Бригам Янг университети Халқаро ҳуқуқ ва диншунослик тадқиқотлари маркази директори Брет Шарфс “Декларациялар мулоқоти” халқаро форумида, жумладан, шундай деди:
- Ўзбекистон ўзининг ноёб маданий-тарихий, диний-фалсафий мероси ва сиёсий-ҳуқуқий тажрибаси билан инсон қадр-қимматини юксалтириш, диний бағрикенглик, маданиятлар, цивилизациялар ва халқларни ҳурмат қилиш ва тушуниш масалалари бўйича дунёда етакчи мамлакатга айлана олади ва шундай бўлиши ҳам керак.
Эслатиб ўтамиз, халқаро форум Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, АҚШ Глобал жалб қилиш институти, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Президент ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ҳамда Самарқанд ва Бухоро вилоятлари ҳокимиятлари томонидан ташкил этилган. Анжуманда Европа, Осиё, Яқин Шарқ, Африка мамлакатлари ва АҚШдан таниқли уламолар, диншунос, ҳуқуқшунослар, расмий вакиллар иштирок этмоқда.
Бухоро шаҳрида давом этаётган «Декларациялар мулоқоти» форумида маъруза қилган АҚШ Давлат департаменти собиқ катта маслаҳатчиси Нокс Темз анжуман мисолида мамлакатимизнинг дин ёки эътиқод эркинлиги соҳасидаги фаол сиёсатини алоҳида эътироф этди:

Участник проходящего в Узбекистане международного форума «Диалог деклараций», директор международного центра правовых и религиоведческих исследований Университета Бригама Янга (США) Брет Шарфс в интервью ИА «Дунё» рассказал о своих ожиданиях от участия в работе форума:
- Узбекистан с его уникальным культурно-историческим, религиозно-философским наследием и политико-правовым опытом может и должен стать мировым лидером в вопросах утверждения достоинства человека, религиозной толерантности, взаимоуважения и взаимопонимания культур, цивилизаций и народов.
Напомним, что международный форум проводится ИСМИ совместно с Институтом глобального вовлечения (США) при поддержке Комитета по делам религий при Кабинете Министров Узбекистана, Университета мировой экономики и дипломатии, Международной исламской академии, Академии государственного управления, хокимиятов Самаркандской и Бухарской областей. Форум собрал видных религиоведов, богословов, правоведов и официальных лица из стран Европы, Азии, Ближнего Востока, Африки и США.
Нокс Темз: «В этой сфере важно объединить усилия»
Выступая на продолжающемся форуме «Диалог деклараций» в Бухаре, бывший старший советник Государственного департамента США Нокс Темз высоко оценил активную политику страны в отношении свободы религии и убеждений:
23.05.2022Следующее
«Бухарская декларация» является логическим и практическим продолжением предыдущих деклараций
Об этом заявил исполнительный директор американской НПО «Сети религиозных и традиционных миротворцев» Мохаммед Эльсануси, выступая 19 мая на международном форуме «Диалог деклараций» в Бухаре.