Афғонистон бўйича халқаро анжуман
Жорий йилнинг 21 июль куни Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш ва Афғонистон Ислом республикасида ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига бағишланган халқаро онлайн-конференция бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ва Германиянинг Конрад Аденауэр номидаги жамғарманинг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда ГФР, Покистон, Афғонистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистондаги таҳлилий ва тадқиқот марказлари раҳбарлари ва етакчи экспертлари иштирок этди.
Конференцияда Афғонистон Ислом Республикасидаги низони тинч йўл билан тартибга солиш ва Афғонистон иқтисодиётини тиклашда Марказий Осиё мамлакатларининг роли масалалари муҳокама қилинди.
photo_2020-07-24_18-46-41.jpgЎзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директорининг биринчи ўринбосари Акрамжон Неъматов тадбирни очиб берар экан, сўнгги пайтларда Афғонистон ва унинг атрофидаги низони ҳал этиш учун ижобий шароитлар шаклланаётгани ва бу Афғонистонда узоқ муддатли тинчликка эришишда мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилишини алоҳида қайд этди.
Биринчидан, Афғонистон муаммоларини ҳал этиш тамойиллари ва ёндашувлари бўйича минтақавий ва жаҳон кучлари ўртасидаги консенсус сезиларли даражада кучайди, бу ўз навбатида ушбу мамлакатда тинчлик жараёнини сифат жиҳатдан янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилади. Бу, шунингдек, 2018 йил март ойида Афғонистон бўйича халқаро конференция якунида қабул қилинган ҳамда илк маротаба Афғонистон ҳукумати ва «Толибонлар» Ҳаракати ўртасида тўғридан тўғри музокараларни бошлаш зарурати тўғрисидаги глобал ва минтақавий даражада бирлашган позицияни мустаҳкамлаган Тошкент декларацияси қоидаларининг ҳаётга изчил тадбиқ этилиши натижасидир.
Иккинчидан, тарихий ҳужжатлар - АҚШ ва «Толибонлар» Ҳаракати ўртасида тинчлик келишуви ҳамда Афғонистон сиёсий етакчиларининг инклюзив ҳукумат ва Олий Миллий ярашув кенгашини ташкил этиш тўғрисидаги битим имзоланди. Бу Афғонистон инқирозини тезроқ ҳал этиш борасидаги муҳим қадамлардан биридир. Айни дамда барқарор ва узоқ муддатли тинчликка эришиш энг аввало, Афғонистон ичидаги барча сиёсий кучларнинг тинчлик жараёнига жалб қилинишига боғлиқ. Фақат инклюзив сиёсий жараённи таъминлаш орқалигина мамлакатда умуммиллий ярашувга эришиш мумкин.
Учинчидан, Марказий Осиё мамлакатлари раҳбарларининг яхши қўшничилик ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик тамойилларига асосланган ҳолда, очиқ ва изчил юритаётган ташқи сиёсати туфайли минтақада мутлақо янги сиёсий муҳит шаклланмоқда. Марказий Осиё мамлакатларининг юксак даражада бирлашуви минтақадаги долзарб муаммоларни биргаликда ҳал қилиш учун зарур шароитлар яратмоқда, Евроосиё маконида барқарор тараққиёт ва хавфсизлик масалаларини самарали тарзда илгари суришга ижобий таъсир кўрсатмоқда.
Акрамжон Неъматовнинг қайд этишича, бугунги кунда МО мамлакатларида Афғонистондаги вазиятни тартибга солиш бўйича ягона консенсусга эришилган. МО мамлакатлари раҳбарларининг сиёсий иродаси ва Афғонистонда барқарор ва узоқ муддатли тинчликка эришишга кўмаклашиш бўйича қатъий истаги ўтган йили Тошкентда бўлиб ўтган МО мамлакатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувида қабул қилинган МО давлатлари раҳбарларининг Қўшма баёнотида ўз ифодасини топди. Ушбу муҳим ҳужжатда минтақа мамлакатлари Афғонистондаги низони сиёсий тартибга солиш тамойиллари – зўравонликдан воз кечиш, ўқ отишни тўхтатиш, музокаралар ва муросага тайёр бўлиш тарафдори эканликлари қайд этилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори биринчи ўринбосарининг сўзларига кўра, минтақада барқарор ривожланиш истиқболлари қўшни Афғонистонда тинчликка эришиш билан бевосита боғлиқлигини инобатга олганда, МО давлатлари қўшни мамлакатни минтақавий савдо-иқтисодий ва инфратузилма лойиҳаларига жалб қилиш бўйича ҳар томонлама ҳаракат қилмоқда. Унинг қайд этишича, Афғонистонни қўшни мамлакатлар билан савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация ва маданий-гуманитар алоқаларига интеграциялаш Афғонистондаги вазиятни нормаллаштиришга катта ҳисса қўшади, Евроосиё континетидаги барча давлатлар учун янги имкониятлар эшигини очади.
photo_2020-07-24_18-46-45.jpgГерманиянинг Конрад Аденауэр номидаги жамғармасининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси минтақавий вакили Ронни Хайне Афғонистондаги вазиятни тартибга солишда минтақавий даражадаги ўзаро келишув ва консенсусга эришиш муҳим роль ўйнашини қайд этди. Шу боис, германиялик эксперт Ўзбекистоннинг юритаётган минтақавий сиёсати туфайли МО мамлакатлари ўртасидаги муносабатлар, жумладан Афғонистон йўналиши бўйича муносабатларнинг фаоллашуви кузатилаётганини қайд этди.
photo_2020-07-24_18-46-52.jpgҚирғизистон Стратегик тадқиқотлар Миллий институти директор ўринбосари Айдай Темикееванинг фикрича, пандемиянинг салбий оқибатлари шароитида Афғонистонда тинчликка эришиш бўйича халқаро ҳамжамият саъй-ҳаракатларини бирлаштириш муҳим аҳамиятга эга, чунки муаммони ҳал этиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар барқарорлиги ва самарадорлиги кўп жиҳатдан Афғонистондаги ижтимоий-иқтисодий вазиятга боғлиқ. Қирғизистонлик экспертнинг қайд этишича, бу шароитда Ўзбекистоннинг иқтисодий ва инфратузилма лойиҳаларини ҳамкорликда – амалга ошириш тўғрисидаги ташаббуслари ва таклифлари жуда муҳим.
photo_2020-07-24_18-46-57.jpg
Илгари Афғонистон тоғ-кон ва нефть саноати вазири лавозимида ишлаган, ҳозирда «Тинчлик ва демократия йўлида тенглик» ноҳукумат ташкилоти директори Наргис Неханнинг қайд этишича, Ўзбекистон томонидан қабул қилинаётган сиёсий ва иқтисодий чора-тадбирлар Қобулда тўла қўллаб-қувватланмоқда. Афғонистонлик экспертнинг сўзларига кўра, Ўзбекистоннинг МО да ўзаро манфаатли ва дўстона муносабатларни чуқурлаштиришга йўналтирилган минтақавий сиёсати Афғонистон ва минтақа мамлакатлари ўртасида кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш учун янги имкониятлар эшигини очди. Эксперт, Афғонистоннинг МО мамлакатлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорлигини ривожлантиришдан манфаатдорлигини маълум қилган ҳолда, минтақа давлатлари томонидан Афғонистонда ижтимоий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда ягона ёндашувни ишлаб чиқиш муҳимлигини таъкидлади. Бу қўшни мамлакат учун иқтисодий ривожланиш дастурларининг самарадорлигини сезиларли даражада оширади.
photo_2020-07-24_18-47-02.jpgПокистон Сиёсат ва халқаро муносабатлар Университети профессори Зафар Джаспалнинг қайд этишича, АҚШ ва «Толибонлар» ҳаракати ўртасида имзоланган тинчлик битими кенг қамровли тинчликка эришишда муҳим омил ҳисобланади. Экспертнинг сўзларига кўра, жанговар ҳаракатларни тўхтатиш учун нафақат қарама-қарши томонлар ўртасида келишувга эришиш, балки иш ўринларини ташкил этиш, мамлакатнинг иқтисодий тараққиётини таъминлаш зарур. Шу нуқтаи назардан, покистонлик экспертнинг фикрича, МО мамлакатлари билан ҳамкорликни фаоллаштириш Афғонистонда барқарор ривожланишни таъминлашда ажойиб имконият ҳисобланади.
photo_2020-07-24_18-47-07.jpg
Конрад Аденауэр номидаги жамғарманинг Афғонистондаги ваколатхонаси раҳбари Эллинор Зейнонинг қайд этишича, Берлин Тошкентнинг Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштиришга кўмаклашишга қаратилган минтақавий сиёсатини қўллаб-қувватлайди. Германиялик экспертнинг сўзларига кўра, Ўзбекистон томонидан Афғонистонда транспорт, энергетика ва таълим соҳаларида амалга оширилаётган лойиҳалар ГФР да катта қизиқиш уйғотмоқда.
photo_2020-07-24_18-47-10.jpgҚозоғистон Республикаси Президент ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар институтининг бош илмий ходими Мурат Лаумулиннинг сўзларига кўра, Афғонистондаги вазиятни тубдан ўзгартирадиган ҳар қандай сценарий минтақадаги кучлар мувозанатини қайта тиклаш учун кучли жараёнларнинг катализатори бўлиб хизмат қилади. Шу нуқтаи назардан Афғонистон муаммоси МО хавфсизлиги учун муҳим ҳисобланади. Қозоғистонлик экспертнинг фикрича, Афғонистондаги нисбий барқарорликка фақат Афғонистонда кураш олиб бораётган барча томонлар иштирокида мамлакатни сиёсий тартибга солиш орқалигина эришиш мумкин.
photo_2020-07-24_18-47-14.jpgТожикистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар марказининг бошқарма раҳбари Хуршед Додихудоев Афғонистонни МОдаги қўшни давлатлар билан иқтисодий интеграцияси муаммосини кўриб чиқар экан, бу йўналишда ҳали амалга оширилмаган катта салоҳият борлигига эътиборни қаратди. Унинг сўзларига кўра, минтақадаги мамлакатларда, энг аввало чегарадош Ўзбекистон, Тожикистон, Туркманистонда мавжуд бўлган ресурслар Афғонистондаги кўплаб иқтисодий муаммоларни ҳал этишга ёрдам бериши мумкин.
photo_2020-07-24_18-47-20.jpgЎзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти марказ раҳбари Бахтиёр Мустафоевнинг сўзларига кўра, Афғонистонни сиёсий тартибга солиш билан бирга МО давлатлари билан савдо алоқаларини ривожлантириш ҳам, Афғонистон Ислом Республикасидаги вазиятни барқарорлаштиришда муҳим омил ҳисобланади. Экспертнинг қайд этишича, Ўзбекистон Республикаси ўзининг Афғонистон сиёсатида иқтисодий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишни устувор йўналишлардан деб белгилади.
Экспертнинг фикрича, «Мозори-Шариф – Қобул – Пешавор» темир йўли ҳамда «Сурхон – Пули-Хумри» электр узатиш линиясининг қурилиш лойиҳаларининг амалга оширилиши Афғонистон иқтисодиётини тиклаш ва ривожлантиришга катта ҳисса қўшиши мумкин. Юқоридаги лойиҳаларнинг амалга оширилишидан Афғонистон билан қўшни бўлган деярли барча давлатлар иқтисодий фойда олади. «Мозори-Шариф – Қобул – Пешавор» темир йўлининг ишга тушиши самарасида, МО давлатлари Покистоннинг Гвадар портига; Покистон – МО ва МДҲ мамлакатларига чиқиш имконига эга бўлади; Хитой Европа ва Яқин Шарқ мамлакатлари билан транспорт ҳаракатланиш узунлигини қисқартириш имконига эга бўлади. Келгусида Ҳиндистон ҳам бу лойиҳага қўшилиши мумкин.
Ўз навбатида, «Сурхон – Пули-Хумри» электр узатиш линияси Қобулни МОдаги ягона энергетика тизимига улаш имконини беради, бу минтақа мамлакатлари, энг аввало Тожикистон ва Қирғизистонга электр энергияни CASA-1000 лойиҳаси доирасида Афғонистон, Покистон ва Ҳиндистонга етказиш имкониятини тақдим этади.
Б.Мустафоевнинг қайд этишича, энг муҳими, иқтисодий ривожланиш бўйича трансминтақавий дастурлар Марказий ва Жанубий Осиёда ўзаро боғлиқлик ва барқарор ривожланишни кучайтиришда муҳим омил бўлади.
Онлайн конференция якунлари ижтимоий-иқтисодий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш бўйича халқаро ҳамжамият саъй-ҳаракатларини бирлаштириш Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни ўрнатилишига хизмат қилишини яна бир бор намоён этди.

21 июля т.г. состоялась международная онлайн-конференция по вопросам стабилизации ситуации в Афганистане и реализации социально-экономических проектов в ИРА.
В мероприятии, организованном Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с германским представительством фонда им. Конрада Аденауэра в ЦА, приняли участие руководители и ведущие эксперты аналитических и исследовательских центров ФРГ, Пакистана, Афганистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана.
В ходе конференции были обсуждены вопросы мирного урегулирования конфликта в ИРА и роли стран Центральной Азии в восстановлении экономики Афганистана.
Открывая мероприятие, первый заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Акрамжон Неъматов особо отметил, что в последнее время в Афганистане и вокруг него формируются благоприятные условия для разрешения конфликта, которые выступают прочной основой для достижения долгосрочного мира в Афганистане.
Во-первых, значительно укрепился консенсус между региональными и мировыми державами относительно принципов и подходов по решению афганской проблемы, что, в свою очередь, способствовало выводу на качественно новый этап и переходу в практическую плоскость мирного процесса в этой стране. Это также стало результатом последовательного воплощения в жизнь положений Ташкентской декларации, принятой по итогам международной конференции по Афганистану в марте 2018 года в г.Ташкенте и впервые закрепившей консолидированную позицию на глобальном и региональном уровнях о необходимости скорейшего начала прямых переговоров между правительством Афганистана и Движением «Талибан».
Во-вторых, подписаны исторические документы – мирное соглашение между США и Движением «Талибан», а также договор между политическими лидерами Афганистана о создании инклюзивного правительства и Высшего Совета национального примирения, что является важным шагом на пути скорейшего решения афганского кризиса. При этом дальнейшее достижение устойчивого и долгосрочного мира будет зависеть, прежде всего, от подключения к мирному процессу всех внутриафганских политических сил. Только обеспечение инклюзивного политического процесса может гарантировать достижение общенационального согласия в стране.
В-третьих, благодаря открытому и последовательному внешнеполитическому курсу лидеров стран Центральной Азии, основанному на принципах добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества, в регионе формируется совершенно новая политическая атмосфера взаимного доверия. Достигнутый высокий уровень консолидации стран Центральной Азии создает необходимые условия для совместного решения актуальных региональных проблем, благоприятно влияет на эффективное продвижение вопросов устойчивого развития и безопасности в обширном Евроазиатском пространстве.
Как отметил Акрамжон Неъматов, на сегодняшний день в странах Центральной Азии сформировался единый консенсус по урегулированию ситуации в Афганистане. Политическая воля и решительный настрой центральноазиатских лидеров содействовать достижению устойчивого и долгосрочного мира в Афганистане нашли своё отражение в Совместном заявлении глав государств Центральной Азии, которое было принято в ноябре прошлого года в Ташкенте на Консультативной встрече лидеров стран Центральной Азии. В этом важнейшем документе зафиксировано, что страны региона придерживаются ключевых принципов политического урегулирования конфликта в Афганистане – отказ от насилия, прекращение огня, готовность к переговорам и компромиссам.
По словам первого замглавы ИСМИ, государства Центральной Азии, учитывая тот факт, что перспективы стабильного развития в регионе неразрывно связаны с достижением мира в соседнем Афганистане, принимают всесторонние усилия по вовлечению соседней страны в региональные торгово-экономические и инфраструктурные проекты.
В данном контексте он подчеркнул, что интеграция Афганистана в систему торгово-экономических, транспортно-коммуникационных и культурно-гуманитарных связей с соседними странами внесет существенный вклад в процесс нормализации ситуации в Афганистане и возвращения этой страны к мирной жизни, откроет всем государствам обширного Евразийского континента новые возможности и принесет реальную выгоду.
Поддержав позицию узбекской стороны, региональный уполномоченный Фонда им. К.Аденауэра по Центральной Азии Ронни Хайне отметил, что в деле урегулирования ситуации в Афганистане значимую роль играет достижение взаимопонимания и консенсуса на региональном уровне. В этой связи эксперт из Германии приветствовал, что благодаря новому региональному курсу Узбекистана наблюдается интенсификация отношений между странами Центральной Азии, в том числе в афганском направлении.
Принимаемые политические и экономические меры Узбекистана, как подчеркнула директор неправительственной организации «Равенство во имя мира и демократии» Наргис Нехан, ранее занимавшая должность министра горнодобыващей и нефтянной промышленности Афганистана, полностью поддерживаются в Кабуле. По словам афганского эксперта, новый региональный курс Узбекистана, направленный на углубление взаимовыгодных и дружеских отношений в Центральной Азии, открыл новые возможности для развития многопланового сотрудничества Афганистана со странами региона. Выражая заинтересованность Афганистана в наращивании взаимовыгодного сотрудничества со странами Центральной Азии, эксперт подчеркнула важность выработки государствами региона единых походов к реализации социальных и инфраструктурных проектов в Афганистане, что значительно повысит эффективность программ экономического развития соседней страны.
Профессор Школы политики и международных отношений Университета Куайд-И-Азам Пакистана Зафар Джаспал отметил, что подписание мирного соглашения между США и Движением «Талибан» является важным фактором на пути достижения всеобъемлющего мира. При этом мирный политический процесс, запущенный в Афганистане, остро нуждается в экономической составляющей. По словам эксперта, чтобы прекратить боевые действия, необходимо не только договариваться между противоборствующими сторонами, но и создавать рабочие места, обеспечивать экономическое развитие страны. С этой точки зрения пакистанский эксперт считает, что активизация сотрудничества со странами Центральной Азии может стать отличной возможностью для обеспечения стабильного развития Афганистана.
Как отметила руководитель представительства Фонда им. К.Аденауэра в Афганистане Эллинор Зейно, Берлин поддерживает активизацию региональной политики Ташкента, направленную на содействие стабилизации ситуации в Афганистане. По словам немецкого эксперта, реализуемые проекты Узбекистана в Афганистане в сфере транспорта, энергетики и образования вызывают большой интерес в ФРГ, где также рассматривают экономическую составляющую как непременное условие достижения мира.
Любой сценарий, который сдвинет ситуацию в Афганистане с мертвой точки, по мнению главного научного сотрудника Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан Мурата Лаумулина, послужит катализатором мощных процессов переформатирования устоявшегося баланса сил в регионе. С этой точки зрения проблема Афганистана является ключевой для безопасности Центральной Азии. Относительная стабилизация в Афганистане, как считает казахстанский эксперт, может быть достигнута только в результате внутриафганского политического урегулирования с участием всех противоборствующих сторон.
Рассматривая проблему экономической интеграции Афганистана с государствами Центральной Азии, начальник управления Центра стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан Хуршед Додихудоев акцентировал внимание на наличии большого нереализованного потенциала в данном направлении. По его словам, ресурсы стран региона, прежде всего приграничных стран – Узбекистана, Таджикистана и Туркменистана, позволят решить многие из существующих экономических проблем афганских провинций, граничащих с регионом.
Важнейшим условием стабилизации ситуации в ИРА, по словам руководителя центра Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Бахтиера Мустафаева, наряду с политическим урегулированием, является развитие торгово-экономических связей с государствами Центральной Азии. Как подчеркнул эксперт, Республика Узбекистан обозначила реализацию экономических и инфраструктурных проектов приоритетным направлением своей афганской политики.
По мнению эксперта, существенный вклад в дело восстановления и развития экономики Афганистана может внести реализация проектов строительства железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», а также линии электропередач «Сурхон – Пули-Хумри». От осуществления вышеуказанных проектов экономическую выгоду получат фактически все соседние с Афганистаном государства. В результате запуска железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» центральноазиатские государства получат доступ к пакистанскому порту Гвадар; Пакистан – к странам ЦА и СНГ; Китай – возможность сокращения протяжённости транспортного сообщения со странами Европы и Ближнего Востока. В перспективе к этому проекту может присоединиться и Индия.
В свою очередь ЛЭП «Сурхон – Пули-Хумри» позволит подключить Кабул к единой энергетической системе Центральной Азии, что предоставит возможность странам региона, прежде всего Таджикистану и Кыргызстану поставлять электроэнергию Афганистану, Пакистану и Индии в рамках проекта CASA-1000.
Самое главное, как отметил Б.Мустафаев, совместные трансрегиональные программы экономического развития станут мощным драйвером укрепления взаимосвязанности и устойчивого развития Центральной и Южной Азии, могут служить фактором формирования консенсуса между заинтересованными сторонами о необходимости долгосрочного мира в Афганистане.
Итоги онлайн конференции вновь обозначили, что консолидация усилий международного сообщества по реализации социально-экономических и инфраструктурных проектов будет способствовать скорейшему установлению мира и стабильности в Афганистане. Такая перспектива способна превратить многострадальную страну в место сотрудничества и взаимодействия всех вовлеченных сторон.