Магда ПЕДАЧЕ: Таълим ва маданият Ўзбекистон – Италия ҳамкорлигининг муҳим йўналишидир
Тошкент шаҳрида “Ўзбекистон – Италия: ҳамкорликнинг янги уфқи” мавзусида бўлиб ўтган анжуман доирасида Осиё, Африка ва Ўрта ер денгизи институти (ISMAA) бошқаруви аъзоси, Италия – Ўзбекистон дўстлик ассоциацияси президенти ўринбосари, профессор Магда Педаче таълим ва маданият соҳаларини икки давлат ўртасидаги ҳамкорликнинг муҳим йўналиши сифатида санаб ўтди.
Мамлакатимизнинг мазкур соҳаларга замонавий инновацион ғояларни жорий этиш борасидаги саъй-ҳаракатини юқори баҳолар экан, италиялик эксперт айни йўналишларда қўшма лойиҳаларни илгари суриш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратди. Ўзбекистон олий таълим муассасаларида маданий мерос соҳасида лойиҳалар тақдим этиш режалаштирилганини таъкидлади. Бундан ташқари, Тошкент политехника университетида биология-тиббиёт муҳандислиги бўйича инновацион курс ташкил этиш масаласи ҳам кўриб чиқилаётганини айтди.
– Маданий-гуманитар шерикликни кучайтириш Марказий Осиёнинг барқарор ривожланишига хизмат қилиш баробарида Ўзбекистон – Италия алоқаларини мустаҳкамлашга ҳам ҳисса қўшишига ишончим комил, – деди у.
Эслатиб ўтамиз, Президент ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ва ISMAA ҳамкорлигида ташкил этилган анжуман икки мамлакат сиёсий-дипломатик ҳамда эксперт-таҳлил доиралари вакилларини бир жойга жамлади.
Италия томонидан 2011-2016 йилларда ушбу давлатнинг республикамиздаги элчиси бўлиб ишлаган Риккардо Манара, ISMAA президенти Маурицио Барнаба, ISMAA Бош котиби Винченцо Валенти, элчи ва ISMAA бошқаруви аъзоси Марко Карнелос, Ўзбекистон номидан эса Макроиқтисодий ва минтақавий тадқиқотлар институти, Марказий Осиё халқаро институти ва “Тараққиёт Стратегияси” маркази вакиллари ҳам иштирок этди.

Об этом заявила профессор, член правления Средиземноморского Института Азии и Африки (ISMAA ), заместитель президента Ассоциации дружбы Италия-Узбекистан Магда Педачи в рамках состоявшейся сегодня в Ташкенте конференции на тему «Узбекистан-Италия: новые горизонты сотрудничества».
Высоко оценивая усилия Узбекистана по внедрению современных инновационных идей в сферы образования и культуры, итальянский эксперт особо подчеркнула важность продвижения совместных проектов в этих направлениях.
Так, по её словам, сегодня в университетах Узбекистана планируется представить проекты в области культурного наследия. Кроме того, прорабатывается вопрос открытия курса по биомедицинской инженерии в Туринском политехническом университете в г. Ташкенте.
По убеждению Магды Педачи, наращивание сотрудничества в культурно-гуманитарной области, с одной стороны, будет способствовать устойчивому развитию Центральной Азии, с другой, придаст еще больший импульс укреплению узбекско-итальянских связей.
Напомним, что конференция, организованная ИСМИ совместно с ISMAA, собрала представителей политико-дипломатических и экспертно-аналитических кругов Узбекистана и Италии, собрала представителей политико-дипломатических и экспертно-аналитических кругов Узбекистана и Италии.
Так, итальянская сторона была представлена послом Италии в Узбекистане в период 2011-2016 гг. Риккардо Манарой, президентом ISMAA Маурицио Барнабой, генеральным секретарем ISMAA Винченцо Валенти, послом и членом правления ISMAA Марко Карнелосом, членом правления ISMAA и заместителем президента Ассоциации дружбы Италия-Узбекистан Магдой Педаче.
От узбекской стороны присутствовали эксперты Института стратегических и межрегиональных исследований, Института макроэкономических и региональных исследований, Международного Института Центральной Азии, а также Центра «Стратегия развития».
Об этом в ходе конференции «Узбекистан - Италия: новые горизонты сотрудничества» заявил Генеральный секретарь Средиземноморского института Азии и Африки (ISMAA) Винченцо Валенти.