2020 йил 2 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерацияси Кенгаши Раиси Валентина Матвиенко билан телефон орқали суҳбат ўтказди.
Унда парламентлараро алоқаларни ривожлантириш ҳақида фикр алмашилди, Тошкентда ўтказиладиган МДҲ Саммитида режалаштирилаётган музокараларга тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама этилди.
Танзила Нарбаева ва Валентина Матвиенко МДҲ Парламентлараро Ассамблеясининг шу йилнинг ноябрь ойида Санкт-Петербург шаҳрида ўтказиладиган тадбирлари ҳақида ҳам суҳбатлашдилар.
МДҲ Парламентлараро Ассамблеясининг тадбирларидан бирини Ўзбекистонда ўтказиш ҳақидаги Ўзбекистон томонининг таклифлари келишиб олинди.

2 сентября 2020 года Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева провела беседу по телефону с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко.
Состоялся обмен мнениями о развитии межпарламентских связей, обсуждены вопросы подготовки к предстоящем переговорам, планируемым в ходе Саммита СНГ в Ташкенте.
Танзила Нарбаева и Валентина Матвиенко затронули также тему предстоящих в ноябре этого года в г. Санкт-Петербурге мероприятий Межпарламентской Ассамблеи СНГ.
Обговорены предложения узбекской стороны о проведении одного из мероприятий Межпарламентской Ассамблеи в Узбекистане.