Жорий йилнинг 17 май куни Институт директор ўринбосари Ш.Нуруллаева, бўлим бошлиғи А.Юсупов ва бош илмий ходим А.Аюбжонов Тошкент шаҳрида ташкил қилинган “Ўзбекистон Республикасида олиб борилаётган ислоҳотлар учун халқаро рейтинг ва индексларнинг роли” мавзусидаги халқаро форумда иштирок этдилар.
Мазкур тадбирни ўтказишдан мақсад Ўзбекистоннинг халқаро рейтинг ва индекслардаги кўрсаткичларини яхшилаш орқали мамлакатнинг ташқи имижини мустаҳкамлаш, шунингдек давлат органлари ва жамоатчиликни бу каби индекслар ёрдамида ислоҳотлар муҳимлиги ҳақида хабардор қилиш масалаларини муҳокама қилишдан иборат бўлди.
Анжуманда вазирлик ва идоралар, молия ташкилотлари, тижорат корхоналари ва ННТ, шунингдек халқаро молия институт, инвестицион банклар ва рейтинг агентликлари ҳамда мамлакатимизда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
Тадбирда экспертлар мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий, ижтимоий ва институционал ислоҳотларни чуқурлаштиришда халқаро рейтинг ва индекслар муҳим роль ўйнашини таъкидладилар. Қайд этилдики, Ўзбекистон илк марта «BB-» барқарор кўрсаткичли суверен кредит рейтингига эга бўлди, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (ИҲТТ) кредит рисклар таснифлаш тизимида 6-гуруҳдан 5-кўтарилди. Анжуман иштирокчилари ўз маърузаларида ҳукумат ва хусусий секторнинг ушбу йўналишдаги муҳим стратегик вазифалари ва агентликнинг ушбу жараённи мувофиқлаштиришда роли ҳақида сўз юритдилар.
Халқаро форумда СМТИ вакили А.Юсупов “Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар доирасида давлат бошқаруви тизими самарадорлигини таъминлаш” мавзусида маъруза қилди. Бунда давлат бошқаруви самарадорлигини таъминлаш назарий-методологик асосларга эга бўлиши лозимлиги таъкидланди.
Бунинг учун давлат бошқаруви тизимида аввало замонавий ахборот коммуникация технологияларини кенг жорий қилиш, очиқлик ва шаффофликни таъминлаш талаб этилади.
МТИда Хитой Халқ Республикаси Ташқи ишлар Вазирлиги ва Пекин университетиниг Халқаро ва стратегик тадқиқотлар институти (ХСТИ) вакилларидан иборат делегация билан учрашув бўлиб ўтди.

17 мая т.г. заместитель директора Института Ш.Нуруллаева, руководитель отдела А.Юсупов и главный научный сотрудник А.Аюбджанов приняли участие в первом Международном форуме «Роль международных рейтингов и индексов для реформ в Республике Узбекистан», организованном в г.Ташкенте.
Целью данного мероприятия явилось обсуждение вопросов улучшения имиджа Узбекистана на международной арене, активизации глобального сотрудничества для улучшения отечественных показателей в общепризнанных рейтингах, информирования государственных органов и общественности о важности реформ с помощью таких индексов.
В форуме участвовали представители международных финансовых институтов, инвестиционных банков и рейтинговых агентств, министерств и ведомств, финансовых учреждений, коммерческих предприятий и ННО страны, а также дипломатического корпуса, аккредитованного в Узбекистане.
В ходе мероприятия экспертами было отмечено, что международные рейтинги и индексы играют важную роль в углублении экономических, социальных и институциональных реформ, проводимых в стране.
В частности, Узбекистан впервые получил суверенный кредитный рейтинг «BB-» со стабильным прогнозом, поднялся из 6-й в 5-ю группу по системе классификации кредитных рисков Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР). Выступившие также рассказали о ключевых стратегических задачах правительства и частного сектора в этом направлении и роли агентства в координации процесса.
Представитель ИСМИ А.Юсупов выступил с докладом на тему: «Обеспечение эффективности системы государственного управления в рамках реализуемых реформ в Узбекистане». Он отметил, что обеспечение эффективности государственного управления требует, прежде всего, теоретико-методологических основ.
Подчернуто, что в системе государственного управления прежде всего необходимо активное применение современных информационно-коммуникационных технологий, а также обеспечения открытости и прозрачности.
Накануне в ИСМИ состоялась встреча с делегацией Института международных и стратегических исследований (ИМСИ) Пекинского Университета и МИД КНР.