Кристин ЛАГАРД: “Халқаро валюта жамғармаси Ўзбекистондаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлашга тайёр”
Халқаро валюта жамғармаси бошқарувчи директори Кристин Лагард давлатимиз раҳбари билан учрашувдан сўнг ЎзА мухбирига интервью берди.
– Президент Шавкат Мирзиёев билан суҳбатимиз мамлакатингизда амалга оширилаётган улкан ўзгаришлар, аҳолини иш билан таъминлаш борасидаги ташаббуслар, инвестиция жалб қилиш учун яратилган имкониятлар хусусида бўлди.
Қайд этиш жоиз, сўнгги йилларда Ўзбекистонда барча соҳаларда қатор ижобий ўзгаришлар, самарали ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Бу аввало одамлар учун муносиб турмуш шароити яратишга, тадбиркорлик фаолиятини рағбатлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларда намоён бўлмоқда. Шунинг баробарида ёш авлодга эътибор қаратилиб, таълим тизимида илғор тажрибалар жорий этилмоқда. Бу келажак учун киритилган муҳим инвестициядир.
Ўзбекистонда олиб борилаётган бу каби янгиланишлар бевосита Президент Шавкат Мирзиёев номи билан боғлиқ.
Ўзбекистон бугун ривожланишнинг янги босқичида одимламоқда. Иқтисодиёт либераллаштирилиб, Марказий Осиё минтақаси мамлакатлари билан яқин ҳамкорлик алоқалари тобора фаоллашиб бораётир. Шу билан бирга, жадал ўзгаришларни, хусусан, инвестицион муҳитни янада яхшилаш, солиқ ислоҳотлари, қишлоқ хўжалигини модернизациялаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни давом эттириш даркор.
Кўнгли очиқ, меҳнаткаш ва меҳмондўст халқингиз ҳам ушбу ўзгаришларга хайрихоҳ, эртанги кунига ишонч билан қарамоқда. Ана шундай орзу-интилишларни рўёбга чиқаришда Халқаро валюта жамғармаси Ўзбекистонни қўллаб-қувватлашга, амалий кўмак кўрсатишга тайёр.

Директор-распорядитель Международного валютного фонда Кристин Лагард после встречи с главой государства дала интервью корреспонденту УзА.
– Наша беседа с Президентом Шавкатом Мирзиёевым посвящалась происходящим в вашей стране огромным преобразованиям, инициативам по обеспечению населения работой, возможностям, созданным для привлечения инвестиций.
Следует отметить, что за последние годы в Узбекистане во всех сферах осуществляется ряд позитивных преобразований, эффективные реформы. Это прежде всего находит свое отражение в создании достойных условий для жизни людей, стимулировании предпринимательской деятельности. Наряду с этим особое внимание уделяется молодому поколению, в образовательную систему внедряется передовой опыт. Это - важные инвестиции в будущее.
Осуществляемые в Узбекистане подобные преобразования непосредственно связаны с именем Президента Шавката Мирзиёева.
Сегодня Узбекистан делает шаги к новому этапу своего развития. Все более активизируются либерализация экономики, тесное сотрудничество со странами Центральноазиатского региона. Вместе с тем следует продолжать ускоренные преобразования, в частности, расширять меры по дальнейшему улучшению инвестиционного климата, налоговым реформам, модернизации сельского хозяйства.
Ваш добродушный, трудолюбивый и гостеприимный народ живет созвучно этим преобразованиям, с уверенностью в завтрашнем дне. Международный валютный фонд готов оказать поддержку и практическое содействие Узбекистану в осуществлении чаяний и надежд народа.