Ўзбекистон бугун дунёда ҳукм сураётган коронавирус пандемияси даврида қатор давлатларга инсонпарварлик ёрдами кўрсатиб, дўстлик, ҳамкорлик ва ўзаро қўллаб-қувватлаш тамойилларига содиқ эканини намойиш этмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев топшириғига асосан бугун ана шундай навбатдаги кўмак Покистон Ислом Республикасига етказилди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА .
Коронавирус инфекцияси тарқалишини бартараф этиш учун зарур тиббий ускуналар, буюмлар ва дори воситалари шаклидаги юк Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортидан мамлакатимиз Мудофаа вазирлигининг махсус самолётида Исломободга олиб борилди.
Инсонпарварлик юки мавжуд давлат захиралари ва “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси таркибига кирувчи корхоналар маҳсулотлари асосида шакллантирилди.
Тиббий ниқоб, оёқ ҳимоя воситалари, пирометрлар, кальций глюконат, кальций хлорид, магний сульфат, натрий хлорид, новокаин каби дорилар мавжуд захиралар ҳисобидан етказиб берилган бўлса, “Eco Breath”, “Birja Faol Savdo”, “Gold Grown Pharma”, “Maximum Dream” корхоналари томонидан ҳимоя кўзойнаги, тиббий қўлқоп, респиратор ва антисептик воситалар тақдим этилди.
Ўз навбатида, мамлакатимиз кўрсатган кўмак Покистон жамоатчилиги томонидан илиқ қарши олинди, ушбу мамлакат оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилмоқда.
Хусусан, Покистоннинг "Diplomatic News Agency" ахборот агентлиги ва "Islamabad Post" газетаси хабарларида Исломободга Ўзбекистон Республикаси Президенти номидан 25 тонналик гуманитар ёрдам етказилгани таъкидланади.
Нашрлардаги мақолаларда таъкидланишича, юк биродар Покистон халқи учун мўлжалланган ва ушбу мамлакат ҳукуматининг коронавирусга қарши кенг кўламли саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш белгиси сифатида тақдим этилган.
“Ўзбекистон Покистонни ҳар доим қўллаб-қувватлаб келган ва ушбу инсонпарварлик акцияси икки давлат халқларининг самимий дўстлиги, бир-бирига бўлган ишончи ва ҳурматидан далолат беради.
Мамлакатларимиз ўртасидаги сиёсий алоқалар фаол ривожланмоқда, иқтисодий алоқаларни ривожлантириш учун ишбилармон доиралар ҳар томонлама қўллаб-қувватланмоқда”, дея қайд этилади Покистон оммавий ахборот воситаларида.

В Пакистан доставлен гуманитарный груз из Узбекистана
В период пандемии коронавируса Узбекистан оказывает гуманитарную помощь ряду стран, демонстрируя, тем самым, приверженность принципам дружбы, сотрудничества и взаимной поддержки.
По поручению Президента Шавката Мирзиёева очередная такая поддержка оказана Исламской Республике Пакистан, куда сегодня доставлена партия гуманитарного груза. Об ээтом сообщает ИА “Дунё”.
Сформированный из необходимых для борьбы с коронавирусом медицинских приборов, принадлежностей и декарственных средств груз был отправлен в Исламабад из Ташкентского международного аэропорта имени Ислама Каримова специальным бортом Министерства обороны Узбекистана.
Гуманитарный груз сформирован на основе госрезервов и продукции предприятий Ассоциации “Узтукимачиликсаноат”.
Медицинские маски, средства для защиты ног, пирометры, такие лекарства как глюконат кальция, кальция хлорид, магния сульфат, натрия хлорид и новокаин были взяты из государственных резервов, а защитные очки, медицинские перчатки, респираторы и антисептики были предоставлены отечественными компаниями “Eco Breath”, “Birja Faol Savdo”, “Gold Grown Pharma”, “Maximum Dream”.
Прибытие гуманитарной помощи Узбекистана получило широкое освещение в пакистанских СМИ.
Новостное агентство «Diplomatic News Agency» и газета «Islamabad Post» в своих сообщениях особо подчеркнули, что прибывший в Исламабад 25-тонный гуманитарный груз предоставлен от имени Президента Узбекистана.
Издания рассказали, что груз предназначен для братского народа Пакистана и предоставляется как знак поддержки усилий правительства этой страны в его широкомасштабной борьбе с коронавирусом.
“Узбекистан всегда поддерживает Пакистан, и данная гуманитарная акция свидетельствует об искренней дружбе, доверии и уважении народов двух стран друг к другу. Между нашими странами активно развиваются политические контакты, оказывается всемерная поддержка бизнес-сообществам в целях развития  экономических связей”, - отмечается в пакистанских СМИ.