Туркий тилли давлатлар Парламент Ассамблеяси томонидан видеоконференция ўтказилди
Жорий йил 15 июнь куни Туркий тилли давлатлар Парламент Ассамблеяси (ТуркПА) томонидан “COVID-19 пандемияси даврида сув ва ер ресурсларини ҳимоя қилиш” мавзусига бағишланган видеоконференция бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология қўмитаси раиси ўринбосари Рисқул Сиддиқов иштирок этди.
Видеконференциянинг очилишида Озарбайжон Республикаси Милли Межлиси Соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси раиси, ТуркПА Атроф-муҳит ва табиий ресурслар бўйича коммиссияси раиси А.Амирасланов, ТуркПА Бош котиби А.Мамаюсупов Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан олиб борилаётган ислоҳотларни юқори баҳолади. Хусусан, Оролбўйи минтақасида амалга ошириладиган чора-тадбирлар, Оролни сақлаб қолиш ва ушбу ҳудудда экологик мувозанатни яхшилаш борасидаги ишларни алоҳида эътироф этди.
Шунингдек, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтида сув хўжалиги тизимида илм-фан ютуқларидан самарали фойдаланиш, фундаментал ва амалий тадқиқотлар олиб бориш ҳамда инновацион технологияларни жорий этиш бўйича малакали кадрлар тайёрлаш тизими йўлга қўйилганлиги ҳам таъкидланди.
Видеоконференцияда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология қўмитаси раиси ўринбосари Р.Сиддиқов маъруза қилиб, коронавирус пандемияси даврида мамлакатимизда  сув ва ер ресурсларини ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида маълумот берди.

Парламентская Ассамблея тюркоязычных государств провела видеоконференцию
15 июня текущего года Парламентская Ассамблея тюркоязычных государств (ТюркПА) провела видеоконференцию, посвященную защите водных и земельных ресурсов в период пандемии COVID-19. В мероприятии принял участие и заместитель председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии Рискул Сиддиков.
Открывая видеоконференцию, председатель Комитета Национального собрания Республики Азербайджан по вопросам здравоохранения и Комиссии ТюркПА по окружающей среде и природным ресурсам А.Амирасланов, Генеральный секретарь ТюркПА А.Мамаюсупов дали высокую оценку реформам, проводимым Президентом Республики Узбекистан. В частности, особо отмечены мероприятия, осуществляемые в регионе Приаралья, работа по сохранению Аральского моря и улучшению экологического равновесия в данном регионе.
Отмечалось также, что в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства налажена система подготовки квалифицированных кадров по эффективному использованию достижений науки в системе водного хозяйства, осуществлению фундаментальных и практических исследований и внедрению инновационных технологий.
На видеоконференции заместитель председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Р.Сиддиков выступил с докладом о работе, проводимой в стране по защите водных и земельных ресурсов в период коронавирусной пандемии.