Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгашининг биринчи ташкилий йиғилиши
2020 йилнинг 12 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгашининг биринчи ташкилий йиғилиши бўлиб ўтди. Видеоконференция шаклида ўтказилган тадбирда Кенгаш аъзолари, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари раҳбарлари, илмий-тадқиқот муассасалари вакиллари иштирок этдилар.
Йиғилишни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси, Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгаши раиси Танзила Нарбаева олиб борди.
Таъкидланганидек, ҳозирги пайтда нуфузли халқаро тузилмалар томонидан 100 дан ортиқ халқаро рейтинг ва индекслар юритилади. Улар мамлакатлар ва компанияларнинг иқтисодий, ижтимоий, сиёсий, ҳуқуқий ва бошқа соҳалардаги тараққиётига баҳо бериш учун асос ҳисобланади.
Шу боисдан сўнгги тўрт йил мобайнида мамлакатимизда бу йўналишда изчил ислоҳотлар олиб борилмоқда. Бунинг натижаси ўлароқ республикамиз Мерос жамғармасининг “Иқтисодий эркинлик” индексида 52 поғонага, Жаҳон банкининг “Логистика самарадорлиги” индексида 19 поғонага, “Бизнес юритиш” индексида 18 поғонага кўтарилди.
Йиғилишда қайд этилганидек, давлатимиз раҳбарининг жорий йил 2 июнидаги   “Ўзбекистон Республикасининг Халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисида”ги Фармони билан илк бор мамлакатимизда Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгаши тузилди. Олий Мажлис Сенати Раиси  Кенгашнинг  мақсад ва вазифаларига алоҳида тўхталди. Таъкидланганидек, янги тузилма мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий тараққиёт даражасини тизимли таҳлил қилиб бориш билан шуғулланади. Шунингдек,  турли соҳаларда амалга оширилаётган туб ўзгаришларнинг Ўзбекистон Республикаси учун устувор бўлган халқаро рейтинг ва индексларда мамлакатнинг ўрнини яхшилаш мақсадларига хизмат қилишини таъминлайди. Мазкур йўналишдаги ишларнинг самарадорлигига тўсиқ бўлаётган муаммоларни бартараф этиш ҳам Кенгаш зиммасига юклатилган асосий вазифалардан бири эканлиги алоҳида қайд этилди.
Танзила Нарбаева, агар шу пайтгача барча вазирлик ва идоралар бу йўналишда бир-бири билан келишмаган ҳолда иш олиб борган бўлсалар, эндиликда уларнинг бу йўналишдаги фаолияти Кенгаш томонидан тўлиқ мувофиқлаштирилиб, назорат қилинишини таъкидлаб ўтди. Бу эса ушбу комплекс жараённинг муваффақиятли кечишини, мазкур йўналишда мавжуд барча имкониятлар ишга солинишини таъминлайди. Бунда барча вазирлик ва идоралар фаолияти мамлакатимизнинг халқаро рейтингларидан келиб чиқиб баҳоланишига урғу берилди.  Бу ўз навбатида давлат тузилмаларининг ушбу масаладаги масъулиятини сезиларли даражада ошириш имконини беради.
Шунингдек, Кенгаш назорати остида вазирлик ва идораларнинг қуйи бўғинларидан бошлаб, республика ва ҳудудий даражада, вилоятлар, туманлар зарур бўлган ҳолларда маҳаллалар кесимида иш ташкил этилади.
Бунда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларининг салоҳиятидан ҳам кенг фойдаланилади.    Кенгаш томонидан олиб борилаётган ишлар натижаларидан келиб чиқиб, қонунчиликни янада такомилаштириш, долзарб ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал қилиш бўйича тегишли таклиф ва тавсиялар ҳам ишлаб чиқилади.
Сенат Раиси томонидан таъкидланганидек,  мазкур йўналишдаги ислоҳотлар аввало халқимизнинг турмуш фаровонлигини оширишга қаратилган. “Буларнинг ҳаммаси аҳоли учун қилиняпти, таъбир жоиз бўлса, халқаро рейтинглар – бу аҳолининг розилиги кўрсаткичлари деб қабул қилиниши мумкин. Чунки мазкур йўналишда амалга ошириладиган ислоҳотлар Ўзбекистон халқи турмуш даражасининг юксалишига хизмат қилади”, дея таъкидлади Танзила Нарбаева.
Сенат Раиси, халқаро рейтингларни тузиш пайтида тегишли тузилмалар асосий манба сифатида аввало мамлакатдаги фуқаролик жамияти вакиллари фикрига таянишини, шу жиҳатдан республикамизнинг рейтинглардаги ўрни учун масъул вазирлик ва идоралар аввало нодавлат нотижорат ташкилотлари, оддий фуқаролар билан яқиндан иш олиб боришлари лозимлигини қайд этди.
Шу жиҳатдан йиғилишда ижтимоий-иқтисодий соҳага доир халқаро рейтинг ва индексларда Ўзбекистон Республикаси ўрнини яхшилаш бўйича кўриладиган зарур чоралар муҳокама марказида бўлди. Бунда вазирлик ва идораларда уларга бириктирилган индекслар билан ишлашга масъул ходимлар тайинланмаганлиги, бу борада зарур чора-тадбирлар режалари ва “йўл хариталари” ишлаб чиқилмаганлиги кескин танқид остига олинди. Ушбу йўналишда олиб борилаётган ишлар устидан қатъий назорат ўрнатилиши лозимлиги, ҳар бир вазирлик ва тегишли идораларда халқаро рейтингларга масъул бўлган бўлинмалар ташкил этиш зарурати уқтирилди. Халқаро рейтинлар тузиш учун талаб қилинадиган статистик маълумотларни йиғиш ва ишлаш механизмини йўлга қўйишга ҳам эътибор қаратилди.
Шунингдек, йиғилиш иштирокчилари мамлакатимизнинг халқаро рейтинглардаги ўрнини юксалтиришга тўсқинлик қилаётган коррупция, тадбиркорлик фаолиятига ҳалал бериш ҳоллари каби муаммоларни ҳал қилиш юзасидан ҳам фикр алмашдилар.

Первое организационное заседание Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами
12 июня 2020 года состоялось первое организационное заседание Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами. Участниками мероприятия, проведенного в форме видеоконференции, стали члены Совета, руководители Законодательной палаты Олий Мажлиса, органов государственной власти и управления, представители научно-исследовательских учреждений.
Вела заседание Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами Танзила Нарбаева.
Отмечалось, что в настоящее время авторитетными международными структурами ведется более 100 международных рейтингов и индексов. Они являются основанием для оценки уровня развития стран и компаний в экономической, социальной, политической, правовой сферах и других направлениях.
Именно поэтому в последние четыре года в данном направлении в стране проводятся последовательные реформы. Благодаря достигнутым результатам в «Индексе экономической свободы» Фонда наследия наша страна поднялась на 52 позиции, в «Индексе эффективности логистики» ― на 19 позиций, в «Индексе ведения бизнеса» Всемирного банка ― на 18 позиций.
В ходе заседания отмечалось, что Указом Президента «Об улучшении позиций  Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах, а также внедрении нового механизма системной работы с ними  в государственных органах и организациях» впервые в нашей стране создан Республиканский совет  по работе с международными рейтингами и индексами.
Председатель Сената Олий Мажлиса особо остановилась на целях и задачах совета.
Отмечалось, что новая структура ответственна за проведение системного анализа уровня социально-экономического и политико-правового развития страны, обеспечение учета коренных преобразований, осуществляемых в различных сферах, в целях улучшения позиций нашей страны в международных рейтингах и индексах, являющихся приоритетными для Республики Узбекистан, а также устранение проблем, препятствующих эффективности работы в данном направлении.
Танзила Нарбаева отметила, что до сегодняшнего дня все министерства и ведомства вели работу в данном направлении без взаимного согласования, впредь же их деятельность полностью будет координироваться и контролироваться Советом, что обеспечит успешное проведение данного комплексного процесса, использование всех имеющихся возможностей в этом направлении.  Подчеркивалось, что деятельность всех министерств и ведомств будет оцениваться, исходя из позиций страны в международных рейтингах. Это, в свою очередь, позволит значительно повысить ответственность государственных структур в данном вопросе.
Также под контролем Совета будет организована работа, начиная с нижних звеньев министерств и ведомств до республиканского и регионального уровней, в разрезе областей, районов, в необходимых случаях махаллей.
При этом будет широко использован и потенциал местных Кенгашей народных депутатов. Исходя из результатов работы, проводимой Советом, будут разработаны соответствующие предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию законодательства, решению актуальных социально-экономических проблем.
Председателем Сената отмечалось, что реформы, прежде всего, нацелены на повышение благосостояния народа. «Все это делается для народа.   Международные рейтинги могут восприниматься и как показатель удовлетворенности населения. Поскольку реформы, проводимые в данном направлении, способствуют повышению уровня жизни народа Узбекистана», – подчеркнула Танзила Нарбаева.
Председатель Сената отметила, что при составлении международных рейтингов в качестве основного источника соответствующие структуры прежде всего опираются на мнения представителей гражданского общества, поэтому ответственными за позиции страны в международных рейтингах министерствам и ведомствам необходимо напрямую работать с негосударственными некоммерческими организациями и гражданами.
С этой точки зрения в ходе мероприятия в центре обсуждения были мероприятия в социально-экономической сфере, которые необходимо осуществить для улучшения позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах. При этом резкой критике подверглось то, что не назначены ответственные работники министерств и ведомств по работе с закрепленными за ними индексами, не разработаны необходимые планы мероприятий и “дорожные карты” в этом направлении. Отмечалась необходимость установления строгого контроля за работой, осуществляемой в этом направлении, создания в каждом министерстве и ведомстве отделов, ответственных за международные рейтинги. Также акцентировано внимание на налаживание механизма сбора и работы со статистическими данными, необходимыми для составления международных рейтингов.
Кроме того, участники мероприятия обменялись мнениями относительно решения проблем, препятствующих повышению позиций нашей страны в международных рейтингах, недопущения случаев коррупции, препятствования предпринимательской деятельности.