“Ўзбeкистон-АҚШ-Афғонистон” уч томонлама ҳамкорлик мeханизмининг Сиёсат бўйича қуйи қўмитаси Доҳа шаҳрида афғонлараро музокараларнинг биринчи доирасини ўтказиш тўғрисидаги қарорни қўллаб-қувватлади
Бугун “Ўзбeкистон-АҚШ-Афғонистон” уч томонлама ҳамкорлик механизмининг Сиёсат бўйича қуйи қўмитаси биринчи йиғилиши бўлиб ўтди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири ТИВга асосланиб.
Делегацияларга Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиқов, АҚШ Давлат котибининг Афғонистон бўйича ёрдамчиси ўринбосари Ненси Жексон, Афғонистон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Мирвайс Нааб раҳбарлик қилди.
Тадбир давомида Афғонистонда тинчлик ўрнатиш ва бу жараёнда Ўзбекистоннинг ўрни, томонлар ўртасида сиёсий мулоқотни кучайтириш, инсон ҳуқуқлари, диний эркинлик ва одам савдоси йўналишидаги ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Икки томонлама савдо-иқтисодий алоқаларни кўламини ошириш, транспорт-коммуникация, инфратузилма ва инвестиция лойиҳаларини амалга оширишни жадаллаштириш ҳамда Афғонистон иқтисодиётини изчил ривожланишига кўмаклашишнинг муҳимлиги қайд этилди.
Томонлар Афғонистон учун Кенг қамровли тинчлик дастурини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш зарурлигини билдириб, у минтақавий ва глобал ёндашув асосида тайёрланиши муҳимлиги таъкидлади. Шу нуқтайи назардан 2018 йил март ойида Афғонистон бўйича Тошкент халқаро конференцияси якунлари бўйича қабул қилинган Тошкент декларациясининг концептуал аҳамияти яна бир бор эътироф этилди.
Учрашув иштирокчилари афғонлараро музокараларнинг биринчи доирасини Доҳа шаҳрида (Қатар) ўтказиш тўғрисидаги қарорни мамнуният билан қўллаб-қувватлади. Ўзбекистон томони музокараларнинг кейинги босқичларидан бирини Самарқанд шаҳрида ўтказишга тайёрлигини билдирди.

Сегодня посредством видеоконференцсвязи состоялось первое заседание Подкомиссии по политике трехстороннего формата «Узбекистан-США-Афганистан», сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на МИД.
Делегации возглавили заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков, заместитель помощника государственного секретаря США по Афганистану Нэнси Джексон, заместитель министра иностранных дел Исламской Республики Афганистан Мирвайс Нааб.
В ходе мероприятия обсуждены вопросы установления мира в Афганистане и роль Узбекистана в данном процессе, укрепления политического диалога между сторонами, расширения сотрудничества в области прав человека, религиозной свободы, торговли людьми.
Отмечена важность наращивания двусторонних торгово-экономических связей, ускорения реализации транспортно-коммуникационных, инфраструктурных и инвестиционных проектов, содействия скорейшему восстановлению экономики Афганистана.
Стороны подчеркнули необходимость разработки и практической реализации Всеобъемлющей программы мира для Афганистана, которая должна быть подготовлена на основе консолидированных регионального и глобального подходов. В этом плане еще раз констатирована концептуальная значимость Ташкентской декларации, принятой по итогам Международной конференции по Афганистану в марте 2018 года в столице Узбекистана.
Участники встречи приветствовали решение о проведении первого раунда межафганских переговоров в г.Дохе (Катар). Узбекская сторона выразила готовность к организации одного из последующих раундов переговоров в г.Самарканде.