асрнинг охирига келиб ҳарорат деярли 5ºС га кўтарилиши кутилаётган Қорақалпоғистоннинг қуруқ иқлими учун мос бўлган иқлим ўзгаришига бардошлилик елементларини ўз ичига олади. Бундан ташқари, лойиҳа доирасида аёллар учун алоҳида санитария иншоотлари жойлашган бешта дам олиш бекатлари, шунингдек, бозор павилонлари барпо этилади. Уларнинг 50 фоизи тадбиркор аёллар учун ажратилади
Йўл ҳаракати самарадорлиги ва хавфсизлигини ошириш учун ушбу лойиҳа Транспорт вазирлигига Ўзбекистондаги энг серқатнов йўл қисмларидан бири бўлган Тошкент-Наманган йўлининг 100 километрлик участкасида интеллектуал транспорт тизимини ўрнатишга ёрдам беради. Тизим реал вақт режимида транспорт ва йўл шароитларини кузатиб боради.
Йўл тармоғидаги ортиқча транспорт воситалари ва йўл қопламаси бузилишининг олдини олиш мақсадида миллий йўллар тармоғининг баъзи қисмларида ҳаракатланаётган транспорт воситаларининг вазнини аниқлаш учун иккита автоматлаштирилган станциялар ўрнатилади.
ОТБ Ўзбекистоннинг автомобил инфратузилмаси ва темир йўл транспортига 1,3 миллиард доллар сармоя киритди. Автомобил тармоғи минтақавий алоқа учун ўта муҳим саналади.

Азиатский банк развития (АБР) одобрил выделение заёмных средств в размере 274,2 млн. Долл США на реконструкцию 240 километров (км) автомагистральных дорог в западной части Узбекистана и повышение безопасности на ключевых участках национальной дорожной сети страны с целью расширения региональной торговли и транспортного сообщения.
«Как страна, не имеющая выхода к морю, Узбекистан сделал региональную взаимосвязанность центральным элементом своей транспортной политики», — сказал старший специалист АБР по транспорту Паван Карки. «Этот проект поможет развивать потенциал страны как регионального транспортного и логистического хаба между Европой и Юго-Восточной Азией, способствуя экономическому росту».
В рамках проекта, 240-километровый участок магистрали Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу в Каракалпакстане будет реконструирован в двухполосную цементобетонную дорогу, включая подъездные пути, связывающие поселки с автомагистралью. Эта магистраль является одним из ключевых торговых маршрутов региона и частью Коридора 2 Программы Центрально-Азиатского Регионального Экономического Сотрудничества (ЦАРЭС).
Она будет включать элементы устойчивости к изменению климата, подходящие для засушливого климата Каракалпакстана, где к концу века ожидается повышение температуры почти на 5ºC. Кроме того, в рамках проекта будут построены пять остановочных пунктов для отдыха с отдельными санитарными узлами для женщин, а также, рыночные павильоны, 50% которых будут выделены для женщин-предпринимателей.
Для повышения эффективности и безопасности дорожного движения, проект поможет Министерству транспорта установить интеллектуальную транспортную систему на 100-километровом пилотном участке дороги Ташкент-Наманган, который является одним из самых загруженных участков дорог в Узбекистане. Система будет отслеживать движение и дорожные условия в режиме реального времени, передавая информацию и предупреждения на табло и веб-сайты.
В отдельных точках национальной дорожной сети будут установлены две автоматизированные станции взвешивания массы транспорта в движении, чтобы избежать избыточных транспортных средств на дорожную сеть и предотвратить разрушение дорожного покрытия.
АБР инвестировал 1,3 млрд. долларов в инфраструктуру автомобильного и железнодорожного транспорта в Узбекистане, автодорожная сеть которого имеет жизненно важное значение для регионального сообщения.
Сегодня состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Узбекистана А.Камилова с Министром иностранных дел Азербайджана Д.Байрамовым.