Uza.uz: Мустаҳкам ҳамкорлик – барқарорлик асоси
Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти томонидан БМТ Бош Ассамблеясининг “Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш” резолюцияси қабул қилингани муносабати билан давра суҳбати ташкил этилди.
Унда сенаторлар, депутатлар, мутасадди идоралар, дипломатик корпус вакиллари, экспертлар иштирок этди.
Институт директори В.Норов, Олий Мажлис Сенатининг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси А.Курманов, БМТнинг мамлакатимиздаги дoимий мувофиқлаштирувчиси Х.Фрейзер ва бошқалар ушбу резолюция Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, минтақадаги сиёсий муҳитни тубдан ўзгартириш, конструктив ва яхши қўшнилик муносабатларини мустаҳкамлашга замин яратишини алоҳида таъкидлади.
Минтақа давлатларининг барқарор ривожланиши ва хавфсизлиги билан боғлиқ кўплаб саволларнинг ечими бевосита Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги ўзаро муносабатларнинг ҳолати ва минтақавий ҳамкорлик самарадорлигига боғлиқ. Шу мақсадда Ўзбекистон Марказий Осиёда жойлашган барча давлатлар билан ўзаро манфаатдорлик ва ҳурматга асосланган муносабатларни ривожлантириш учун қатъий ва аниқ қадамларни қўймоқда. Ўзбекистоннинг минтақа бўйича янги сиёсати бу ерда мавжуд ва йиғилиб қолган масалаларни ечишда ўз вақтида ва самарали ҳаракат бўлди.
Таъкидлаш жоиз, ушбу ташаббус Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида илгари сурилган эди.
Мутахассисларнинг сўзларига кўра, ушбу тарихий ҳужжатнинг лойиҳаси Ўзбекистон томонидан Марказий Осиё давлатлари билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган. Бунда ҳар бир мамлакатнинг манфаати ҳисобга олинган. Шунингдек, 55 давлат бу резолюциянинг ҳаммуаллифи ҳисобланади.
Резолюция Марказий Осиё давлатларининг минтақада барқарор тараққиёт ва хавфсизликни таъминлашга йўналтирилган барча ташаббусларини қамраб олган. Ҳужжатда минтақанинг асосий муаммолари бўйича Марказий Осиёдаги 5 давлатнинг умумий позициялари белгиланган бўлиб, экология, сув ресурсларидан унумли фойдаланиш, транспорт-коммуникация, терроризм ва диний экстремизмга қарши кураш каби глобал муаммоларга эътибор қаратилган. Резолюцияда Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш масаласи ҳам ўз аксини топган.
Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик, конструктив мулоқотни яхшилашда Ўзбекистон фаоллик кўрсатаётгани қувонарли ҳол, – дейди Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси Жон Макгрегор. – Минтақада давлатлараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва кенгайтириш нафақат Марказий Осиё, балки қўшни минтақаларнинг фаровонлиги ва барқарор ривожланишининг кафолатидир.

Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан в столице организована беседа за "круглым столом" в связи с принятием Генеральной Ассамблеей ООН Резолюции "Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе".
В ней приняли участие сенаторы, депутаты, представители ответственных ведомств, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, эксперты.
Директор института В.Норов, председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма А.Курманов, постоянный координатор ООН в нашей стране Х.Фрейзер и другие особо отметили, что данная резолюция создаст основу для укрепления сотрудничества, конструктивных и добрососедских взаимоотношений между государствами Центральной Азии, кардинального изменения политической обстановки в регионе.
Решение имеющихся в странах региона вопросов, связанных с устойчивым развитием и обеспечением безопасности, зависит от состояния и эффективности регионального сотрудничества между государствами Центральной Азии. В этой связи Узбекистан предпринимает уверенные и конкретные шаги для развития взаимовыгодных, основанных на взаимном уважении отношений со всеми государствами Центральной Азии. Такая новая политика Узбекистана стала своевременным и эффективным действием в решении накопившихся в регионе вопросов.
Следует отметить, что данная инициатива была выдвинута Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
По словам специалистов, проект данного исторического документа был разработан Узбекистаном совместно со странами Центральной Азии. При его разработке приняты во внимание интересы каждого государства. Вместе с тем авторами данной резолюции являются 55 государств.
Резолюция охватывает все инициативы Центральноазиатских стран, направленные на обеспечение устойчивого развития и безопасности в регионе. В документе определены общие позиции 5 государств Центральной Азии по основным проблемам региона, уделено внимание таким глобальным вопросам, как экология, рациональное использование водных ресурсов, транспортные коммуникации, борьба против терроризма и религиозного экстремизма. В резолюцию также включен вопрос об урегулировании обстановки в Афганистане.
- Отрадно, что Узбекистан проявляет высокую активность в улучшении сотрудничества и конструктивного диалога между странами Центральной Азии, - сказал координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон Макгрегор. - Укрепление и расширение межгосударственного сотрудничества в регионе являются гарантом благополучия и устойчивого развития не только Центральной Азии, но и соседних регионов.
Норов: странам ЦА нужно выработать общую стратегическую концепцию для устойчивого развития
Странам Центральной Азии необходимо выработать общую стратегическую концепцию на среднесрочную и долгосрочную перспективу, определив конкретные цели и задачи в сфере обеспечения региональной стабильности, мира и устойчивого развития, а также пути их достижения...