СМТИда Германия ҳарбий делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
СМТИга Германиянинг Федерал Мудофаа Вазирлигининг хавфсизлик ва мудофаа сиёсати бошқармаси бошлиғи бригада генерали Волфганг Ол бошчилигидаги ҳарбий делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида томонлар Марказий Осиёда минтақавий ҳамкорликнинг ривожланишининг ижобий динамикаси, Афғонистондаги вазият, Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги икки томонлама ҳарбий ва ҳарбий-техникавий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашдилар.
Меҳмонларга Ўзбекистоннинг қўшни мамлакатлар билан ўзаро манфаатли ва яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш, минтақада икки томонлама ва кўп томонлама алоқаларни ривожлантириш бўйича эришилган натижалар ҳамда Марказий Осиёда барқарорликни таъминлаш бўйича кейинги қадамлар ҳақида маълумот берилди.
Бундесервер вакиллари Ўзбекистоннинг қўшни Афғонистонни ижтимоий-иқтисодий тиклаш жараёнини қўллаб-қувватлаш борасидаги ҳаракатларини олқишладилар. Томонлар Афғонистон халқини қўллаб-қувватлашга қаратилган қўшма савдо-сотиқ, сармоявий ва гуманитар лойиҳаларни амалга оширишда Ўзбекистон-Германия ҳамкорлигини ривожлантирилишининг салоҳияти ҳақида фикр билдирдилар.

В ИСМИ состоялась встреча с военной делегацией во главе с бригадным генералом Вольфгангом Олем, начальником управления безопасности и оборонной политики Федерального Министерства обороны Германии.
В ходе беседы стороны обсудили позитивную динамику развития регионального сотрудничества в Центральной Азии, ситуацию в Афганистане и перспективы развития двустороннего военного и военно-технического сотрудничества между Узбекистаном и Германией.
Гостям была представлена информация о происходящих процессах укрепления взаимовыгодных и добрососедских отношений Узбекистана с соседними странами, достигнутых результатах укрепления двусторонних и многосторонних связей в регионе, а также дальнейших шагах в области поддержания стабильности в Центральной Азии.
Представители Бундесвера приветствовали усилия Узбекистана направленное на содействие процесса социально-экономического восстановления соседнего Афганистана. Стороны выразили мнение о значительном потенциале налаживания узбекско-германского сотрудничества в реализации совместных торговых, инвестиционных и гуманитарных проектов, направленных на поддержку афганского народа.