СМТИда Озарбайжон дипломати билан учрашув бўлиб ўтди
СМТИда Озарбайжон Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонасининг биринчи котиби Ариф Нодир ўгли Аббосов билан учрашув бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон-Озарбайжон сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий алоқаларни кенгайтиришнинг бугунги холати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Томонлар Ўзбекистон ва Озарбайжоннинг иқтисодий тараққиёти динамикаси, Марказий Осиё ва Кавказ орқали Евроосиёнинг турли ҳудудларини боғлаш бўйича кенг кўламли транспорт ва логистика лойиҳаларини амалга ошириш, икки томонлама ҳамкорлик учун тубдан янги имкониятлар яратаётганини таъкидлашди.
Бундан ташқари, икки давлат қурилиши ва қонун устуворлигини таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратишмоқда. Шу муносабат билан ҳамкорлик ва тажриба алмашишга оид тадбирлар, ислоҳотларнинг самарадорлигини оширишга хизмат қилади. Экспертлар даражасида мулоқотни кучайтириш бизга ўзаро манфаатли икки томонлама алоқаларни босқичма-босқич ошириш имконини беради.
Учрашув якунида томонлар икки мамлакатнинг эксперт-таҳлил ва илмий-академик доиралари ўртасидаги алоқаларни чуқурлаштиришга, биргаликда изланишлар олиб бориш ва ўзаро манфаатли тадбирларни ўтказишга қизиқиш билдиришди.

В ИСМИ состоялась встреча с первым секретарём Посольства Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан Арифом Надыр оглы Аббасовым.
В ходе беседы обсуждены текущее состояние и перспективы расширения узбекско-азербайджанских политических, торгово-экономических и культурных отношений.
Стороны констатировали, что динамичное экономическое развитие Узбекистана и Азербайджана, а также реализация масштабных транспортно-логистических проектов по соединению различных регионов Евразии через территорию Центральной Азии и Кавказа создают принципиально новые возможности для двустороннего взаимодействия.
Кроме того, две страны уделяют пристальное внимание вопросам государственного строительства, развития правовой системы и обеспечения верховенства закона. В данном контексте сотрудничество и обмен опытом послужат повышению эффективности принимаемых мер и реформ. Усиление диалога на экспертном уровне позволит поступательно наращивать взаимовыгодные двусторонние связи.
В завершении встречи сторонами была выражена заинтересованность в углублении отношений между экспертно-аналитическими и научно-академическими кругами двух стран, проведении совместных исследований и мероприятий, представляющих взаимный интерес.