СМТИда "Ўзбекистон ва Хитой: «Бир макон, бир йўл» ташаббуси доирасидаги ҳамкорлик истиқболлари" мавзусида давра суҳбати ташкил этилди. Хитойнинг Гансу вилояти Ижтимоий фанлар академияси билан ҳамкорликда ташкил этилган бу тадбирда, Иқтисодий тадқиқотлар маркази, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Халқ дипломатияси маркази ва Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети вакиллари иштирок этди.
Давра суҳбати давомиса Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Тадбирда хитойлик мутахассислар таъкидлашича, Хитойда Ўзбекистондаги кенг кўламли ислоҳотларга ва ўзгаришларга қизиқиш тобора ўсиб бормоқда. Уларнинг баҳоларига кўра, Ўзбекистонда фуқароларнинг турмуш фаровонлигини ошириш, мамлакатнинг халқаро обрўсини ва сармоявий жозибадорлигини яхшилаш учун ишончли пойдевор яратиляпти.
Шу нуқтаи назардан, ХХР делегациясининг раҳбари, Ижтимоий фанлар академиясининг вице-президенти Ма Тинсу Тошкентнинг очиқ савдо-иқтисодий сиёсатини юқори баҳолаб, ушбу йўналишдаги қадамлар Ўзбекистоннинг сармоя киритиш учун истиқболли майдонга айланишини таъкидлади.
Шу билан бирга, иштирокчиларнинг фикрига кўра, юқори даражадаги стратегик Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлиги икки томонлама алоқаларни янада кенгайтириш учун янги улкан мақсад ва вазифаларни излашга туртки беради. Муҳим транспорт ва инфратузилма лойиҳаларини фаол равишда илгари суриш, минтақалараро савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар алоқаларни кучайтиришга интилиш давлатлараро алоқаларни тўлиқ тушунишидан далолат беради.
Музокараларда «Бир макон, бир йўл» ташаббуси доирасидаги ҳамкорлик истиқболлари ҳам муҳокама қилинди. Таъкидланганидек, бу ташаббус бошлангандан кейинги 6 йил ичида унинг халқаро майдондаги обрўси сезиларли даражада ўсди. Хусусан, ҳозирги пайтда «Бир макон, бир йўл»ни амалга оширишда 150 дан ортиқ мамлакатлар иштирок этади. Лойиҳа 200 мамлакатдаги 600 дан ортиқ портларни ўз ичига қамраб олган. Шу билан бирга, хитойлик экспертлар Ўзбекистоннинг лойиҳани барча иштирокчилари учун қизиқиш уйғотадиган аниқ таклиф ва ташаббусларни илгари суриш орқали қўшаётган ҳиссасини алоҳида таъкидладилар.
Тадбир якунида томонлар Ўзбекистон ва Хитой икки томонлама илмий ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар. Бу томонларга янги таклифларни ишлаб чиқиш ва улар ўртасидаги ҳар томонлама алоқаларни чуқурлаштиришга ёрдам беради.

В ИСМИ состоялся круглый стол на тему «Узбекистан и Китай: перспективы сотрудничества в рамках инициативы Пояса и пути». В мероприятии, организованном совместно с Академией общественных наук провинции Ганьсу (КНР), приняли участие представители Центра экономических исследований, Центра народной дипломатии ШОС и Университета мировой экономики и дипломатии.
В ходе круглого стола обсуждены нынешнее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Китаем.
На мероприятии китайские эксперты отметили, что в КНР устойчиво растёт интерес к масштабным реформам и преобразованиям в Узбекистане. По их оценкам, закладывается надёжный фундамент для роста благополучия граждан, улучшения международного имиджа и инвестиционной привлекательности страны.
В данном контексте глава делегации КНР, вице-президент Академии общественных наук Ма Тинсюй высоко оценил проведение Ташкентом открытой торгово-экономической политики, подчеркивая, что шаги в этом направлении делают Узбекистан перспективным направлением для инвестиций.
В то же время, по мнению участников, высокий уровень стратегического узбекско-китайского партнёрства стимулирует к поиску новых амбициозных целей и задач по дальнейшему расширению двустороннего взаимодействия. Активное продвижение созидательных транспортных и инфраструктурных проектов, стремление к укреплению региональных и транс-региональных торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей наглядно иллюстрирует полное взаимопонимание к вопросам межгосударственных коммуникаций.
В ходе обсуждений также акцентировано внимание на перспективах сотрудничества в рамках инициативы «Один пояс, один путь» (ОПОП). Как было отмечено, за прошедшие 6 лет с момента запуска инициативы ОПОП её имидж на международной арене значительно вырос. В частности, на данный момент более 150 стран подключились в той или иной мере к реализации проектов в рамках ОПОП. Проект охватывает более 600 портов в 200 странах мира. При этом китайские партнёры особо подчеркнули весомый вклад Узбекистана в реализацию проекта посредством продвижения конкретных предложений и инициатив в сферах, представляющих интерес для всех участников ОПОП.
По итогам мероприятия стороны договорились продолжить двустороннее научное сотрудничество с целью выработки новых предложений по углублению всесторонних связей между Узбекистаном и Китаем, в том числе на региональном уровне.