СМТИ да покистонлик экспертлар билан учрашув бўлиб ўтди
СМТИ директори Элдор Aрипов 29 апрел куни конституциявий ислоҳотлар бўйича референдумда халқаро кузатувчи сифатида Ўзбекистонга келган покистонлик экспертлар генерал Эҳсон ул-Ҳақ ва Глобал ва стратегик тадқиқотлар маркази президенти Саййид Холид Aмир Жаффри билан учрашди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон-Покистон муносабатларининг ҳолати ва истиқболлари, Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқликни ривожлантириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Покистоннинг Жанубий Осиё ва халқаро тадқиқотлар маркази президенти  A.Жаффри ўзаро ҳамкорликнинг турли йўналишларида Ўзбекистон-Покистон муносабатлари ривожланишининг юқори динамикасига эътибор қаратиб, Ўзбекистон Покистон Ислом Республикасининг Марказий Осиёдаги ишончли ва асосий ҳамкори бўлиб қолаётганини таъкидлади.
Генерал Эҳсон ул-Ҳақ Покистон томони конституциявий ислоҳот бўйича референдум ўтказилишини олқишлашини, бу эса пировардида Ўзбекистонда амалга оширилаётган демократик ўзгаришлар жараёни орқага қайтмаслигини кафолатлашини таъкидлади.
Унинг фикрича, бу Ўзбекистоннинг янада барқарор ривожланиши ва равнақи йўлида муҳим воқеа ва муҳим сиёсий қадамдир.
Учрашув иштирокчилари, ҳозирги вақтда Ўзбекистон ва Покистон ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини кенгайтириш бўйича улкан истиқболларга эга эканлигига келишиб олдилар.
Шунингдек, Марказий ва Жанубий Осиёнинг барқарорлиги ва хавфсизлиги тинч ва барқарор ривожланишига боғлиқ бўлган Aфғонистон ҳам устувор масалалардан биридир.
Якунда, томонлар икки мамлакатнинг таҳлилий марказлари ўртасида мунтазам алоқаларни давом эттиришга келишиб олдилар.

В ИСМИ состоялась встреча с пакистанскими экспертами
29 апреля т.г. состоялась встреча Директора ИСМИ Элдора Арипова с  пакистанскими экспертами генералом Эхсан ул-Хаком и президентом Центра глобальных и стратегических исследований Сайид Халид Амиром Джаффери, прибывшими в Узбекистан в качестве международных наблюдателей на референдум по конституционной реформе.
В ходе переговоров проведен обмен мнениями по состоянию и перспективам узбекско-пакистанских отношений, вопросам развития  взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией.
Президент Центра Южной Азии и международных исследований Пакистана А.Джаффери обратил внимание на высокую динамику развития узбекско-пакистанских отношений по различным направлениям взаимодействия, отметив, что Узбекистан остаётся надёжным и ключевым партнёром ИРП в Центральной Азии.
Генерал Эхсан ул-Хак подчеркнул, что пакистанская сторона приветствует проведение референдума по конституционной реформе, которая в конечном счете гарантирует необратимость процесса демократических преобразований, запущенных в Узбекистане.
По его мнению, это является знаменательным моментом и важнейшим политическим шагом для дальнейшего стабильного  развития и процветания Узбекистана.
Участники встречи сошлись во мнении, что в настоящее время имеются большие перспективы по расширению стратегического партнёрства между Узбекистаном и Пакистаном.
При этом одним из приоритетных вопросов является Афганистан, от мирного и устойчивого развития которого зависят стабильность и безопасность в Центральной и Южной Азии.
В заключении стороны условились продолжить регулярные контакты между аналитическими центрами двух стран.