Ўзбекистон ва Корея стратегик ҳамкорликни давом эттиради
Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари С.Умурзаков ва Корея Республикаси Бош вазири ўринбосари - иқтисодиёт ва молия вазири Хон Нам Ки иштирокида видеоконференция бўлиб ўтди.
Муҳокама кун тартибида биноан олий даражадаги ташрифлардан сўнг эришилган икки томонлама келишувлар доирасидаги инвестиция, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ҳамкорликнинг долзарб масалалари ва истиқболлари муҳокама қилинди. Умумий иқтисодий лойиҳалар ва ташаббусларни амалга оширишдаги кечикиш хавфини имкон қадар камайтириш мақсадида жорий иқтисодий вазиятда тизимли ишларни давом эттириш устуворлиги таъкидланди, бунинг учун икки мамлакат ташқи иқтисодий алоқалар вазирлари ўринбосарлари бошчилигидаги Ишчи гуруҳ инвестиция лойиҳалари ташаббускорларига манзилли ёрдам бериб борадилар ҳамда пайдо бўлган масалаларни тезкор ҳал этадилар.
Ушбу йўналишда, Тошкент вилоятида «Tashkent Pharma Park» кластерини яратиш лойиҳасини амалга оширишни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилади - Корея томони етакчи Корея компанияларни кластерда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун жалб этиш ишларини фаоллаштиради ҳамда Корея Эксимбанки томонидан лойиҳанинг бир қисмини молиялаштиришни тезлаштириш масаласи кўриб чиқилди.
Ўзбекистонда эркин иқтисодий зоналарни ривожлантириш бўйича ўзаро ҳамкорлик масалалари уларнинг Кореяда муваффақиятли ишлаш тажрибасига асосланиб алоҳида кўриб чиқилди – хусусан, “Ангрен” ЭИЗ ҳудудининг бир қисмини “Инчон” ЭИЗнинг ишончли бошқарувига топшириш лойиҳаси доирасида Кореянинг транспорт вазирлиги ва “Эл Эйч Корпорейшн” корпорациясининг Кореяда инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда катта тажрибага эга бўлган мутахассисларидан иборат Корея ишчи гуруҳини Ўзбекистонга юбориш истиқболлари муҳокама қилинди.
Савдо тўсиқларини бартараф этиш ва икки мамлакат бозорларига Ўзбекистон ва Корея маҳсулотларини олиб киришни осонлаштиришга қаратилган самарали чоралар орқали товар айланмасини кўпайтириш истиқболлари муҳокама қилинди. Эркин савдо тўғрисидаги битимни имзолашга тайёргарлик кўриш доирасида музокаралар жараёнини тезлаштириш тўғрисида келишувга эришилди. Шунингдек, Корея томони Ўзбекистонда Корея гранти асосида амалга оширилаётган кенг кўламли инновацион лойиҳа – Миллий электрон тижорат онлайн-платформасини яратиш бўйича лойиҳанинг 2-босқичини амалга оширишни бошлашга тайёрлигини билдирди.
Аграр секторида ўзаро савдони оширишдаги муҳим қадам Корея стандартларига мувофиқ Ўзбекистон карантин хизматни ташкил этилиши бўлиб, бунинг учун Ўзбекистонда замонавий ўсимлик карантин лабораторияси ташкил этилади.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Жахон савдо ташкилотига аъзо бўлиши жараёнида, жумладан, Корея ҳалкаро иқтисодий сиёсати институтидан эксперт-маслаҳатчиларни жалб қилиш орқали икки томонлама ҳамкорликни фаоллаштириш тўғрисида келишувга эришилди.
Бундан ташқари, молия-техникавий соҳада ўзаро ҳамкорликнинг истиқболли механизмлари муҳокама қилинди - Кореянинг халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) грантларини жалб этган ҳолда янги лойиҳаларни амалга ошириш бўйича таклифлар, шунингдек, Корея Эксимбанки ва Иқтисодий ривожланиш ва ҳамкорлик жамғармаси (EDCF) билан қўшма лойиҳалар портфелини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар кўриб чиқилди. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Корея Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан биргаликда 2021-2023 йилларга мўлжалланган EDCF билан янги уч йиллик молия-техникавий ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқишга келишиб олинди.
Шунингдек, ушбу йўналишда, коронавирус инфекциясини тарқалишига қарши кураш ва пандемиянинг иқтисодий оқибатларини бартараф этиш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш доирасида Корея Республикаси ҳукумати томонидан Ўзбекистонга молиявий ва техник ёрдам кўрсатиш имконияти муҳокама қилинди.
Корея ҳукуматига инфекцияни аниқлаш учун синов-тизимлари шаклида юборилган гуманитар ёрдам ва тиббий асбоб-ускуналар ва буюмлар, шунингдек, COVID-19 га қарши курашда ёрдам бериш учун Ўзбекистонга юқори малакали маслаҳатчиларни юборгани учун миннатдорчилик билдирилди. Бундан ташқари, яқин келажакда Ўзбекистонга қўшимча гуманитар юклар юборилиши кутилмоқда.
Видеоконференция якунида белгиланган лойиҳалар ва ташаббуслар доирасида тизимли ҳамкорликни йўлга қўйиш тўғрисида келишувга эришилди.
Ушбу йўналишдаги ишлар вазирлик ва идоралар раҳбарлари даражасида видеоконференциялар шаклида ҳамда икки мамлакат экспертлари ва мутахассисларининг ўзаро мулоқот йўли орқали фаол равишда давом эттирилади.

Узбекистан и Корея продолжат стратегическое сотрудничество
Состоялась видеоконференция с участием заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и заместителя Премьер-министра – министра экономики и финансов Республики Корея Хон Нам Ки.
На повестке обсуждения стояли текущие вопросы и перспективы инвестиционного, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества в свете двусторонних договоренностей, достигнутых по итогам визитов на высшем уровне. Была подчеркнута приоритетность продолжения системной работы в условиях текущей экономической обстановки в целях минимизации рисков задержек в реализации общих проектов и инициатив, для чего Рабочая группа, возглавляемая заместителями министров внешнеэкономических ведомств двух стран, будет оказывать адресное содействие инициаторам инвестиционных проектов и в оперативном порядке решать возникающие вопросы.
В данном контексте особое внимание было уделено поддержке реализации проекта создания в Ташкентской области фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» - корейской стороной будет активизирована работа по привлечению ведущих корейских компаний к реализации совместных проектов на территории кластера, а также проработан вопрос ускорения открытия финансирования части проекта Эксимбанком Кореи.
Отдельно рассмотрены вопросы взаимодействия по развитию свободных экономических зон в Узбекистане на основе успешного опыта их функционирования в Корее – в частности, рассматривались перспективы направления в Узбекистан корейской рабочей группы из числа специалистов Министерства транспорта Кореи и корпорации «Эл Эйч Корпорейшн», имеющих большой опыт в реализации инфраструктурных проектов на территории Кореи, в рамках проекта по передаче СЭЗ «Ангрен» в доверительное управление СЭЗ «Инчон».
Обсуждены перспективы увеличения товарооборота путем принятия действенных мер, направленных на устранение торговых барьеров и облегчения доступа на рынки двух стран товаров узбекского и корейского производства. Была достигнута договоренность об ускорении процесса переговоров в рамках подготовки к подписанию Соглашения о свободной торговле. Также корейская сторона выразила готовность приступить к реализации 2 этапа проекта по созданию Национальной онлайн-платформы электронной торговли в Узбекистане – масштабного инновационного проекта, реализуемого за счет корейского гранта.
Важным шагом на пути наращивания объемов взаимной торговли в аграрном секторе станет проект совершенствования деятельности  карантинной службы Узбекистана с учетом корейских стандартов, для чего в Узбекистане будет создана современная лаборатория по карантину растений.
Также достигнута договоренность об интенсификации двустороннего сотрудничества в рамках процесса вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию, в том числе за счет привлечения экспертов-консультантов Корейского института международной экономической политики.
Помимо этого, были обсуждены перспективные механизмы взаимодействия в финансово-технической сфере – изучены предложения по реализации новых проектов с привлечением грантов Корейского агентства по международному сотрудничества (KOICA), а также меры по расширению портфеля совместных проектов с Эксимбанком Кореи и Фондом экономического развития и сотрудничества (EDCF). Достигнута договоренность, что Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с Министерством экономики и финансов Республики Корея будет разработана новая трехлетняя  программа финансово-технического сотрудничества с EDCF на 2021-2023 годы.
Также в данном контексте обсуждались возможности оказания Правительством Республики Корея финансовой и технической поддержки Узбекистану в рамках реализации мер по противодействию распространения коронавирусной инфекции и минимизации экономических последствий пандемии.
Правительству Кореи была выражена благодарность за ранее предоставленную гуманитарную помощь в виде отправленных тест-систем для выявления инфекции и медицинского оборудования и инвентаря, а также за направление в Узбекистан высококвалифицированных специалистов-консультантов для оказания содействия в борьбе с COVID-19.
По итогам видеоконференции была достигнута договоренность о налаживании системного взаимодействия в рамках обозначенных проектов и инициатив.
Работа по всем направлениям будет активно продолжаться в формате видеоконференций как на уровне руководителей министерств и ведомств, так и на уровне экспертов и специалистов двух стран.