Мутахассис ўзаро савдони янада кенгайтириш лозимлигига урғу бераркан, жумладан, "Саммитда Ўзбекистон етакчиси ШҲТ доирасида янги иқтисодий мулоқотни йўлга қўйиш асосида саноат ва технология ҳамкорлиги бўйича умумий макон шакллантиришни таклиф қилди”, – деди.
Мазкур механизм савдо ва божхона тўсиқларини бартараф этиш, барқарор таъминот занжирини шакллантириш, маҳаллийлаштириш ва импорт ўрнини босиш бўйича қўшма дастурлар илгари суришни таъминлаши таъкидланди.
СМТИ директори фикрича, транспорт-логистика инфратузилмасини янада ривожлантириш ҳам муҳим аҳамиятга эга.
“Биз бу йил Ўзбекистонда – ШҲТнинг биринчи транспорт форуми ўтказиладиган майдонда транспорт йўлакларини ривожлантириш билан боғлиқ барча долзарб масалаларни муҳокама қилиш ниятидамиз”, – деди у.
Э.Ариповнинг сўзларига кўра, ҳозирги мураккаб геосиёсий шароитда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш энг долзарб масалалардан бири. ШҲТ давлатлари салоҳияти ички бозорни ғалла, чорва ва мева-сабзавот маҳсулотлари, асосий озиқ-овқат турлари билан барқарор равишда таъминлаш имконини беради.
Шу нуқтаи назардан, СМТИ директори Ўзбекистон томонидан меъёрий-ҳуқуқий базани мослаштириш, қўшма тадқиқотлар ўтказиш ва соҳага инновацияни жорий этиш бўйича аниқ чора-тадбирлар назарда тутилган “Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашнинг умумий тамойиллари ва ёндашувлари” ҳужжатини ишлаб чиқиш таклиф этилганини таъкидлади.
“Мана шундай ҳаётий масалаларни кенг муҳокама қилиш мақсадида жорий йил Тошкент шаҳрида озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича халқаро конференция ўтказилади ва биз барчани ушбу муҳим анжуманда фаол иштирок этишга чақирамиз, – деди Элдор Арипов.
Тожикистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар маркази томонидан ташкил этилган тадбирда ШҲТга аъзо давлатлар тадқиқот марказлари раҳбарлари ва экспертлари, кузатувчи ва мулоқот бўйича ҳамкор давлатлар таҳлилий институтлари вакиллари, шунингдек, ШҲТ Котибияти ва МАТТ ижроия қўмитаси раҳбарияти – жами 12 давлатдан 60 га яқин мутахассис қатнашди.
Форум сўнгида ушбу анжуман раислиги эстафетаси Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институтига ўтди. Демак, ХIХ йиғилиш 2024 йил мамлакатимизда ўтади.

По словам эксперта, особое внимание необходимо уделить дальнейшему расширению взаимной торговли. «На саммите в Самарканде Президентом Узбекистана было предложено приступить к формированию общего пространства промышленно-технологического сотрудничества на основе запуска Нового экономического диалога ШОС», - подчеркнул директор ИСМИ.
Было отмечено, что данный механизм позволит устранить торговые и таможенные барьеры, сформировать стабильные цепочки поставок, обеспечив продвижение совместных программ локализации и импортозамещения.
По мнению Элдора Арипова, непреложное значение представляет также дальнейшее развитие транспортно-логистической инфраструктуры.
«Все актуальные вопросы, связанные с развитием транспортных коридоров, планируем обсудить на площадке первого Транспортного форума ШОС уже в текущем году в Узбекистане», - заявил представитель ИСМИ.
По убеждению Элдора Арипова, в нынешних непростых геополитических условиях, крайне востребовано также обеспечение продовольственной безопасности.
Со слов эксперта, потенциал стран ШОС позволяет стабильно обеспечивать внутренние рынки зерновыми культурами, животноводческой и плодоовощной продукцией, основными видами продовольствия.
В данном контексте директор ИСМИ указал, что Узбекистаном было предложено разработать «Общие принципы и подходы к обеспечению продовольственной безопасности» - документ, в котором будут предусмотрены конкретные меры по сближению нормативной базы, проведению совместных исследований и внедрению инноваций в данной сфере.
«В целях широкого обсуждения этих жизненно важных вопросов в текущем году в Ташкенте пройдет Международная конференция по продовольственной безопасности, в которой мы также призываем всех принять активное участие», - заключил Элдор Арипов.